Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
jessica

Elżbieta Bawarska i jej mąż

Recommended Posts

jessica   

Poszukuję książek na temat życia Elżbiety Bawarskiej i Franciszka Józefa I, do tej pory znalazłam to co jest na wikipedii, czyli prawie nic. Czym więcej tym lepiej.

Brigitte Hamann, Cesarzowa Elżbieta, PIW, Warszawa 2008

Egon Caesar Corti, Cesarzowa Elżbieta, Wydawnictwo J. Przeworskiego, Warszawa 1938

Batowski Henryk, Rozpad Austro-Węgier, Kraków 1982

Dickinger Christian, Franciszek Józef I, Warszawa 2006

Grodziski Stanisław, Franciszek Józef I, Wrocław 1983

Kiste John Van der, Franciszek Józef. Prywatne życie ostatniego wielkiego cesarza Europy, Warszawa 2006

Kugler Georg, Franciszek Józef i Elżbieta, Łódź 2002

Czy istnieją źródła hist. tych obu postaci w języku polskim? Ewentualnie proszę wypisać w innych językach źródła.

amon   

Brigitte Hamann, Cesarzowa Elżbieta, PIW, Warszawa 2008

Chyba lepszej biografii w polskim przekładzie, nie ma. Hamann rzeczowo i szczegółowo potraktowała życiorys Sisi, wg mojej oceny uczyniła to rzetelnie i uczciwie.

euklides   

Poszukuję książek na temat życia Elżbiety Bawarskiej i Franciszka Józefa I, do tej pory znalazłam to co jest na wikipedii, czyli prawie nic. Czym więcej tym lepiej.

(...)

Czy istnieją źródła hist. tych obu postaci w języku polskim? Ewentualnie proszę wypisać w innych językach źródła.

Nigdzie nie zauważyłem najciekawszej pozycji jaką według mnie jest książka hrabiny Zanardi Landi "Tajemnica Cesarzowej". Podobno owa hrabina była córką cesarzowej, jej ojcem natomiast był wiedeńczyk Fritz Pacher którego Sisi poznała na balu maskowym, zdaje się, że w Hofburgu i bardzo się z nim zaprzyjaźniła. Ta książka jest jednak dostępna chyba tylko w języku angielskim. Można ją znaleźć na Amazon gdyby pani ją przeczytała to byłbym wdzięczny za jakieś informacje na jej temat.A w ogóle to ciekaw jestem co w innych książkach pisze na temat związku Sisi z Fritzem Pacherem.

Edited by euklides

I jeśli wierzyć owym wspomnieniom jej ciąża trwał przeszło siedem lat - wyczyn zaiste godny odnotowania.

Zatem nie nazwałbym tej pozycji najciekawszą, a - najbardziej fantastyczną.

euklides   

I jeśli wierzyć owym wspomnieniom jej ciąża trwał przeszło siedem lat - wyczyn zaiste godny odnotowania.

Zatem nie nazwałbym tej pozycji najciekawszą, a - najbardziej fantastyczną.

Przyznam, że nie wiem skąd się wzięło te 7 lat, dawno czytałem o tej historii i nie mogę sobie skojarzyć w którym roku miała miejsce zabawa karnawałowa na której Sisi poznała Fritza Paschera, a można śmiało powiedzieć, że facet dokonał podrywu stulecia. W każdym razie książka ta była zabroniona w Austrii, nigdy jednak nie była oficjalnie dementowana dlatego nie można jej nazwać fantastyczną.

(...)

nigdy jednak nie była oficjalnie dementowana dlatego nie można jej nazwać fantastyczną.

A co tu dementować?

Proszę wpierw policzyć.

jessica   

Sądzę, że nie będzie odpowiednia ilość książek, aby napisać pracę, gdyż większość książek jest napisana w języku niemieckim i są one niezbyt dostępne. W takim bądź razie muszę wymyślić inny temat związany z XIX wiekiem. Ale mimo wszystko dziękuje za pomoc ;)