Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Principales, a immunes

Recommended Posts

Jak się zdaje pytanie jest źle postawione, albowiem:

"Już na wstępie należy zaznaczyć, że zestawianie immunes z principales oraz milites (gregarii), z czym można się spotkać w części współczesnych opracowań (np.: G. Wesch-Klein, Soziale Aspekte des römischen Heerwesens in der Kaiserzeit, Stuttgart 1998, s. 30; S. E. Phang, op. cit., s. 45), świadczy o niezrozumieniu tematu, albowiem przeciwieństwem immunis był munifex. Kategoria żołnierzy zwolnionych z niektórych obowiązków nie może być włączana do hierarchii poszczególnych stopni i funkcji w armii rzymskiej, albowiem była skutkiem jej istnienia, nie zaś częścią, tak samo jak np. zróżnicowanie płac czy wysokość odprawy po przejściu do cywila".

/M.N. Faszcza, K. Kłodziński "'Immunes' w armii rzymskiej w ujęciu jurysty rzymskiego Publiusa Taruttienusa Paternusa", "Zeszyty Prawnicze", UKSW, 12.4, Warszawa 2012. przyp. 50, s. 67/

Artykuł jest dostępny w sieci, zatem Tyberiusz sam może się zapoznać z opisem "immunes" wedle tych autorów.

Z literatury:

D.J. Breeze "The Organization of the Career Structure of the Immunes and Principales of the Roman Army", w: D.J. Breeze, B. Dobson, "Roman offi cers and Frontiers (Mavors X)"

Y. le Bohec "The Imperial Roman Army"

G.R. Watson "The Roman Soldier"

H. Halfmann "'Itinera principum'. Geschichte und Typologie der Kaiserreisen im Römischen Reich"/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze rozumiem - principales byli żołnierze wyższej rangi, a immunes to byli po prostu żołnierze zwolnieni z obowiązków większości?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Principales to młodsi oficerowie tacy jak tesserarius, signifer czy optio. Immunes to żołnierze którzy ze względu na osobiste szczególne umiejętności wycofani byli z normalnego trybu służby tzn nie wysyłano ich na patrole czy na odległe strażnice - tu mamy trębaczy, różnego typu wojskowych inżynierów czy instruktorów etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.