Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Okupacja Polski na tle europejskim - studium porównawcze

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

W temacie o obrazie Polaka w oczach Niemców w okresie wojny, R.U.R. napisał:

A jak traktowano Holendrów ?

Podobnie jak Polska, także Holandia wiele ucierpiała w czasie II wojny światowej.

Na przykład klęska głodu w Holandii podczas II wojny światowej, zniszczony Rotterdam itd

Różnic między okupacją ziem polskich, a tym co się działo w Holandii, Danii czy we Francji można by wskazać mnóstwo. Ale może istnieje szansa, aby zaznaczyć także pewne elementy wspólne. Tak pod względem prawnym, jak i życia codziennego mieszkańców poszczególnych krajów. Ktoś chętny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Akurat to już jest zbiorczo opracowane przez Cz. Madajczyka w książce: "Faszyzm i okupacje 1938 - 1945"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tomaszu, jakby tak podchodzić do sprawy, to forum powinno nie mieć połowy tematów, jak nie lepiej. Większość z tego co tutaj omawiamy zostało lepiej czy gorzej opracowane przez kogoś. Wspomnianą przez Ciebie pracę nie każdy czytał. Nie każdy zapoznał się z dziełem Lemkina, nie każdy zna odpowiednie opracowanie Szaroty. A nawet jeśli ktoś zna, czytał - zawsze można pokusić się o pewne wnioski z tych lektur. Przecież to normalna praktyka.

Nikogo nie będę zmuszał do dyskusji. I tak temat założyłem bardziej dla innych niż dla siebie, z racji braku czasu na poważniejsze udzielanie się. Inna rzecz, że i tak już dawno się nauczyłem, że tutaj najlepiej posiąść umiejętność rozmawiania z samym sobą. Ale tak stawiać sprawę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ta kniga ma z 800 stron. Ale w kwestii poruszonej przez R.U.R.-a to Madajczyk odróżnia okupacje państw uznanych za "nordyckie" od reszty, a zwłaszcza Słowian.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, uznać można, że Tomasz N daje wskazówkę bibliograficzną. Atoli wspomniana praca to raczej opis - bez szerszej próby porównania.

Co do poszukiwań elementów wspólnych to można by wskazać na próby wyrugowania z kręgu odbioru sztuki uznanej za niewłaściwą, zwłaszcza jeśli chodzi o literaturę (a w tym zakresie i o podręczniki). Skala w różnych krajach była inna, ale zarówno w Polsce, jak i Holandii i Francji istniały listy proskrypcyjne w tym zakresie.

We Francji były to tzw. "listy Otto" gdzie znalazły się dzieła autorów żydowskich, jak i biografie Żydów (np. Dariusa Milhauda, Jacquesa Offenbacha), przekłady literatury polskiej itd.

W Holandii 28 sierpnia 1940 r. sekretarz generalny Ministerstwa Oświaty, Sztuki i Nauki został poinformowany o konieczności usunięcia z bibliotek i czytelni publicznych pozycji uznanych za wrogie III Rzeszy, armii niemieckiej i partii NSDAP. Nie pominięto nawet książeczki dla dzieci, jak "Dik Trom's Son", gdzie podczas bitwy na śnieżki pomiędzy dwiema grupami chłopców wznoszone są okrzyki: "Niech żyje Królowa!" i "Precz z Niemcami!". Po odkryciu w prowincji Groningen nieprawomyślnych książek powołano specjalną komisję pod przewodnictwem profesora Wydziału Literatury Niemieckiej w Amsterdamie - J. van Dama, która od jesieni 1940 r. do wiosny 1941 r. skontrolowała 11 tys. podręczników, spośród których wycofano 700.

We wszystkich krajach istniała cenzura, choć nie zawsze musiał być to oficjalny organ cenzorski, czasami kryło się to pod reglamentacją papieru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.