Jump to content

jessica

Użytkownicy
 • Content count

  33
 • Joined

 • Last visited

About jessica

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 1. Poszukuję materiałów dotyczących przemian architektury w Krakowie już po II wojnie światowej. Póki co znalazłam Mydla R. - Rozwój urbanistyczny Krakowa po drugiej wojnie światowej, ale tam jest bardziej opisana Nowa Huta. Nie sądzę by miała związek z okupacją hitlerowską. Czy istnieją literatura, źródła na ten temat? Potrzebuje dosłownie kilka książek, aby napisać rozdział mający 3-4 strony.
 2. Nie, głównie interesowało mnie Stare Miasto w Krakowie w owych czasach. Bardziej pod kątem zabytków niż dróg itp.
 3. Przede wszystkim po polsku, Po niemiecku. Po angielsku.
 4. A co warto przejrzeć, aby więcej napisać o zmianach urbanistycznych podczas IIwś na Starym Mieście ( konkretnie Rynek Główny, Planty, Wawel) w Krakowie ?
 5. Jeżeli chodzi o wkład do miasta Kraków to jak najbardziej dotyczyć mogą Niemców. Oni wiele zmienili, ale własnie tego nie mogę znaleźć jeżeli chodzi o literaturę.
 6. Np. jak rozwijało się piśmiennictwo, jak wyglądała sytuacja bibliotek, ewentualnie muzyka czy sztuka plastyczna na terenie samego Krakowa w czasie II wojny światowej. Może być również czym się ludzie zajmowali. Poszukuje około 8 książek i chociaż dwie z nich źródła.
 7. Podobny temat już wystąpił, ale w innych latach. Tak więc chciałabym stworzyć coś podobnego (dla przypomnienia https://forum.historia.org.pl/topic/15913-urbanistyka-oraz-kultura-krakowa-w-okresie-rzeczpospolitej-krakowskiej/ ). Niewielką część pozycji bibliograficznych znalazłam. Oto one : Kraków w latach 1939-1945 / Andrzej Chwalba, Rożek M., Kopiec Kościuszki w Krakowie, Dzieje Krakowa. T. 5, Kraków w latach 1939-1945 / pod red. Janiny Bieniarzówny i Jana M. Małeckiego. Mile widziane źródła, których do tej pory nie znalazłam.
 8. Książka z PBI

  Witam, mam pytanie, jeżeli skorzystało się z książki, która jest umieszczona w Internecie w Bibliotece Cyfrowej to w jaki sposób mam zapisać przypis. Chodzi o książkę Elizy Orzeszkowej - "O pracy kobiet" http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=13846 . Mogłabym zapisać jako przypis książki, pomimo że na tej stronie nie jest zamieszczony ani rok wydania ani miejsce ?
 9. Poszukuję literatury dotyczącej małżeństwa w Polsce w XVIII wieku, NIE SĄ koniecznie źródła. Interesuje mnie głównie rola mężczyzny i kobiety w małżeństwie w związku małżeńskim, a także znaczenie dzieci. Literaturę, którą znalazłam to Bystroń - Dzieje obyczajów w dawnej Polsce, Kuchowicz - Obyczaje staropolskie,Wizerunki niepospolitych niewiast staropolskich XVI-XVIII w.,Ihnatowicz - Społeczeństwo polskie od X do XX w.
 10. To ma być praca na kilka stron. Poszukuje opracowania, mile widziane w języku polskim ^^. Jeśli chodzi o publikacje znalezione to m. in. Polska XIX wieku. Państwo, społeczeństwo, kultura; Kwestia równouprawnienia Żydów w Królestwie Polskim - Eisenbach; Społeczeństwo Królestwa Polskiego. studia o uwarstwieniu i ruchliwości społecznej. red. W. Kula
 11. Poszukuję literatury dotyczącej życia codziennego Królestwa Polskiego od 1850 r. do końca wieku XIX.
 12. Jakie znacie książki powiązane z ruchem sufrażystek oprócz tych : Bidwell G., „Bunt długich spódnic”, Katowice 1972. Felder D.G., „100 kobiet, które miały wpływ na dzieje ludzkości”, Warszawa 1998. Koranyi K., „Powszechna historia państwa i prawa”, t. III, Warszawa 1959. Lipoński W., „Dzieje kultury Brytyjskiej”, Warszawa 2005. Mill J.S., „Poddaństwo kobiet”, Kraków 1995. Seymour-Smith M., „100 najważniejszych książek świata”, Warszawa 2001. Sękalska D., „Kobieta wyzwolona?”, KAW, 1982. Trevelyan G. M., „Historia społeczna Anglii”, Warszawa 1961. „Zachęcania w Anglii do pracy”, „Magazyn Powszechny”, 1834. Niestety za mało publikacji... Gdzie jeszcze mogę znaleźć informacje o sufrażystkach, jakieś źródła w języku polskim lub angielskim ? Chciałabym opisać sytuację kobiet przed pierwsza fala feminizmu, co chciały przez ten ruch osiągnąć i jak do tego dążyły oraz skutki.
 13. Elżbieta Bawarska i jej mąż

  Sądzę, że nie będzie odpowiednia ilość książek, aby napisać pracę, gdyż większość książek jest napisana w języku niemieckim i są one niezbyt dostępne. W takim bądź razie muszę wymyślić inny temat związany z XIX wiekiem. Ale mimo wszystko dziękuje za pomoc
 14. Elżbieta Bawarska i jej mąż

  Dziękuje za wszelkie odpowiedzi
 15. Elżbieta Bawarska i jej mąż

  Poszukuję książek na temat życia Elżbiety Bawarskiej i Franciszka Józefa I, do tej pory znalazłam to co jest na wikipedii, czyli prawie nic. Czym więcej tym lepiej. Brigitte Hamann, Cesarzowa Elżbieta, PIW, Warszawa 2008 Egon Caesar Corti, Cesarzowa Elżbieta, Wydawnictwo J. Przeworskiego, Warszawa 1938 Batowski Henryk, Rozpad Austro-Węgier, Kraków 1982 Dickinger Christian, Franciszek Józef I, Warszawa 2006 Grodziski Stanisław, Franciszek Józef I, Wrocław 1983 Kiste John Van der, Franciszek Józef. Prywatne życie ostatniego wielkiego cesarza Europy, Warszawa 2006 Kugler Georg, Franciszek Józef i Elżbieta, Łódź 2002 Czy istnieją źródła hist. tych obu postaci w języku polskim? Ewentualnie proszę wypisać w innych językach źródła.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.