Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Dzień dobry.

Szukam źródeł o powrotach Polaków z Francji po 2. wojnie światowej. Obecnie jestem na etapie poszukiwań dotyczących propagandy zachęcającej ludzi by porzucili Zachód i wrócili do Polski, większość, zwłaszcza cywilów jeszcze nie wiedziała, że będzie to Polska okrutna dla swoich dzieci i wracała... Wiem ze źródła mówionego, że Jerzy Putrament pojechał do Francji i zachęcał górników by wrócili. Czy ktoś wie coś więcej? Może jakieś tytuły książek, wspomnień mógłby mi ktoś podrzucić?

Interesuje mnie również szok kulturowy, który przeżyły dzieci urodzone we Francji, wychowane w murowanych domach, które przyjechały na polską biedną wieś do drewnianych chałup. Czy są spisane opowieści tych dzieci? Obecnie ludzi mających powyżej 70 lat. A może ktoś zna takie osoby? I te osoby zgodziłyby się opowiedzieć coś o swoim powrocie. Byłabym wdzięczna.

Repatriacja ze Wschodu ma bogatą literaturę. Reemigracja z Zachodu nie. Dlatego proszę, pomóżcie mi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał coś doradzić, zwłaszcza jeśli chodzi o wspomnienia, to spróbowałbym skontaktować się z ludźmi tworzącymi archiwum społeczne, a skupionymi w "Stowarzyszeniu Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolny Śląsk".

Warto przyjrzeć się kolejnym umowom o repatriacji polskich górników (luty 1946; listopad 1946; luty 1948 r.), jak i konsekwencjom co do świadczeń (z Caisse Autonome) w wyniku zmiany w dokumentach tożsamości określenia "nationalité" na "origine polonaise", co mogło być pewnym asumptem do zdecydowania się na powrót.

Uwzględnić wypadałoby akcję amnestyjną (marzec - kwiecień 1947 r.), na mocy której można było uzyskać prawo do bezpłatnej repatriacji.

Co do literatury, niekoniecznie o samych powrotach (atoli może przydatnej w dalszych poszukiwaniach bibliograficznych), bo i np. działaniu władz PRL w ówczesnych środowiskach polonijnych, to może coś będzie w:

S. Jaros "Reemigracja Polaków z Francji w latach 1946-1948", "Problemy Polonii Zagranicznej", T. VI, 1971

S. Artymowski "Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948"

J.A. Radomski "Demobilizacja Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1945–1951"

S. Girzyński "Repatriacja Polaków z Francji w latach 1945-1950, "Rocznik Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie", nr 45, 2001/2002 [2003]

tegoż, "Polska - Francja 1945 - 1950"

tegoż, "Walka o rząd dusz w młodym pokoleniu polskich emigrantów we Francji na przykładzie Związku Młodzieży Polskiej 'Grunwald' (1944-1950)", w: "Młode pokolenie polskich emigrantów jego losy i problemy w XX wieku" red. R. Sudziński

tegoż, "Walka o wpływy wśród Polonii we Francji w latach 1945-1952", w: "Ze studiów nad polskim dziedzictwem w świecie. Księga dedykowana Profesorowi Edmundowi Gogolewskiemu" red. L. Nowak, M. Szczerbiński

P. Sękowski "Francja wobec polskich uchodźców wojennych i dipisów w pierwszych latach po drugiej wojnie",

"Dzieje Najnowsze", 2014, nr 2

tegoż, "Działalność przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych władz warszawskich Rzeczypospolitej Polskiej we Francji w latach 1944 - 1947", tamże, 2012, nr 3

J. Wróbel "Działania Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przeciwko repatriantom z Zachodu w latach 1945–1953", w: "Aparat bezpieczeństwa wobec emigracji politycznej i Polonii", pod red. R. Terleckiego

D. Jarosz, M. Pasztor "Stosunki polsko-francuskie 1944-980"

J. Putrament "Pół wieku"

"Dolny Śląsk. Monografia historyczna", red. W. Wrzesiński

(m.in. o reemigracji górników z Belgii i Francji)

L. Turajczyk "Społeczno-polityczne organizacje polskie we Francji 1944-1948"

tegoż, "Polonijne organizacje społeczno-polityczne we Francji i ich postawa wobec powrotu emigracji zarobkowej do kraju", "Materiały i Studia z Najnowszej Historii Polski", 1967, t. 3

C. Osękowski "Społeczeństwo Polski zachodniej i północnej w latach 1945–1956"

N. Nowakowski "Adaptacja ludności na Śląsku Opolskim", Seria "Ziemie Zachodnie : studia i materiały", nr 1, 1957

(jest tam artykuł porównawczy reemigrantów z Francji do emigrantów z innych krajów)

M. Hejger "Przekształcenia narodowościowe na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski w latach 1945-1959"

W. Markiewicz "Przeobrażenia społecznej świadomości reemigrantów polskich z Francji"

(praca oparta głównie o wywiady i obserwacje)

F. Kusiak "Osadnictwo wiejskie w środkowych i północnych powiatach Dolnego Śląska w latach 1945-1949"

D. Sula "Działalność przesiedleńczo-repatriacyjna Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w latach 1944-1951"

P. Retecki "Proces zasiedlania powiatu wałbrzyskiego ludnością polską z Francji i Niemiec w latach 1945–1948", "Studia Śląskie", nr 69, 2010

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto, rzadko się zdarza by ktoś lub coś mnie zaskoczyło, w takim stopniu jak Ty dzisiaj. Nie wiem jak to zrobiłeś, ale dziękuję.I to bardzo.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Miałem po prostu chwilę wolnego czasu na przeczesanie różnych zasobów, głównie internetowych.

Na ogół staramy się być na tym forum w miarę użyteczni i pomocni.

A z wiedzy bezużytecznej dodam, że wedle Sławomira Bańkowskiego, upowszechnienie się terminu: "paragon" - jako nazwa "kwitu" związana miała być właśnie z reemigracją po drugiej wojnie światowej Polaków z Belgii i Francji. Choć jest to przecież odapelatywna nazwa od niemieckiego nazwiska pewnego właściciela firmy papierniczej.

/za: V. Machnicka "Złudzenia semantyczne, czyli kilka podstawowych typów aproksymatów leksykalnych...", "Acta Universitatis Lodziensis", Folia Linguistica Rossica, 3, 2007, s. 81/

I mam taką uwagę na ew. przyszłość: lepiej tego typu temat umieszczać w dziale: "Katalog bibliografii i poszukiwanych materiałów", do którego i ten przenoszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam, że w 1948 roku do kraju wrócił ... Edward Gierek, a przebywał on w Belgii, i był górnikiem. Nie wiem czy zostawił wspomnienia z okresu belgijskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mimo, iż Gierek spędził trochę czasu we Francji, to Belgia z której przybył to jednak "niekoniecznie" Francja...

Atoli zawsze można zajrzeć do jego (mocno hagiograficznych) biografii spisanych przez np. Rolickiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Miałem po prostu chwilę wolnego czasu na przeczesanie różnych zasobów, głównie internetowych.

Na ogół staramy się być na tym forum w miarę użyteczni i pomocni.

Powinieneś Secesjonisto w takim razie organizować kursy i to płatne korzystania z zasobów internetowych. Wydawało mi się, że poruszam się w necie dość sprawnie, ale przy Tobie, to wychodzę na nierozgarniętą. Długa droga jednak przede mną.

W przyszłości będę pamiętać o dziale bibliografii.

Jeszcze raz dziękuję. Pani w wypożyczeniach międzybibliotecznych pewnie się nie ucieszy z tej listy. Muszę jej kupić kwiaty.

E. Gierek to z tego co wiem, zdecydowanie Belgia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Rzeczą dla nas niesłychanie ważną jest, by pierwsze wrażenie, jakie wyniosą z zetknięcia się z Demokratyczną Ojczyzną było jak najlepsze. Listy, które pójdą po tym do rodzin do Francji mogą być dla nas wspaniałą propagandą, jeżeli powitanie będzie przygotowane starannie i serdecznie. Polityczne tego aktu jest ogromne dlatego też ze specjalną troską należy potraktować przygotowanie koszar dla żołnierzy, kwater dla oficerów (gdzie i u kogo?), zorganizowanie aprowizowania oddziałów tak, by zapewnić im możliwe w naszych warunkach maximum".

/S. Artymowski "Od tęsknoty do werbunku. Szkic o przebiegu repatriacji żołnierzy PSZ na Zachodzie do Polski w latach 1945-1948", "Studia Podlaskie" 2009/2010, t. 18, s. 210/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Dziękuję,

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Upłynęło kilka miesięcy, zajmowałam się różnymi sprawami, dotyczącymi emigracji w okresie międzywojennym, teraz w końcu wróciłam do propagandy władz polskich, zachęcających do powrotów do Polski po II wojnie światowej. Mam już w domu 6 książek z listy Secesjonisty, przeglądam, przeglądam i NIC :unsure:

Czekam jeszcze na 2 książki, jak tam nic nie będzie, to kiepsko ze mną :(

Przejrzałam kilka katalogów bibliotecznych, bez rezultatu, są pomniki, są programy szkolne, jakieś porady dla architektów, Nie ma natomiast nic o artykułach prasowych, odezwach, do braci Polaków by wracali i pomagali w odbudowie kraju. Proszę, ma ktoś jakiś pomysł, gdzie można znaleźć coś takiego?

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

sprawdzasz mnie Secesjonisto? ;)

-Oblicze ideologiczne szkoły polskiej

-Pierwsza próba indoktrynacji

-Polska rzeźba pomnikowa

- XLV Rocznik Polskiego Tow. Naukowego na Obczyźnie 2001/2002

- Inżynieria dusz...

- Propaganda polityczna władzy ludowej.

Te dwie ostatnie chcę przeczytać dokładnie, może coś znajdę.

"Pierwsza próba indoktrynacji" mnie rozczarowała, miałam co do niej duże nadzieje.

Polska rzeźba pomnikowa to akt desperacji, miałam nadzieję, że może gdzieś coś, przypadkiem, np we wstępie...ale niestety

Nie wiem jakie dwie książki mam dostać (pani w bibliotece obiecała, już podobno z kraju "idą")

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.