Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Przeglądając podział języków germańskich trafiłem na wiki na informacje o etnolekcie wilamowickim należącym do grupy zachodniogermańskiej. Wilamowice to mała wieś pod Bielskiem Białym. Może kogoś to zainteresuje.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Etnolekt_wilamowicki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W bibliografii podanej na wiki występuje Herman Mojmir, i tu taka ciekawostka, miał on brata o pseudonimie "Flora-Flora"* - Floriana Biesika.

Obaj zajmowali się językiem wilamowskim i obaj prezentowali całkiem odmienne koncepcje. Biesik pracując jako nadoficjał Kolei Południowej w dalekim Trieście wysnuł koncepcję, że wymysojrysz nie ma pochodzenia niemieckiego. W szeregu wstępów do swych poematów uzasadniał, że język ów był ojcem wszystkich języków germańskich.

Tymczasem jego brat twierdził, że jest to typowy śląski dialekt niemiecki, który zrównywał z dialektem szynwałdzkim.

I kolejna ciekawostka, pośród najaktywniejszych najnowszych badaczy tego języka mamy naukowców z tak odległych krajów jak: Islandia - Alexander Andrason, Australii - Carlo Ritchie z Australii, Flandrii - Rinaldo Neels.

* - w uwspółcześnionym zapisie według Tymoteusza Króla - "Fliöera-Fliöera"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Na temat Wilamowic i innych lokalnych odrębności w polskim żywiole napisano w "DAS DEUTSCHTUM IN POLEN" z czasów okupacji. Poza Wilamowicami i wspomnianym przez Secesjonistę Bojkowem wyróżniano tam też Gać obok obecnego Hołdunowa.

Zdjęcie stroju z wspomnianej publikacji:

13.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.