Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Higu

Wycena armaty

Rekomendowane odpowiedzi

Higu   

Witam.

Mam do wyceny najprawdopodobniej armatę z XVII wieku.

Wiem o niej tyle, że wszystkie elementy z drewna są dorobione.

Wszystkie zdjęcia w załączniku.

Dziękuję za pomoc.

post-10652-0-49622000-1417449814_thumb.jpg

post-10652-0-35026200-1417449819_thumb.jpg

post-10652-0-65771700-1417449826_thumb.jpg

post-10652-0-92951700-1417449833_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Podaj kaliber, czyli średnicę otworu lufy. Oraz ile to waży.

Bardzo wątpię, czy jest faktycznie z XVII wieku. Wyglądem bardzo przypomina działa XIX-wieczne. Ale mogę się mylić, poza tym niejedno działo z XIX wieku będzie mieć wartość 10-krotnie większą, niż inne, o 200 lat starsze. Wiek nie decyduje o wartości.

Większe znaczenie ma materiał - spiż, czy żelazo, w przypadku dział z pierwszej połowy XIX wieku lub starszych pod określeniem "żelazo" należy przede wszystkim rozumieć żeliwo lub - wyjątkowo - żelazo (stal) kute.

Działa ze spiżu (stop miedzi z dodatkiem cyny i cynku) były lżejsze i bardziej długotrwałe, niż odpowiadające im (czyli ładowane takim samym ładunkiem prochu i pociskiem) działa żelazne. Dlatego były wykorzystywane w artylerii polowej. I były bardzo, bardzo drogie. Natomiast działa żelazne były stosunkowo ciężkie i nietrwałe. Używano je głównie w artylerii wałowej, do obrony twierdz. W obronie twierdz ich wady są bez znaczenia, nikt ich nie chce transportować, a w przypadku obrony twierdzy mogą oddać jedynie kilka strzałów bitewnych - o ile dana twierdza będzie w tej epoce atakowana.

Działa spiżowe były, po ich wycofaniu z uzbrojenia, przetapiane i materiał z nich uzyskany był wykorzystywany do produkcji amunicji i jako składnik stali gatunkowych. Dlatego zachowały się niezwykle nieliczne ich egzemplarze, które są bardzo, bardzo cenne i każde muzeum będzie się o nie zabijać.

Działa żelazne, dla odmiany, to w zasadzie złom. Produkowano ich dużo na potrzeby twierdz, potem okazywały się być zbyteczne i do niczego nie przydatne. Dziś dość często takie lufy żelazne są wykorzystywane jako ozdoba bulwarów, miejsc zabytkowych, dawnych twierdz, udostępnionych do zwiedzania. Ich wartość jest bardzo nikła, trudno znaleźć kupca.

Jeśli trafisz na kogoś, kto akurat pała żądzą umieszczenia lufy armatniej w ogródku, to możesz go naciągnąć na jakąś kasę. No ale ogólnie to wartość tego może wynosić zero przecinek zero - no bo komu potrzebna stara lufa armatnia.

Jeśli nie wiesz, jak odróżnić spiż od stali, to weź kawałek magnesu, choćby taką "przyczepkę"na lodówkę. Jak przywiera do powierzchni lufy, to - niestety - żelazo. Jeśli nie przywiera, to będzie - być może - spiż, i wtedy możesz być bogaty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Higu   

Kaliber 4cm, niestety magnes przylega do armaty. Dziękuje za pomoc.

PS. Tak z ciekawości, ile byłaby warta, gdyby była ze spiżu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.