Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
tuco

Data w różnych kulturach

Rekomendowane odpowiedzi

tuco   

Witam

Interesuje mnie, tak jak w temacie, data czyli jak zapisywano rok np w Egipcie, Persji, czy Babilonii bo przeciez nie byl to ktorys z kolei rok przed nasza erą prawda?

My liczymy od narodzin Chrystusa, od kiedy inne kultury liczą czy liczyly swoje lata, jesli ktos moglby cos o tym powiedziec lub wskazac zrodlo bede wdzieczny :lol:

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Buddyści zgodnie z tradycją liczą czas od daty śmierci Buddy, czyli roku 544 p.n.e. (choć wg historycznych ustaleń Budda zmarł ok. 480 p.n.e.), tak więc nasz 2007 rok to u nich 2551 :P

Muzułmanie czas liczą od daty ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny, tj. od roku 622.

Kalendarz egipski opierał się na cyklu wylewów Nilu, Chińczycy mieli kalendarz księżycowy, słoneczny i na dodatek zodiakalny, a Majowie dwa różne kalendarze - jeden tzolkin a drugi haab. Tzolkin liczył 260 dni, a haab 365. Generalnie to ja się na tych kalendarzach za bardzo nie znam, bo to jak dla mnie ma za dużo wspólnego z matematyką, ale pronuję poczukać info w sieci - coś się zawsze znajdzie :lol: Na dobry początek http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz :D

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podział na "p.n.e." i na n.e. własciwie obowiązuje od VI w n.e. , a to za sprawą Dionizjusza Exiguusa, mnicha zmarłego w 550 w Rzymie. Wpadł on na pomysł , zeby czas mierzony wówczas od załozenia Wiecznego Miasta (AUC) przemianować na chronologię , której punktem oparcia miała byc data Zwiastowania. Wyznaczył ja na 25 III - dziwiec nmiesiecy przed 25 12 i to był dzien pierwszy roku pierwszego. Czas został podzielony na ante Christum(przed Chrystusem0 i na anno Domini. Roku "0" nie było. Ponieważ dotychczas czas był mierzony wedle lat panowania kolejnych władców, mnich Dionizjusz pomylił sie przy ustalaniu 1 r.n.e.- Jezus urodził sie przypuszczalnie w 6 r.p.n.e.

W Hiszpanii obowiązywała era Cezarów, która zaczynała sie od podoboju Iberii przez Okatawiana w 38 r.p.n.e. systenm ten przejeli Wizygoci i np w portugalii przetrwał do 1415 r ne.

Inna sprawa związana z datami i czasem jest - Annus Mundi - Rok Stworzenia. Kosciół Bizantyjski przyjał za nia rok 5509 pne - ta data stała sie podstawa kalendarza koscelnego Grecji i Rzymu, az do czasów nowozytnych, uczani Żydowscy wybrali rok 3760 pne i od tej daty do dziś licza czas. Kościół koptyjski - , poodobnie jak Aleksandryjczycy- 5500pne. a kościół anglikański w 1650 r ustalił Stworzenie Świata na 4004 r.p.n.e..... :alien:

informacje na podstawie "Europy'' :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tuco   

Ok dzieki za odpowiedzi :P

W sumie najbardziej intersuje mnie liczba liczonych lat przez rozne cywilizacje, np taka ciekawostka ktora cywilizacja przezyla najwiecej lat swojego kalendarza :lol: I dlaczego caly swiat przejal nasz, chrześcijański pomiar czasu? Chyba ze nie przejal a jadac gdzies na wakacje np do chin trzeba kupowac nowy kalendarz ? :D

A gdyby tak zlozyc kalendarze z roznych czasow w calosc ktory mialybysmy teraz rok? Same ciekawe, przynajmniej dla mnie pytania.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Żydzi liczą od stworzenia świata wciąż i wciąż mają swój stary kalendarzyk. :) O ile mi wiadomo podobnie Chiny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Wyznaczył ja na 25 III - dziwiec miesiecy przed 25 12 i to był dzien pierwszy roku pierwszego.

To nie mógł zacząć od 1 styczna.Może chciał zastąpić stare pogańskie święto nowym chrześcijańskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.