Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Sparta jako totalitarne państwo?

Rekomendowane odpowiedzi

Hauer   

Ja bardzo krótko bo właśnie wróciłem i ide spać :wink:

Krypteje czy masakry helotów mogą być wymysłami późniejszych dziejopisów.

Z podejściem, że to co "be" moglo być wymysłami, a to co "cacy" z pewnościa jest szczerą prawdą, chocby wydawało się nieprawdopodone to do niczego nie dojdziemy :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Sugeruję tylko sceptycyzm co do niektórych świadectw - część z nich jest nielogiczna i bezsensowna, dlatego można wątpić w ich rzetelność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Hauerem. W Sparcie państwo odbierało dzieci rodzicom i kształciło je i wychowywało według własnego programu, rodzice nie mieli żadnego wpływu na wychowanie swoich dzieci. Od 7 do 60 roku życia wszyscy Spartanie byli skoszarowani, byli de facto niewolnikami państwa. Nie mogli decydować o sobie,o swoim życiu. Jedynie od 30 roku życia udzielano im przepustek na zawarcie małżeństwa i spłodzenie nowego obywatela (Spartanie nie mogli żenić się przed trzydziestką). W Sparcie państwo miało pełną kontrolę nad życiem mieszkańców. Nikt nie mógł samodzielnie wybierać swojej drogi życiowej, swojego zawodu. Przecież w Sparcie w ogóle nie było filozofów ani artystów. Tak więc Sparta była "prototypem" państw totalitarnych, zwłaszcza Kambodży Pol Pota i Korei Północnej, bo tam poziom kontroli państwa nad obywatelem był/jest podobny jak w Sparcie.

A "powszechność dostępu do władzy" nie jest żadnym argumentem - przecież wolność polega na tym, że każdy może decydować o sobie, a nie może decydować o innych. Spartański model nie miał nic wspólnego z wolnością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Loix   

Sparta miała pewne cechy, które możemy zaliczyć do cech państwa totalitarnego. Moim zdaniem silny autorytet armii w państwie oraz prawie całkowite podporządkowanie jej społeczeństwu trochę zahacza o klasyczny autorytaryzm. Dążenie do równouprawnienia i zmniejszenie różnic majątkowych to już z kolei cechy, które opierają się o współczesne rozumienie socjalizmu. W państwie przez elitaryzm panował też system oligarchiczny. Tak więc Sparta była państwem wielu cech, jednak nie możemy jednoznacznie ich zaliczyć do obecnie rozumianych kanonów jednoznacznie.

Edytowane przez Loix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Silny autorytet armii nie jest wyróżnikiem władzy totalitarnej, który z politologów, czy historyków wysnuł taką tezę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.