Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Liwia- ważniejsza od Augusta?

Rekomendowane odpowiedzi

Mówi się, że boski August pracował 12 godzin a jego żona Liwia 24. Liwia była kimś więcej niż tylko żoną Gajusza Oktawiana Augusta.Można powiedzieć, że była współrządzącą, ba nawet, że August rządził krajem a Liwia Augustem.Jeśli by ktoś tak powiedział... to ma absolutną rację August słuchał swojej żony jak dobry pies swojego tresera.Liwia była kobietą rozmaitych talentów. Była przebiegłym politykiem, znakomitym trucicielem...A przede wszystkim potrafiła omamić Augusta i tym sposobem dojść do władzy.Oczywiście August był cesarzem, ale bezgranicznie ufał żonie i wykonywał jej można powiedzieć polecenia... Ale ja już dość się nagadałem teraz Wy, moi drodzy przedstawcie mi Liwię przez swój pryzmat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

TyberiusClaudius zauważył ów drobny fakt, że jest to jednak powieść?

W którym miejscu Graves pisał, że Liwia potrafiła się obejść bez snu?

Podejrzenia o stosowanie trucizn nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że ktoś był "znakomitym trucicielem", ja na przykład używam w kuchni (wedle zdania kobiełki - z powodzeniem) garam masala, trudno jednak nazwać mnie specjalistą od tej mieszanki.

A z tym zaufaniem to gruba przesada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

TyberiusClaudius zauważył ów drobny fakt, że jest to jednak powieść?

W którym miejscu Graves pisał, że Liwia potrafiła się obejść bez snu?

Podejrzenia o stosowanie trucizn nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że ktoś był "znakomitym trucicielem", ja na przykład używam w kuchni (wedle zdania kobiełki - z powodzeniem) garam masala, trudno jednak nazwać mnie specjalistą od tej mieszanki.

A z tym zaufaniem to gruba przesada.

Powieść ? Gdzie Ci to pisze? Co prawda dużo faktów jest domniemanych bo wiadomo nie można się dowiedzieć wszystkiego, ale skąd wiesz, że to nie jest prawdą?

A pozatym powieśc to nie musi być od razu fikcja literacka!

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Różnica pomiędzy powieścią historyczną a pracą naukową jest dość oczywista odsyłam do Topolskiego.

Co jest prawdą a co - nie, to kwestia do dyskusji. Atoli proszę mi wskazać jak to możliwe, że Liwia obywała się bez snu i skąd konkretnie wiemy, że nabrała umiejętności przygotowywania trucizn - na tak wysokim poziomie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sen? Nie przypominam sobie aby była wzmianka o tym, że nie sypiała.

A co do trucizn miała przyjaciólke Marte(?) nie pamiętam jak się nazywała, ale dostarczała jej trucizn.<-Wiem masło maślane

A co do książki to najpierw ją przeczytaj a potem porozmawiamy.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sen? Nie przypominam sobie aby była wzmianka o tym, że nie sypiała.

(...)

A ja sobie przypominam wpis:

Mówi się, że boski August pracował 12 godzin a jego żona Liwia 24.

Rozumiem, że chodzi o dobę, a nie tydzień czy miesiąc.

(...)

A co do trucizn miała przyjaciólke Marte(?) nie pamiętam jak się nazywała, ale dostarczała jej trucizn.<-Wiem masło maślane

Ano nie: masło maślane, jako, że z tego wynika, że nie ona była ową specjalistką.

(...)

A co do książki to najpierw ją przeczytaj a potem porozmawiamy.

secesjoniście zdarzyło się przeczytać całą dylogię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1.Chodziło mi o specjalizacje w zabijaniu truciznami a nie tworzenie ich.

2.Liwia spała w tym można powiedzieć powiedzonku chodzi o to, że ona nawet śpiąc pracowała. Rozumiesz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tym powiedzeniu chodzi raczej o podkreślenie jej pracowitości, nawet w porównaniu z zaabsorbowanym sprawami państwa Augustem, stąd taka właśnie uwaga Gravesa:

"Chociaż Liwia była wcielonym potworem, trzeba sprawiedliwie przyznać, że gdyby nie jej niestrudzona działalność, August nigdy nie dokonałby tak olbrzymiego dzieła, jakim było przywrócenie państwu rzymskiemu, po tylu klęskach wojen domowych, spokoju i równowagi. August pracował czternaście godzin na dobę. Liwia, jak mówiono, dwadzieścia cztery".

/tegoż, "Ja, Klaudiusz", 1957, s. 28/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tym powiedzeniu chodzi raczej o podkreślenie jej pracowitości, nawet w porównaniu z zaabsorbowanym sprawami państwa Augustem, stąd taka właśnie uwaga Gravesa:

Tak, masz racje o to mi właśnie chodziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powiem dość ogólnie. Moim zdaniem wpływ kobiet na mężów, którzy są u władzy jest widoczny, to nie ulega wątpliwości. Przykład pierwszy z brzegu: Kleopatra. Być może jest to nadużycie wobec Liwii Druzylli, ale tu trzeba wspomnieć, że jej potomkami byli wszyscy cesarze dynastii julijsko-klaudyjskiej, i być może miała we krwi Władzę.

Przepraszam za ogólne stwierdzenia, ale tak chciałem sie nimi podzielić ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.