Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Hauptmann

Naramienniki bluz niemieckich podczas II WŚ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie w sprawie naramienników (Schulterklappe) bluz żołnierzy niemieckich (feldbluse) podczas II WŚ. Konkretnie chodzi mi o oficerów młodszych Wehrmachtu. Otóż na większości zdjęć z tamtej epoki, krótsza, zewnętrzna część naramiennika jest wszysta w bluzę. Natomiast na wielu filmach, u grup rekonstrukcyjnych oraz na bluzach sprzedawanych w internecie, naramienniki są albo mocowane na tzw. szluwki i zapinane o guzik lub przyszywane tak, że krótsza zewnętrzna krawędź naramiennika nie jest wszyta i troszkę odstaje. Czy jest to błąd? Jak wyglądało to wówczas w rzeczywistości? Od czego jest to zależne. Będę wdzięczny za każde informacje na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Naramiennik jest to fragment pancerza, który jak sama nazwa wskazuje ochrania ramię. A na pagonach widnieją stopnie wojskowe.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To proszę doczytać zanim się będzie innym coś wytykać, oto MON-owska specyfikacja koszulo-bluzy oficerskiej (damska z krótkimi rękawami koloru białego marynarki wojennej) Wzór 301AD/MON w swym opisie zawiera taki oto fragment: "Rękawy wykończone imitacją mankietu.Dół koszuli prosty, obrębiony. Na szwach barkowych umieszczone elementy do przypięcia naramienników dla Wzoru 301D/MON są to dwa guziki, dla Wzoru 301AD/MON jest to podtrzymywacz i guzik. Koszule wzoru 301D/MON w kolorach khaki i stalowym posiadają dopinane naramienniki wykonane z tkaniny zasadniczej".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie są naramienniki! To są pagony.

Pagon to spolszczone słowo rosyjskie pochodzi od погон czyli... naramiennik z oznaką stopnia. Określenie owszem rozpowszechnione w języku polskim potocznym i to od dawna, bo po uzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 znaczna część wojskowych pochodziła z armii rosyjskiej. Zresztą jak wiele innych określeń przenoszonych mniej lub bardziej szczęśliwie przez żołnierzy trzech dawnych armii zaborczych - jedne przetrwały jako oficjalne, inne zaniknęły, a jeszcze inne są obecne (jak "pagon") tylko jako wyrażenia potoczne. Ale nigdy chyba nie było to wyrażenie prawidłowe nazewniczo - a było i jest wyrażeniem potocznym. Obecnym do dzisiaj bo spotęgowanym jeszcze pewnymi rusycyzmami stosowanymi czasem w tzw. LWP u jego początków.

Prawidłową nazwą był i jest naramiennik.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.