Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Dodałem do wpisu o Mostowej:

P.S.3 U Wiktora Gomulickiego " Z historii ulic i uliczek Warszawy" czytamy: "Chwaliszewo albo Waliszewo była to dzisiejsza Mostowa w epoce poprzedzającej wystawienie mostu, a więc przed drugą połową wieku XVI. Nawet kiedy most już stał ( co prawda niebyt mocno) pisano o niej w aktach platca Waliszewo versus pontem { Waliszewo w kierunku płyty mostu}, lecz już w roku następnym znajduje się inne: platca Waliszewo versus pontem sive Mostowa {Waliszewo lub Mostowa w kierunku płyty mostu}

Jeszcze raz Gomulicki i jego "Z historii ulic i uliczek Warszawy": czytamy tam iż między Mostową, Krzywym Kołem a Brzozową stała wieża zwana Okrągłą albo Szeroką. Jej podobizna zachowała się w "Theatrium Urbium" niejakiego Brauna z roku 1593. Stała owa wieża na zaułku "Bieda".

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie był taki "niejaki", to Georg Braun (podpisywał się jako: Georgio Braunio), cykl nazywał się "Civitates orbis terrarum", a Warszawa znalazła się w części szóstej: " Theatri praecipuarum Totius Mundi Urbium Liber Sextus".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na blogu adamhistoryk napisał:

Znana jest nasza ulica przede wszystkim z teatru „Guliwer”. Adres Różana 16. Teatr ów nosił na początku istnienia ( rok założenia 1945) nazwę „Teatru Lalki i Aktora”, a dopiero po kilku latach dodano do znanej już nazwy imię Guliwera

Jednak: nie dodano, a: zamieniono. Nazwa brzmiała Teatr Lalki i Aktora "Start" (czasami poprzedzona słowem: Warszawski). Przy okazji można poprawić informacje zawarte na Warszawawikia:

"Teatr Guliwer założony przez Irenę Kręzlewicz-Sowicką".

Z domu była: Krężlewicz, przez: "ż", a nie: z"":, dodatkowo używała raczej nazwiska męża a nie: podwójnego. Na programach spektaklów w "Guliwerze" mamy Irenę Sowicką.

Z pewnością w otoczeniu ulicy Różanej powstał szereg cegielni i glinianek (ich okolice zwano Jakubami)

Objaśniono skąd taka nazwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

z "Ale Historia. Drapacz chmur zbudowany z 2 mln cegieł, przed wojną budził sensacje" można się dowiedzieć iż przy Puławskiej ( tam, gdzie po II Wojnie Światowej stanął Supersam) miał być wybudowany gmach Polskiego Radia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do Ciasnej:

Od początku istnienia jest ulica Ciasna jednokierunkowym, ślepym zaułkem

Śmiem wątpić by około 1740 roku wytyczono ślepy zaułek będący zarazem ulicą jednokierunkową i czy w ogóle wówczas stosowano w Warszawie regulację drogową w postaci: jednokierunkowości. To jak fury np. z prowiantem dojechały już do Kanoników to jak potem wyjeżdżały?

Pod tym „godłem” spoczęli m.in. Kazimierz Łyszczyński skazany w 1689 r.4 za ateizm...

Spoczął: w sensie metaforycznym czy fizycznym? Jako że jego ciało wywieziono za miasto i spalono, to czy pochowano tam nadpalone szczątki bądź prochy?

U Adryana Krzyżanowskiego znajdujemy treść wyroku (powziętego z listów Andrzeja Chryzostoma Załuskiego), w którym postanowiono:

"Naprzód: pisma jego ateuszowskie, gdy je trzymać będzie w prawéj ręce na rosztowaniu wystawioném w rynku Staréj Warszawy, zostaną spalone przez kata, sam zaś obwiniony Łyszczyński wywieziony za Warszawę, tam na gorejącym stosie spalony i w proch obrócony będzie".

/tegoż, "Dawna Polska: ze stanowiska jej udziału w dziejach postępującéj ludzkości ...", Warszawa 1844, s. 307/

A Józef Szujski podaje:

"Przyszedł dzień spełnienia wyroku, wyrwano biednemu delikwentowi język i ucięto prawą rękę. Jan III zmiłowawszy się nad mękami szlachcica, kazał go ściąć co prędzej i ściętego

wrzucić do ognia".

/tegoż, "Dzieje Polski podług ostatnich badań", T. IV "Królowie wolno obrani", Cz. II 1668 do 1795, Lwów 1866, s. 35; por. także: A. Nowicki "Kazimierz Łyszczyński"/

Można dodać, że Wiktor Gomulicki stwierdza (acz jest to raczej przypuszczenie:

"Ulica Ciasna jest dziś zaułkiem, przylegającym do ulicy Świętojerskiej; ongi zaś, w wieku XVII, a zapewne i wcześniej istniały w Warszawie dwie uliczki Ciasne, żadnej łączności z tamtą nie mające. Pierwsza była dzisiejsza Koźla (na Nowym Mieście); druga, obecnie już nieistniejąca, leżała w pobliżu klasztoru O.O. Bernardynów".

/tegoż, "Z historyi ulic i uliczek warszawskich", Warszawa 1905, s. 12/

W międzywojniu przedłużono bieg ulicy do Franciszkańskiej

(...)

W okresie powojennym ulicę poszerzono i w 1950 przedłużono do ulicy ul. Franciszkańskiej.

To która z ulic zmieniła swój bieg?

Od kiedy ulica Ciasna jest ulicą "Ciasną"? "Ausmessung" z 1797 r. nie zna tej nazwy? Czy była to wcześniej tzw.: "Uliczka czyli Wjazd do Posesji"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując szperanie wokół Ciasnej:

Pod tym „godłem” spoczęli m.in. Kazimierz Łyszczyński skazany w 1689 r.4 za ateizm czy Stanisław Strawiński i Walenty Łukawski, konfederaci barscy...

W całkiem porządnie opracowanych biogramach w ISB czytamy o Łukawskim:

"Po egzekucji ciało, z wyjątkiem rąk, poćwiartowano i spalono na miejscu, a popioły rozwiano; ręce zaś zawieszono na słupach przy trakcie Zakroczymskim".

Zatem ten jego pochówek to też raczej można rozpatrywać w wymiarze symbolicznym.

Z pochówkiem Strawińskiego jest jeszcze większy ambaras. Choć pozostają wzmianki o jego kaźni, we współczesnej literaturze przyjmuje się, że wcale nie został wówczas skazany (por. Antoni Lenkiewicz "Kazimierz Pułaski"), a opis jego egzekucji pomylono z wykonaniem wyroku np. na Łukawskim. Badacze dość zgodni są, iż zbiegł do Rzymu (nie są już zgodni czy został opłacony za swe zeznania). Zgodni są też co do tego, że powrócił do kraju (za doby Księstwa Warszawskiego), a życia dokonał śmiercią naturalną jako proboszcz. Wedle Ludwika Erhardta gdzieś w augustowskim (por. "Igor Strawiński"), a zdaniem Rafała Roga gdzieś na terenie dzisiejszego województwa krakowskiego (por. "Polscy królobójcy").

Co do cmentarza i sztandaru na wieży kościelnej.

Cmentarz był "gorszym" już to za sprawą najliczniej tam pochowanych, którzy wywodzili się głównie z biedoty. Wydaje się, że w związku z tym z czasem chowano tych co zostali zgładzeni na mocy wyroku. Protesty biedaków można było łatwiej zignorować.

Co do znaczenia chorągwi warto rozważyć inny trop, czy nie było to nawiązanie do losu patrona? A jak z czasem coraz więcej skazanych lokowano przy tym kościele przydano chorągwi nowe znaczenie.

od 1823 r. mieściła się w budynku dawnego kościoła fabryka żelaza, lanego mosiądzu oraz maszyn i narzędzi rolniczych, znajdująca się w posiadaniu braci Alfreda i Duglasa Ewans oraz Stanisław Lilpopa

Lilpop dołączył znacznie później, podobnie jak obaj wspomniani bracia.

gmach składów towarowych Gepera...

Trudno się natknąć na tego typu nazwisko w tym czasie w naszej stolicy.

Podejrzewam, że chodziło raczej o Abrahama Gepnera, który utrzymywał wówczas wiele składów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.