Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

"Brygady Ochaba" - górnicze brygady pracy

Recommended Posts

Na pomysł miał wpaść Ochab w lipcu 1949 roku. Poprzez powołanie żołnierzy do brygad starano się załatwić dwie kwestie: problem opuszczonych przez Niemców miejsc pracy (w związku z powstaniem NRD) oraz kontrola nad "elementem politycznie niepewnym". Ostatnia kategoria była dość obszerna:

"Tajny rozkaz nr 008/MON z 1 lutego 1951 r. podpisany przez marsz. Konstantego Rokossowskiego oraz Uchwały Prezydium Rządu z 10 i 14 kwietnia 1951 r. uściśliły zasady wcielania poborowych do batalionów pracy oraz tryb ich funkcjonowania. Podstawą zakwalifikowania poborowego do zastępczej służby wojskowej (ZSW) miało być jego pochodzenie społeczne oraz oblicze polityczne i moralne. Do ZSW należało zatem kierować poborowych pochodzących ze środowiska „bogaczy wiejskich”, kupców oraz osoby pochodzące z rodzin, które – według opinii organów bezpieczeństwa publicznego – były wrogo ustosunkowane do „nowej” rzeczywistości. Skierowaniu do batalionów pracy podlegali także poborowi, których rodzice, rodzeństwo lub żona byli karani za przestępstwa polityczne albo utrzymywali kontakt z członkami rodziny mieszkającymi w krajach kapitalistycznych. Na podstawie rozkazu marsz. Rokossowskiego do batalionów pracy trafili m.in. najmłodsi żołnierze podziemia niepodległościowego; osoby pochodzące z rodzin związanych z mikołajczykowskim PSL; ofiary procesów politycznych oraz synowie Ślązaków i Pomorzan wcielonych siłą do Wehrmachtu".

/D. Burczyk "Żołnierze-górnicy z powiatów elbląskiego i braniewskiego (1949–1959)", "PiS" 1 (19), 2012, s. 270/

Na podstawie czyich informacji ówczesne "WKU" typowały tego typu żołnierzy?

Jak traktowano ich w miejscu pracy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żołnierze-górnicy - źródło niewolniczej siły roboczej , mające na celu nie tylko ukaranie tych co mieli "nieszczęście " pochodzić z nieprawomyślnych rodziny , ale tez ... mające całkowicie logiczne uzasadnienie w ekonomii .

Na Ziemiach Odzyskanych przypadły Polsce spore zasoby węgla ( wysokoenergetycznego - koksu ) na Dolnym Śląsku ( Wałbrzych , Nowa Ruda ), podobnie jak dużo mniejsze , ale wciąż eksploatowane zasoby rud metali kolorowych , czy rzadkich ( stare zagłębie miedziowe w Lenie i Leszczynie , Miedzianka , Kowary z uranem , ect .)

Komunistyczne władze nie mogły masowo skierować górników z GOP do obsługi tych instalacji i kopalń , oni byli potrzebni tam gdzie pracowali , i oczywista obawiano się społecznego sprzeciwu , doraźnie wystarczali miejscowi Niemcy ( istniały do roku 1950 szkoły niemieckie , gazety i teatry w okolicach Wałbrzycha i Nowej Rudy ), ktorych liczono na dziesiątki tysięcy .

Tyle ze Niemcy dość mieli życia w socjalistycznej Polsce , podobnie jak szykan i nienawiści obecnie dominujących tam przybyszów , wiec masowo zaczęli na przełomie roku 1948 / 49 wyjeżdżać ( przeważnie przesiedlano ich do DDR )do roku 1950 proces ten praktycznie się zakończył , pozostały jednostki .

Komuniści próbowali ratować się górnikami z Belgii , Francji i Holandii , polskimi przedwojennymi emigrantami , lecz było ich zbyt mało ( a pobyt na Zachodzie "zdeprawował "ich myślenie o zasadach bezpieczenstwa , czy systemie wynagrodzeń ), i tu problem siły roboczej rozwiązano ....Żołnierze-górnicy, tani , zdyscyplinowani , niepotrzebni - idealne rozwiązanie dla komunistów .

BTW - wiem ze Szanowny Secesjonista , ten wątek zaznaczył vide ;

Na pomysł miał wpaść Ochab w lipcu 1949 roku. Poprzez powołanie żołnierzy do brygad starano się załatwić dwie kwestie: problem opuszczonych przez Niemców miejsc pracy (w związku z powstaniem NRD) oraz kontrola nad "elementem politycznie niepewnym". :

ale IMHO warto nieco wgląd na to zagadnienie poszerzyć .

Edited by lancaster

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie konkretnie byli kierowani do wykonywania swej pracy (chodzi mi zakłady) i jaką to pracę wykonywali: stanowiska?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie konkretnie byli kierowani do wykonywania swej pracy (chodzi mi zakłady) i jaką to pracę wykonywali: stanowiska?

Konkretnie do kopalni uranu , oraz do kopalni w okolicach Nowej Rudy , zasadniczo wszedzie tam gdzie byli potrzebni , a stanowiska ?

Himmelherrgott :huh:

jakie stanowiska ?

górnictwo to fach wyjątkowo specjalistyczny , wymagający doswiadczenia , ostrożności , i wiedzy .

Co mogli robić 18/19 latkowie z rodzin burżuazyjnych , najcięższe , najbardziej podle czynności , wózkowych , rębaczy , pomocników specjalistów , nie byli sztygarami , majstrami , przodkowymi , czy górnikami strzałowymi .

Share this post


Link to post
Share on other sites
fejszter   

Znam osobę, która trafiła do tych brygad. Powód mógł być dwojaki, syn Ślązaka lub "bogacz wiejski" a może łącznie. W wieku około 20-tu lat miał tą przyjemność pracować w kamieniołomach w Strzelinie. O ile dobrze pamiętam trafił tam w kwietniu 1949 roku i spędził tam kilkanaście miesięcy. Były tam osoby z różnych stron, także pojawiły się oddziały wojska ( podejrzewam, że chodziło przyuczenie do pracy w tej kopalni czy kamieniołomach). Mieszkali w namiotach na 24 osoby, nie wspominał co było zimą. O szykanach nie wspominał, może nie chciał ale chyba odszkodowanie czy jakąś formę zadośćuczynienia dostaje. Osoba już starsza więc jakieś wypytywanie i odgrzebywanie złych wspomnień nie wchodziło w rachubę. Co chciał to opowiedział a ja widząc ten wątek napisałem kilka zdań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.