Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Wolf

"Monter" tramwaj 31 VII i tanki radzieckie na Pelcowiznie

Recommended Posts

Wolf   

Jak wiadomo 31 lipca 1944 na popołudniową odprawę KG AK gdzie przed jej wyznaczonym terminem byli obecni generałowie "Bór"-Komorowski,Okulicki,Pełczyński przybył przed ustalonym czasem narady dowódca okręgu stołecznego -płk "Monter".Obok znanego już 3 generałom AK meldunku o czołgach Armii Czerwonej w Radości(co odpowiadało prawdzie-RKKA zajęła tę letniskową podmiejską wówczas miejscowość położoną na trasie warszawskiej kolejki dojazdowej 30 lipca analogicznie jak Falenicę-i doszła 31 lipca do wschodniego skraju Międzylesia ) "Monter zameldował generałom o pojawieniu się czołgów radzieckich na Pelcowiznie(na Pradze). Tymczasem z rzeczywistej linii radziecko-niemieckiego frontu tego dnia oraz urzutowania hitlerowców(rejon Pelcowizny osłaniało m.in. 12 czołgów niemieckich co wywiad AK zaobserwował analogicznie jak zaobserował dość dokładnie połozenie ówczesnej linii frontu acz z przyczyn technicznych nie można było natychmiast na bieżąco informowac o sytuacji )wynikałoby,że czołgi radzieckie o ile miałyby faktycznie w tych dniach pojawić się na Pradze powinny nadjeżdżać raczej od strony Wawra i Anina."Monter" nalegał na szybkie wydanie rozkazu do walki "bo będzie za pózno".Istnienia Wisły i starannie zaminowanych i obsadzonych przez Niemców mostów wiślanych zebrani jakby nie zauważali. Wersji o czołgach radzieckich na Targówku/Pelcowiznie "Monter" trzymał się i w roku 1946(gdy w 1945-1946 niejednokrotnie mijał się z prawdą np. twierdząc w artykułach ,że przejściowo opanowano mosty wiślane). Wersja ta(czołgi radziieckie na Pelcowiznie/Targówku 31 lipca) jako prawdziwa przytaczana jest niekiedy po dziś.Płk Szostak twierdził w swojej relacji ,że sensację o 2 czołgach radzieckich na Pelcowiznie "Monter" po raz pierwszy przedstawił na naradzie porannej KG AK 31 lipca ale wówczas jeszcze jako niesprawdzoną wiadomość.Wieczorem pojawił się u "Bora" już z "pewną wiadomością" która miała niemal kluczowe znaczenie na decyzję naciskanego "Bora" sprzeczną z ustaleniami z porannej narady KG ,kiedy zdecydowano,że walka 1 a najprawdopodobniej i 2 sierpnia nie zostanie jeszcze podjęta. Cześć autorów(w tym zdaje się i Davies)twierdzi,że "Monter" 31 lipca 1944 osobiście(tramwajem(jakiej linii?) ,rowerem,wozem strażackim ) udał się na skraj Pragi by stamtąd przywieżć info o czołgach radzieckich na Pradze. Rzekomo miał dojechać do ulicy Grochowskiej.Co wiecie o tej rzekomej osobistej wyprawie "Montera" za Wisłę 31 lipca 1944? Czy faktycznie(i czym)"Monter" pojechał wtedy na Pragę? Skąd pochodziło info(często do dziś dnia traktowane z całą powagą) o czołgach radzieckich na Pelcowiznie/Targówku jakie 31 lipca po 17 podał Monter? Znane są meldunki wywiadu AK z tego dnia i nawet tego rejonu(rejonu Pelcowizny). Owszem wspominały o czołgach,tyle że o czołgach niemieckich.

Edited by Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   

Z opracowań tyle,że te nieco różnią się w szczegółach rodzaju środka lokomocji "Montera"(tramwaj,rower,wóz strażacki.Być może korzystał kolejno z 2 środków lokomocji jak twierdzą niektóre opracowania. Względnie-w ogóle nie pojechał 31 lipca na Pragę jak podejrzewał b.szef operacji KG AK płk Szostak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To inaczej: w jakich opracowaniach o jakim środku transportu (ew. środkach) jest wspominane?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   

W "Kulisy tragedii powstania warszawskiego" mowa jest tylko o tramwaju. W paradokumentalnym "Ziarno zroszone krwią"-o rowerze.W innym zródle- i o tramwaju i jednocześnie o innym jeszcze zródle lokomocji z którego "Monter" też miał skorzystać 31 lipca jadąc w okolice przedmieść.Wreszcie-część autorów (w tym płk Szostak b.szef operacji KG AK) przypuszczała ,że Monter w ogóle na Pradze 31 lipca 1944 nie był a plotkę z miasta przyniósł wieczorem 31 lipca(przed odprawą) Borowi jako sprawdzoną już jakoby wiadomość chcąc wywrzeć na niego nacisk.Przy okazji-płk Szostak twierdził w relacji że Monter mówił o 2 czołgach radzieckich na Pelcowiznie już na porannej odprawie KG AK 31 lipca ale wówczas przedstawiał to jeszcze jako niesprawdzoną wiadomość.

I jeszcze jedno-w artykułach pisanych w 1945-1946 Chruściel trzymał się wersji o czołgach radzieckich na Targówku/Pelcowiznie równolegle m.in. z wersją o przejściowym zdobyciu mostów wiślanych. To ostatnie było całkowicie nieprawdziwe.

Edited by Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inaczej zatem i konkretniej...

1. Co to za pozycja "Kulisy tragedii powstania warszawskiego"?

2. Jak brzmi ów fragment w powyższej pozycji?

3. Co to znaczy: "inne źródło"?

4. Jakie, czyje to "inne źródło" - znane tylko Wolfowi, czy można je ujawnić ze stosownym cytatem?

A informacja o tramwaju to pewnie zaczerpnięta od osoby co to:

" historyk-amator, ale cudem ocalały naoczny świadek tych tragicznych wydarzeń – w imieniu ofiar Powstania muszę wystąpić w roli samozwańczego oskarżyciela publicznego".

Problem w tym, że autor nie objaśnił skąd ma taką informację.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   

1)Kulisy katastrofy powstania warszawskiego. New York-Montreal-Warszawa 2009-Pozycja książkowa wydana w kilkudziesięciu egzemplarzach i dostępna w necie.

2) W owym fragmencie mowa jest o podróży "Montera" tramwajem do ulicy Grochowskiej.

3-4 W innym niepolskim zródle mowa jest,że Monter tego dnia 31 lipca pojechał i tramwajem i innym jeszcze środkiem lokomocji na Pragę.

3) W paradokumentalnym "Ziarno zroszone krwią" mowa jest o rowerze i przebraniu zdaje się strażaka.

4) W powojennej relacji płk Szostaka uczestnika narad KG ,który pojawił się na ostatniej odprawie wieczorem 31 lipca już po podjęciu decyzji(tzn. przyszedł na ustaloną godzinę) mowa jest ,że Monter kłamał wieczorem 31 lipca mówiąc Borowi o czołgach radzieckich na Pradze-na Targówku/Pelcowiznie.I że po raz pierwszy wiadomość o 2 czołgach na Pelcowiznie miał przedstawić (jeszcze jako niesprawdzone info)już na odprawie porannej.

5) Z pamięci kojarzę że o podróży Montera na Pragę pisał i Davies.

Edited by Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad 1a. I wciąż nie wiemy skąd ów autor "oskarżający" wiedział o tym tramwaju.

Może więcej źródeł?

ad 1b. Może byś bardziej wnikliwie spojrzał na tytuł, bo widać, że go niezbyt dokładnie znasz.

ad 3-4a. Wciąż nie wiem co to jest:

"W innym niepolskim zródle mowa jest,że Monter tego dnia 31 lipca pojechał i tramwajem i innym jeszcze środkiem lokomocji na Pragę."

To tajemne źródło?

ad 3-4b. Przebranie za strażaka - nie implikuje udania się wozem strażackim - skąd zatem zaczerpnąłeś wiedzę o tym wozie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   

Z owego zagranicznego zródła opisującego wyprawę Montera za Wisłę-miał jechać i tramwajem i wozem.Nb.że miał być w przebraniu strażaka jest i w paradokumentalnym "ziarno zroszone krwią"tyle że tam przynajmniej ostatnią cześć podróży miał odbyć na rowerze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tak możemy w nieskończoność.

Użytkownik Wolf ujawni wreszcie owe: "zagraniczne źródło" czy jest to jakaś tajemnica?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.