Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Indie - perła czy zadra?

Rekomendowane odpowiedzi

W toku kilku wątków pojawiła się sprawa Indii czasu drugiej wojny światowej.

Na ile istotnym był ten obszar?

Jak mocno przyłożył się do wysiłku wojennego?

Co z nacjonalistami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kraje Wspólnoty, a więc i Indie, dostarczały Wielkiej Brytanii 2/3 surowców, a zadłużenie względem tych krajów od 31 grudnia 1941 r. do 30 czerwca 1945 r. stanowiło 80% ogółu zadłużenia Wielkiej Brytanii.

Jak w tym wszystkim plasowały się Indie?

Australia - 118 mln funtów

Irlandia - 178 mln funtów

Palestyna i Transjordania - 116 mln funtów

...

Indie - 1138 mln funtów.

Na ile dostawy złota z Indii i ZPA pozwoliły W. Brytanii pokonywać bariery płatnicze z innymi krajami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kazek998   

W czasie II WW był to teren do walki z Japonią. Indie jako kolonia miały spory udział w walce z Japonią. Gdy Japonia napadła na Chiny, Indie poszły z pomocą ( Znaczy się Anglia) Indie angielskie były dobrze umiejscowionym miejscem do walk lądowych. Tak więc według mnie przyczyniły się owszem bardzo mocno w drugiej wojnie światowej

Edytowane przez secesjonista
; poprawiono ortografię

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Indie angielskie były dobrze umiejscowionym miejscem do walk lądowych.

A jakie to kampanie o strategicznym znaczeniu byly toczone na indyjskim terytorium?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kazek998   

Sorry byłem w szpitalu. Tak więc Indie dosłownie nie brały udziału. Brały udział odziały złożone z Indyjczyków. Były to formacje podległe Brytyjczykom. Walczyli oni w Indiach a dokładnie na granicy z dzisiejszymi Laosem, Kambodżą i Wietnamem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Były to formacje podległe Brytyjczykom. Walczyli oni w Indiach a dokładnie na granicy z dzisiejszymi Laosem, Kambodżą i Wietnamem.

Na jakiej granicy?

I jeszcze jedno.

Laos, Kambodża i Wietnam są na północ od Indii?

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Indie Brytyjskie jak najbardziej brały udział, tylko kazek998 może określić dokładnie jakie to działania ofensywne na północy Indii podjęto po 1939 roku? Skoro było to tak dogodne strategicznie miejsce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kazek998   

Odpowiadam, to był dobry punkt na przerzut amunicji itp. i do walki z Japonią.

W Indochinach i w Birmie Japończycy zaangażowali znaczne siły lądowe, które miały doprowadzić do zdobycia i utrzymania bogatych pól naftowych oraz do przecięcia Drogi Birmańskiej dostarczającej z Indii zaopatrzenie wojskom chińskim Czang Kaj-szeka broniącym wnętrza Kraju Środka przed postępami armii cesarskich. Zadania aliantów z kolei sprowadzały się w pierwszej kolejności do zabezpieczenia terytorium Indii i zbudowania nowej, bezpiecznej drogi do Chin, a następnie odepchnięcia armii japońskiej w stronę Rangunu.

Częściowe postępy udało się Amerykanom i Brytyjczykom osiągnąć w 1943 roku, kiedy to ustało zagrożenie przecięcia dostaw do Chin i niedopuszczenia do zajęcia całej, przylegającej do Birmy, prowincji Asam. Dopiero jednak w roku 1944, przy zastosowaniu taktyki walk partyzanckich i wydatnej pomocy miejscowej ludności, udało się zepchnąć siły japońskie na południowy wschód. Nowo sformowana XIV Armia pod dowództwem brytyjskiego generała (a wkrótce marszałka) Williama Slima dowiodła, że Japończycy nie są niepokonani. Dwie ofensywy japońskie w lutym i marcu 1944 zostały powstrzymane na podejściach do przełęczy Asam tuż przed granicą z Chinami.

Lądowanie marines na Wyspie Rendova (30 czerwca 1943 roku)

Jednocześnie jednak Japończycy zamknęli w okrążeniu około 60 000 brytyjskich i hinduskich wojsk w kotłach pod Imphal i Kohima, dokąd całe zaopatrzenie musiano dostarczać drogą powietrzną. Nowy dowódca sił alianckich w Azji Południowo-Wschodniej adm. Louis Mountbatten poprosił o wsparcie generała Joego Stilwella, szefa amerykańskiej misji w Chinach, która utrzymywała most powietrzny ponad „Garbem”. Wsparcie (w postaci 20 samolotów transportowych) nie było wystarczające, ale Japończyków pokonała pora monsunowa i głód. W końcu czerwca 1944 roku oblężenie Imphal oraz Kohimy zostało zdjęte, a Brytyjczycy ruszyli w pościg. Spośród 88 tysięcy Japończyków, którzy rok wcześniej przekroczyli Irawadi celem zaatakowania Asamu, 53 tysiące poległo. Straty alianckie w tej kampanii wyniosły 16 700 zabitych, rannych i zaginionych. W końcu grudnia 1944 roku wojska brytyjskie były już tylko 100 kilometrów od pól naftowych w Mandalaj.

W początkach roku 1945 z północy ruszyły amerykańsko-chińskie dywizje o łącznej sile 140 000 ludzi, a z południa, desantami z morza, brytyjskie. Alianckie lotnictwo panowało w powietrzu, ale Japończycy bronili się twardo, mimo że odczuwali braki w każdej dziedzinie. W rezultacie opanowanie pól naftowych i przekroczenie Irawadi kosztowało wojska alianckie ponad 10 tysięcy zabitych, rannych i zaginionych. W kwietniu 1945 roku prawie cała Birma znajdowała się już w alianckich rękach. 27 kwietnia pilot samolotu brytyjskiego nad Rangunem dostrzegł, że na dachu więzienia wymalowano białą farbą napis, że Japończycy odeszli. Następnego dnia wojska alianckie wkroczyły do miasta.

Akt bezwarunkowej kapitulacji wszystkich wojsk japońskich w Azji Południowo-Wschodniej podpisali generał Takazo Numata i admirał Kalgye Chudo 12 września 1945 w Singapurze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że kazek998 jakoś nie wskazał nam jak to do czasu wybuchu II w.św. Indie były wykorzystywane w konflikcie japońsko-chińskim z uwzględnieniem jej strategicznego położenia. Podczas II w.św. też trudno stwierdzić czy Indie były "dobrze umiejscowionym miejscem do walk lądowych", bo takowe praktycznie się tam nie toczyły. Mamy jedną ofensywę Japończyków i to wszystko, gdyby to było tak dobre miejsce do walk lądowych oczekiwałbym raczej szeregu większych potyczek na tym terenie. Most powietrzny dla Chin - to raczej nie jest przykład na znaczenie danego obszaru względem "walk lądowych".

Kampania birmańska to raczej granica północno-wschodnia, a nie północna, podobnież trudno mówić by Singapur leżał na dalekiej północy Indii, zatem powtórzę: jakie szersze działania lądowe podjęto względem "wroga na północy"?

Dnia 26.10.2013 o 18:37, kazek998 napisał:

(...)

Tak więc Indie dosłownie nie brały udziału. Brały udział odziały złożone z Indyjczyków.

(...)

 

Do niemal końca 1941 r. Indie były głównie rezerwuarem sił gospodarczych, w 1942 r. następuje misja Stafforda Crippsa, co oznacza, że na Indie metropolia zaczyna patrzeć zgoła innym okiem.

Z innej beczki...

Indie podskórnie fermentowały, dlaczego Czandra Bose nie uzyskał szerszego poparcia dla swych wyborów sojuszników?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z literatury:

M. Hauner "India in Axis Strategy: Germany, Japan and Indian Nationalists in the Second World War"

Chakrabarty Bidyut "Subhas Chandra Bose and Middle Class Radicalism: A Study in Indian Nationalism".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.