Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Pitagorejczycy w Rzymie

Recommended Posts

Bez wątpienia zdobywszy Tarent Rzymianie musieli w jakimś zakresie zapoznać się z naukami pitagorejczyków, to w tym mieście Cyceron umiejscowił dysputę pomiędzy Nearchem a Katonem Starszym. Szersze zainteresowanie ideami tej grupy widzimy w II wieku p.n.e. (: dzieła Ennuniusza, postać Fulwiusza Nobiliora).

Dlaczego nakazano spalenie zwojów Numy?

Jakież to "rzeczy ukrywane przez naturę" zgłębiać miał senator Nigidiusz Figulus?

Czy zainteresowanie pitagoreizmem wiązać należy jedynie z modą szerzącą się pośród rzymskich elit, czy w tle może kryją się jakieś zamiary polityczne?

Na czym polegał misyjny charakter podróży Apoloniusza z Tyany?

Czy pojawienie się oskarżenia o magię, obok zasadniczego - o zdzierstwo, względem Statiliusza Taurusa związane było z jego zainteresowaniem pitagorejskimi ideami?

Czy podziemna budowla przy Porta Magiorre (dawniej: Porta Praenestina) to miejsce spotkań (kultu?) pitagorejczyków?

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   

(...)

Czy zainteresowanie pitagoreizmem wiązać należy jedynie z modą szerzącą się pośród rzymskich elit, czy w tle może kryją się jakieś zamiary polityczne?

(...)

O ile mi wiadomo to pewne dogmaty pitagoreizmu zaadoptował Orygenes. Ja wiem o jednym, tym który mówi, że dusze przybywają z nieba. Trzeba by jeszcze określić co rozumiemy przez rzymską elitę, w końcu Orygenes to Aleksandria.Inna sprawa, że Orygenes to była inspiracja polityczna.

Edited by euklides

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro Aleksandria to nie Rzym - w rozumieniu miasta, no i ja raczej piszę o sytuacji w II wieku p.n.e. i nie chodzi o adaptację jakiegoś dogmatu, a o ludzi określających się (bądź określanych) jako pitagorejczycy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.