Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
cosiek

Rumunia (czy byli spokrewnieni z Rzymianami?)

Rekomendowane odpowiedzi

cosiek   

Witam,

Poszukuję wszelkich materiałów, informacji oraz publikacji na ten temat. Kiedyś obiło mi się o uszy, że Rumuni są w dużym stopniu spokrewnieni z Rzymianami i nie bez powodu nazwa Rumuni oznacza "Rzymianie, obywatele Rzymu".

Dzięki za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,

Cosiek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No niestety. Jakiś czas temu był wywiad w DGP z jakimś panem który zajmował się zbliżeniem kulturowym Polski i Rumunii. On właśnie rzucił tego typu tekst ale to hmm mało prawdziwe. Rumunia to państwo powstałe z unii Wołoszczyzny i Hospodarstwa Mołdawskiego w połowie XIX wieku, a modele kulturowe czy edukacyjne czerpała z Francji. Zresztą należy chyba do Frankofonii.

Tereny Dacji ewakuował Aurelian (pisał o tym R. Suski w Konsolidacji Cesarstwa... i T. Kotula w Aurelianie i Zenobii), a potem przewalały się przez te ziemie różnego typu plemiona - Karpowie, Goci, Gepidzi czy Awarowie lub Longobardowie, w mniej lub bardziej stały sposób administrując tym terytorium. Jedynie chyba część Dobruży została utrzymana przez Bizancjum a i to okresowo (do ok 600 a potem po 300 latach na trzy wieki ją odzyskali). Wątpię by obywatele Rumunii w dużym stopniu byli spokrewnieni z Rzymianami - to raczej pragnienia współczesnych ludzi kształtujących tamtejsza świadomość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Dobra czyli rozumiem, że wszelkie pomysły jakoby Rumuni byli bardziej spokrewnieni z Rzymianami jest bujdą i samych opracowań na ten temat nie ma jako takich.

Pytam dlatego, ze chciałem napisać jakąś ciekawostkę o Rzymie, ale widzę że nie ma o czym. :)

Dzięki wielkie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zajrzeć do:

A. Dubicki "Mit o pochodzeniu Rumunów–między Dakami, Rzymianami a...?", w: "Mity historyczno-polityczne. Wyobrażenia zbiorowe. Polityka historyczna. Studia i materiały",t. 1. mred. A. Sepkowski, E. Ponczek, czy znanej pracy przekrojowej M. Willaume "Rumunia".

Zawsze można napisać artykuł o bujdzie i dlaczego takowa powstała, w literaturze rumuńskiej rozpoczęło się to wraz z pracą Dymitra Cantemira "Kronika starożytności Rzymiano-Mołdawiano-Wołochów" dostępna w języku łacińskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Byc może w tym kontekście ciekawe byłoby przyjrzenie się ludowi znanemu jako Aromani - choć nie wiem na ile różne tezy, ze są to potomkowie zlatynizowanych Traków są prawdziwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Pracowalem kiedys z rumunskim II mechanikiem. On tez sie zastanawial nad fenomenem swojego kraju. Pod panowaniem Rzymu byli krotko. Wydaje sie, ze zbyt krotka aby zlatynizowac tak doglebnie cala populacje. Potem prowincja byla ewakulowana. Przez wieki terytorium bylo pod wplywami roznych ludow a mimo to jezyk rumunski jest niewatpliwie jezykiem romanskim. Kolega tez twierdzil, ze np. Transylwanie od Moldawi rozni tylko akcent, sposob mowienia, natomiast slownictwo i gramatyka jest absolutnie taka sama. Mimo, ze przez wieki nalezaly do innych organizmow panstwowych i byly w pewnym stopniu izolowane od siebie.

Dlaczego przez tyle wiekow nie zaznaczyly sie glebiej wplywy innych nacji? Na przyklad greckie, tureckie, czy slowianskie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gregski, zaznaczyły się. Weług J. Demela, Historia Rumunii, Ossolineum 1986, s. 76, ok. 1/6-1/5 dzisiejszego słownictwa rumuńskiego ma słowiańskie pochodzenie. Z ważnymi nazwami geograficznymi włącznie, np. Cernavodă, Zimnicea, Lipova.

Wpływy tureckie, czy greckie też znajdziesz bez problemu. Na przykład prosząc o zupę. :)

I pamiętać należy, że w XIX wieku język został poddany swoistym zabiegom "reromanizacyjnym". Zatem, można wręcz uważać, że przed tym okresem ówczesny rumuński był językiem podobnym do kreolskich (mieszanych). Taki créole łacińsko-słowiański.

A spór między teorią autochtoniczną (zromanizowani Geto-Dacy ostali się na miejscu przez "ciemne tysiąclecie") i teorią, iż ludy romańskojezyczne przywędrowały tam później - pewnie nie zostanie rozstrzygnięty definitywnie nigdy. Podobnie, jak w przypadku "kolebki" Słowian.

A, że Rumuni lubią popisać się rzymskim (i dackim) pochodzeniem (bardzo mocno to zaznaczano chociażby za Nicolae Ceaușescu) - ich prawo. Jak widać chociażby na polskim przykładzie, mity odgrywają bardzo dużą rolę w kształtowaniu poczucia wartości narodowej.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.