Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Prawa do posiadania broni w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Do jedynej legalnej namiastki broni którą można mieć w Polsce - Wiatrówki.

Przepraszam ... że jak? O co chodzi w tej "jedynej legalnej namiastce broni ..."?

Sugerujesz, że broń palna w tym broń z celownikiem optycznym jest w Polsce nielegalna? Coś się Tobie nie pomieszało? W Polsce można całkowicie legalnie posiadać broń palną - zarówno krótką jak i długą ... powtarzalną, automatyczną (samopowtrzalną - bo samoczynne są dostępne tylko do prowadzenia określonej działalności gospodarczej itp.) ... w małym kalibrze (np. 22LR czyli boczny zapłon) i w kalibrze uważanym za potężniejsze (kolega z klubu ma karabin snajperski w kalibrze .338 Lapua Magnum), z celownikami optycznymi, optoelektroniczymi i bez takowych.

Pomyliłeś pojęcia - wiatrówka jest (choć nie jedyną - bo przecież broń rozdzielnego ładowania też jest dostępna bez większych formalności) "namiastką broni" (bo bronią pneumatyczną jest wtedy gdy ma ponad 17J - wtedy wymaga rejestracji) nie wymagającą pozwolenia, a nie jedyną "legalną". Legalnie to sobie nawet można posiadać "snajperkę" typu Barret w kalibrze 12,7mm x 99 ("półcalówka") - choć tylko na pozwolenie do celów łowieckich, bo tam nie ma górnej granicy kalibru.

Natomiast na stosunkowo łatwo dostępne (co nie oznacza, że bez spełnienia pewnych kryteriów i "czystej kartoteki") pozwolenie na broń do celów sportowych można nabywać broń bocznego zapłonu do kalibru 6mm, broń centralnego zapłonu do kalibru 12mm, oraz strzelby śrutowe do kalibru wagomiarowego 12.

W Polsce jest pewnie około 200 tys. posiadaczy pozwoleń na broń palną (bez jakiś "gazówek") - szacunkowo bo dane na koniec 2011 było 175 tys. - potem statystyk brak, ale dwa lata obowiązywania znowelizowanej UoBiA zrobiło swoje (przynajmniej z obserwacji własnej, z klubowej strzelnicy).

Tak więc albo masz jakieś błędne wyobrażenia, albo pomyliły się Tobie pojęcia i chciałeś miałeś na myśli broń bez pozwolenia (a nie jedyną legalną), a i wtedy jesteś w błędzie - bo jest stosunkowo spora liczba użytkowników broni rozdzielnego ładowania (czyli typowej broni palnej), też nie wymagającej pozwolenia jeśli jest repliką broni sprzed 1885.

też nie wymagającej pozwolenia jeśli jest repliką broni sprzed 1885.

A nie sprzed 1850? Bo kiedyś chyba tak było?

// piterzx: Temat wydzielony z wątku o celowniku optycznym

Edytowane przez piterzx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

...

10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni

((Dz.U. 2011 nr 38 poz. 195)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A nie sprzed 1850? Bo kiedyś chyba tak było?

Istotnie kiedyś tak było. Zapis o możliwości nabywania bez pozwolenia broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 po raz pierwszy został wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 marca 1933 roku, które było aktem wykonawczym do Rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 27 października 1932 roku nazwanym Prawem o broni, amunicji i materiałach wybuchowych. Zasada możliwości posiadania bez stosownych zezwoleń broni palnej sprzed 1850 roku została powtórzona w ustawie o broni, amunicji i materiałach wybuchowych z dnia 31 stycznia 1961 roku wydanej już w okresie PRL, która zastępowała wtedy akty prawne obowiązujące jeszcze przez wojną. Kolejna ustawa z dnia 21 maja 1999 roku nazwana już ustawą o broni i amunicji, obowiązująca zresztą z późniejszymi zmianami do dzisiaj również zezwalała na posiadanie broni palnej sprzed roku 1850 bez konieczności starania się o zezwolenie na broń. Do 2004 zapisy prawa pozwalały jednak tylko na posiadanie oryginałów historycznej broni palnej.

Sytuacja zmieniła się wraz z ustawą o zmianie m.in. ustawy o broni i amunicji z dnia 14 lutego 2003 roku, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2004 roku. Artykuł 11 ustawy o broni i amunicji dopuścił posiadanie bez zezwolenia broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replik tej broni. Taki stan prawny obowiązywał do marca 2011.

Wraz z nowelizacją ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej z zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją ..., która nastąpiła w dniu 5 stycznia 2011 roku, a weszła w życie 10 marca br. zapis dotyczący tej broni otrzymał brzmienie:

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

[...]

10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;

Zapis ten zresztą jest wynikiem sporów podczas prac komisji sejmowej, bo część wnioskujących chciała wprowadzić granicę roku 1885 (do czasu wynalezienia prochu bezdymnego) i nie ograniczać tego do rozdzielnego ładowania. Nie zdobyło to akceptacji i wprowadzono zapis o "rozdzielnym ładowaniu" no i powstało takie trochę dziwne zestawienie rodzaju broni oraz roku, który w sumie nic w temacie broni rozdzielnego ładowania nie znaczy i w sumie nie ma sensu - skoro wyraźnie zapisano, że bez pozwolenia można mieć broń rozdzielnego ładowania. To pozostałość po zapisie, który został zmieniony ... i chyba po prostu nikt się dalej nad tym nie zastanowił. Bo skoro jest zapis o rozdzielnym ładowaniu to nijak broń nie będąca repliką, nie stanowi większego "zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego" niż ta która repliką jest. Ale to po prostu efekt znanego u nas niestety pisania prawa "na kolanie".

A przy okazji zmiana w ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej z zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją ... uregulowała dokładnie kwestię nabywania czarnego prochu (z czym wcześniej były problemy) - jako dokument pozwalający na nabycie tego materiału miotającego określając Europejską Kartę Broni Palnej. Znowu niby trochę bez sensu - bo to dokument stworzony dla przewozu broni w obrębie UE, ale z drugiej strony jego uzyskanie jest dla użytkownika broni najprostsze i najmniej kosztowne (tylko zdjęcie i opłata skarbowa 105zł - zwykle w 7 dni od złożenia wniosku przychodzi pocztą). Gdyby wprowadzono (co tu ukrywać logiczniejszą z punktu widzenia prawa) rejestrację broni - to koszty i formalności dla posiadacza broni byłyby wyższe, a ograniczenia większe. A tak EKBP nie ma żadnych warunków - posiadasz broń legalnie, to dostajesz EKBP. Jedynym warunkiem jest posiadanie takiej broni.

PS. Widzę, że secesjonista był pierwszy, ale już nie będę kasował posta ... skoro "Forum historyczne" to niech będzie trochę "historii prawa w Polsce". ;)

Edycja:

PS2 - Może moderator wydzieli posty dotyczące kwestii prawa do posiadania broni w Polsce (od postu nr 12, z cytatem z mojego postu np.11 czyli drugiej połowy tegoż postu - mojej odpowiedzi na stwierdzenie Kolegi Moradin10) - sądzę, że można i w tym temacie podyskutować, skoro jak widać wiedza u niektórych jest słaba, a u niektórych nieco przestarzała.

// piterzx: Moderator po powrocie z urlopu wydzielił :) Zapraszam do dyskusji

Edytowane przez piterzx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.