Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
angela111

Trudny do rozczytania rękopis

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę mieć żadnych wymagań jeśli za to nie płacę. I tak mi wiele pomogliście już i na prawdę jestem wdzięczna za to co już udało się "odszyfrować". Tak więc, jeśli się uda to dobrze, jeśli nie to też... nie powiem że dobrze ale i tak już bardzo ułatwiliście mi zadanie, bo mam jakąś podstawę do prezentacji. Uznajmy że nie ma żadnego terminu i nie trzeba tej sprawy traktować priorytetowo :)

Dzięki jeszcze raz, Tobie actrix oraz Tobie Capricornus, widać macie wsprawniejsze oko od niejednej Pani bibliotekarki które przyglądały się tym rękopisom :)

Pozdrawiam Aga!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornus, pedantyczne oko :)

E tam, dawno nie siedziałem w takich dokumentach.

Co zabawne, mój trzecioklasista dawał radę z tym dokumentem, z delikatną pomocą.

A tu dokument:

"273. (?) Działo się jak wyżej -

Stawił się Josek Abrachamowicz Kraft ojciec nowo poślubionego w zastępstwie Rabina wizyty wraz z starozakonnym Szlamą Joskowiczem Kraft kawalerem furmanem w Warszawie pod liczbą dwatysiące dziewięcset siedemdziesiąt ieden przy ulicy Solec zamieszkałym urodzonym w teyże z Joska Abrachamowicza i (S, F)Taygi Jemklon małżonką lat dwadziescia pięć wieku liczacym i Ilaną Jemkloioną Gielgraś panną w Warszawie pod liczbą dwa tysiące sześćset osiemdziesiąt ośm przy ulicy Sowiej przy familii zamieszkałą w teyże z Jankiela Gielgrey i Fraudli z Abrachamowiczów małożonków lat dwadzieścia trzy majacą. W przytomności świadków Mośka Hoffer śpiewaka lat piećdziesiąt sześć i Arona Zielazko krawca lat trzydzieści mających obydwóch w Warszawie zamieszkałych i oświadczył iż przed nim (?) piątym Meya tysiąc osiemset trzydziestego pierwszego roku między Szlama Joskowiczem Kraft i Chaną Janklorowną Gielgras religijnie zawarte zostało małżeństwo, że takowe poprzedziły trzy zapowiedzie (?) dziesiatym, siedemnastym i dwudziestym czwartym kwietnia tysiąc osiemset trzydziestego pierwszego roku przez przybicie na drzwiach Urzędu Cywilnego i że (tamowanie?) małżeństwa nie zawarto. Nowi małżonkowie oświadczyli iz umowy przed ślubnej między sobą nie zawarto. Akt ten przeczytany (?) i świadkom przez zastępcę Rabina, Nowozaślubionego, Śpiewaka i Nas podpisany został reszta nie piszę.

Tu są podpisy, polskie i hebrajskie”

To jest całość jednego z dokumentów. Parę słów nie jestem pewny, zamiast nich, albo przy nich, są pytajniki w nawiasach.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uzupełnienie, brakowało mi w tym parę zdań.

A tak w ogóle, to masz na mysli trzecioklasistę z liceum, prawda ? :rolleyes:

Dość trudno jest przerbnąć przez niektóre fragmenty i nie chcę dopowiadać sobie niektórych słów, bo chociażby patrząc na ten dokument który sama próbowałam przełożyć i Wasze to widzę że są momentami znaczne różnice, po prostu tak mi pasowało do kontekstu i tak też sobie wstawiłam... natomiast, ostateczną wersję przyjmuję Waszą.

Dokumenty same w sobie na pewno nie są jakieś super interesujące, tj. ich treść, bo dotyczy tylko żydowskich korzeni, ale niestety takie zadanie zostało mi przydzielone.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, bo moja wersja zadziwiająco się różni w niektórych fragmentach :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, to masz na mysli trzecioklasistę z liceum, prawda ? :rolleyes:

A tak w ogóle, mam na myśli trzecioklasistę z podstawówki. :rolleyes:

Nie cały oczywiście, dwie linijki, potem się znudził.

To taka laurka dla pań bibliotekarek.

Drugi tekst leci tak:

"Stało się w mieście Szczebrzeszynie dnia iedynastego/:dwudziestego trzeciego:/kwietnia Tysiac Osmset Trzydziestego piątego roku o godzinie drugiej po południu. Stawił się starozakonny Izrael Maymann kramarz tu w Szczebrzeszynie zamieszkały lat dwadzieścia jeden liczący, w obecności świadków starozakonnego Szlimy Maszinger mosiężnika lat czterdzieści cztery i Herszka Flajszer wyrobnika lat pięćdziesiąt trzy liczącego tu w Szczebrzeszynie zamieszkałych okazał nam dziecię (małżeńskie?) urodzone tu w Szczebrzeszynie na dniu trzydziestym pierwszym marcu /dziewiętnasty marca/ roku bieżącego o godzinie pierwszej po południu z małżonki (iego?) Ryfki Mayman lat dwadzieścia jeden liczącej, któremu nadane zostało imię (Gitla?) mayman. Akt ten (?) świadkom przeczytany i przy ojcu oraz świadku Herszku Flajszer podpisany został – świadek Szlima Maszinger pisać nie umie.

Izrael Mayman

Herszko Flajszer

(podpis hebrajski)

Paweł Przybyszewski Burmistrz Akta Cywilne utrzymujący.”

Najgorszy jest ten, który Atrix zaczął.

Trzeba by zobaczyć imiona żydowskie, można coś dopasować, sprawdzić.

A tu masz ostatni:

"Działo się to w Warszawie trzydziestego pierwszego stycznia i dwudziestego lutego 1865 roku o godzinie 1 po południu. Przed nami urzędnikami stanu cywilnego wyznania niechrześcijańskiego okręgu czwartego. Stawił się starozakonny Jakub Mejer Jeszuron pod rabin pod numerem dziewiećdziesiąt pięćdziesiąt trzy mieszkający, wraz z Aronem Turyn lat 24 mieszkającym przy ojcu pod numerem tysiąc siedemset piećdziesiątym mieszkającym, urodzonym w Warszawie z Findla i Fryonety z ( Jakobuw? ) małżonków Turyn handlarzy oleju pod numerem jak wyżej mieszkający, jedna Ryfka Jaszuron lat dwadzieścia jeden licząca przy mężu zostająca urodzona w Warszawie z Mośka i (?) z (Jachuw?) małzonków Jeszuron kramarzy pod numerem 992 mieszkających, tudzież u obecnego Fiszla Turyn, Mośkiem Jeszuron ojcem Arona i Simy Ryfki (?) i w przytomności świadków starozakonnych Mordki (Watczek, Watuch?) (?) lat trzydzieści trzy liczącego pod numerem tysiąc czterysta trzydzieści pięć i Szmula (Nizejer?)handlarza książek lat pięćdziesiąt (czynsz mającego?) pod numerem tysiąc trzysta sześćdziesiąt dziewięć tu w Warszawie zamieszkałych i oświadczył że przed (nim na dni?) trzydziestego stycznia jedenastym lutego roku bieżącego, między Aronem Turyn kawalerem a Simą Ryfką Jeszuron panną, religijne zawarte zostało małżeństwo, że takowe poprzedziły zapowiedzi w okręgu tutejszym w dniach piątym, siedemnastym (?) dwudziestym czwartym i (??) trzydziestym pierwszym stycznia roku bieżącego (nastąpione?) przez wywieszenie na drzwiach Urzędu (czytywane?), że na to małżeństwo nastapiło zezwolenie obecnych tu ojców zaślubionych. Małżonkowie stawający (?) czyli (przytym?) że umowy przedślubnej nie robili. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany przez nas i stawających podpisany został, oprucz zaślubionej, która nie pisze.

Dalej podpisy.”

Parę słów trzeba by jeszcze dopatrzeć.

Jutro wolne to pozwoliłem sobie na odrobinę rozrywki. ;)

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Widzę że kol. Capricornus mnie nieco wyręczył w końcówce tego dokumentu. I dzięki mu za to. Jeszcze jutro posiedzę nad tym kwitem, może da się rozszyfrować jeszcze co nieco. Dzisiaj czasu było brak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.