Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Przyczyny sukcesów arabskich w VII i VIII wieku

Rekomendowane odpowiedzi

Lizander   

Temat brzmi:"Przyczyny sukcesów arabskich w VII i VIII wieku".

Ty podałes odpowiedź - IMHO nie wyczerpującą tematu i dość naciąganą - która może dotyczyc jedynie pierwszych kilkunastu lat po śmierci Proroka, więc nie pisz: "Co dzieje się potem to inna historia".

Czy Twoim zdaniem arabskie armie były niczym plemiona koczowników podróżujące z rodzinami i całym dobytkiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną sukcesów arabskich było:

wstępny sukces armii koczowniczej rzucenie na kolana Cesarstwa i zniszczenie Persji - co pozwoliło zdobyć Kalifatowi niebywałe zaplecze. Przyczyną dalszych sukcesów i dalszej ekspansji było nadzwyczajne powodzenie osiągnięte na początku dzięki któremu zdobyli zaplecze, ludzkie, materiałowe, technologiczne i finansowe. Czemu sprzyjała specyficzna sytuacja bliskiego wschodu w tamtym okresie (wspomnieni monofizyci, nestorianie) i Egiptu oraz osłabienie i rozkład Persji. Więc powtarzając 3 raz to samo - potwierdzę fakt że Arabowie rozpoczynając swoją ekspansę posługiwali się metodami nomadów, nomadami z pustyni wtedy jeszcze będąc stało u źródeł ich sukcesu - który gdyby się zatrzymał na tej fazie początkowej już byłby przytłaczający, a potem zarzuciwszy koczowniczą organizację Państwa absorbując osiągnięcia podbitych stworzyli Państwo czerpiące z potęgi której zdobycie zawdzięczali temu że początkowo nomadami będąc potrafili rzucić na kolana każdą armię - tak jak to zwykle czynili koczownicy którzy w początkoach sej ekspansji rzucali wszystkich na kolana. I to jest moja odpowiedź 3 już kolejny raz przedstawiona w podobnych słowach, formie i sensie - tzw. mój pogląd na genezę sukcesów arabskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Dobra, tylko że ja cały czas pytam skąd utożsamianie armii znad Jarmuku z koczownikami?

Po drugie - czy na prawdę Twoim zdaniem to wszystkie przyczyny arabskich sukcesów.

P.S. Uwierz, że już wcześniej rozumiałem Twój pogląd. Tyle, że moim zdaniem jest błędny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Innych przyczyn dla sukcesów islamu nie znajduję, armia składająca się z konnicy i beduińskich pastuchów to dla mnie koczownicy, katastrofy Herakliusza i załamania (chyba że grzech wystarczył) nie potrafię zrozumieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

A słabość wewnętrzna Bizancjum?

Według angielskiej wikipedii kawaleria stanowiła zaledwie 25% sił arabskich, co potwierdza w pewnej mierze portal militaryhistoryonline.com, gdzie wspomina się o tym, ze arabowie w dużej mierze polegali na swojej ciężkiej piechocie. Nigdzie ani słowa o koczownikach. Dalej podtrzymujesz swoją tezę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niewiarygodne sukcesy Arabów brały się zarówno ze słabości ich przeciwników, jak i ze znakomitej organizacji biednych, gotowych na wszystko wojowników. Wojna z „niewiernymi” o rozszerzenie islamu była dla nich święta. Każdy muzułmanin, który w niej ginął, natychmiast dostępował zbawienia. ;)Na wysokim poziomie stały w krajach Islamu: medycyna, astronomia, matematyka, chemia i architektura.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Pamiętajcie, że Bizancjum i Persja były po serii wyniszczających wojen. Ludność w prowincjach była doprowadzona do nędzy i rozpaczy podatkami ściąganymi na potrzeby wojenne i miała dokładnie "gdzieś" losy państwa. Tym bardziej, że oprócz "ustawowych" skala nadużyć urzędników państwowych też nie była mała. Panowanie Arabów oznaczało zluzowanie reżimów finansowych.

W takich warunkach gdy w pojedyńczej bitwie wojska imperialne zostały pobite nikt nie zadawał sobie większego trudu aby bronić prowincji.

Tak było w przypadku Syrii i Egiptu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim myśle ogromne morale, fanatyzm, przeludnienie.

Nie przesadzał bym z rolą fanatyzmu u Arabów, otóż pierwotny islam był religią niezwykle tolerancyjną i żydów oraz chrześcijan uważał za ludzi obytych w księgach, którym jednak nie została objawiona prawda ostateczna.

No bo jak tacy Arabowie uwazali dzihad za swietosc wiec sadze ze nimi kierowal nadmierny fanatyzm .

Otóż dżihad w pierwotnym znaczeniu nie oznaczał "świętej wojny", oznaczał "gorliwe mozolenia się" a więc była to walka, tylko, że z samym sobą, ze swoimi słabościami. Dopiero po paru wiekach ( nie jestem pewien dokładnie kiedy) teologowie muzułmańscy wymyślili teorię wojny świętej. A tak na marginesie to także chrześcijanie ( przede wszystkim Bernard z Clairvaux) próbowali taką doktrynę stworzyć.

Mało uwagi poprzednicy zwracali na świetną organizację wewnętrzną, która pozwalała skupiać więcej sił na granicach, gdyż ludność podbita nie buntowała się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.