Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mariusz 70

Formy ochrony zabytków i dzieł sztuki

Rekomendowane odpowiedzi

Niezbyt wiedzialem,gdzie ten temat wsadzic,ale chyba jednak w dziale muzealnictwa.Niech Moderator ostatecznie zdecyduje.

Wczoraj wprawdzie dowiedzialem sie o tym nowym polskim ikonoklascie,ale temat chodzi juz za mna od dawna.Tyle,ze zaimponowali mi tu zakonnicy.Tym razem mielismy szczesliwie sytuacje w mysl powiedzenia "Strzezonego Pan Bog strzeze",a nie zwyczajowego "Madry Polak po szkodzie".Wystarczyla prosta i tania szyba pancerna.A rozmaite juz bywaly z wariatami w swiecie przypadki,np.watykanska Pieta zostala brutalnie potraktowana mlotkiem.O co jednak mi chodzi? Interesuja mnie sposoby ochrony zbiorow muzealnych czy dziel sztuki w swiatyniach.Zboczenie niejako troszke zawodowe,ale bardziej spowodowane rozmaitymi obserwacjami w roznych placowkach.

Np.w Hiszpanii kontrol ,detektory i profesjonalna ochrona to w duzych muzealnych placowkach juz calkowita norma.W tych podlegajacych wojskom JKM dodatkowo kazdy wchodzacy jest spisywany z dowodu.Ale to juz raczej poklosie dzialan politycznych terrorystow.Wreszcie zaczynaja sie pojawiac nawet podobne kontrole w wazniejszych swiatyniach,np.takie ceregiele musialem przechodzic ostatnio w katedrze w Palma de Mallorca.

Jak wiec poszczegolne muzea czy swiatynie chronia swoje skarby?

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Różnie to wygląda... Raport NIK-u pokazuje, że 20 muzeów (70% zbadanych) nie posiada wymaganych prawem zabezpieczeń pożarowych, pod względem ochrony fizycznej i technicznej nieprawidłowości stwierdzono w 14 placówkach (50% badanych). Kontrole prowadzone w muzeach ustaliły, że dyrektorzy jednostek, w których nastąpiła kradzież nie zgłaszali stosownych informacji do organów ścigania lub do Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych, co stwierdzono w pięciu muzeach.

Fragment raportu:

"W Muzeum Archeologicznym miasta Gdańska w sali ekspozycji przy ul. Mariackiej 25/26 zastosowano

gabloty wystawiennicze, które nie posiadały cech gablot zabezpieczeniowych z uwagi na konstrukcję: szkło zwykłe budowlane, miernej jakości zamknięcia, znaczne rozszczelnienia między szybami oraz duŜe luzy obwodowe elementów ruchomych. W części gablot jedynym zamknięciem były wkręty (z bezpośrednim dostępem do łbów) lub brak było zamknięć. Stan zamknięć wielu gablot, jak np. „Sudan”, „Neolit”, „Rolnictwo”, gabloty przyścienne (konsole) w „Sali z łodzią”, pozwalał na ich otwarcie metodą nieniszczącą bez użycia klucza.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ochronę fizyczną mienia sprawowała agencja ochrony, wybrana w trybie przetargu nieograniczonego. Muzeum nie egzekwowało realizacji wszystkich warunków zawartej umowy, która gwarantowała fizyczną ochronę w ciągu dnia sprawowaną przez dwóch pracowników, a w porze nocnej dodatkowo jednoosobową ochronę budynku, w którym zorganizowana była

wystawa Ikony Karpackiej (najcenniejszych posiadanych zbiorów). W czerwcu 2008 r. firma ochroniarska nie zapewniła ochrony w budynku wystawy Ikony Karpackiej w 11 porach nocnych. Pracownicy agencji ochrony, w godzinach pracy w Muzeum, świadczyli takŜe usługi dla agencji pośrednictwa pracy, tj. inkasowali opłatę parkingową na placu obok wejścia do Skansenu, przez co ochrona muzeum nie była wykonywana w sposób zagwarantowany umową.

/"Informacja o wynikach kontroli ochrony i udostępniania zasobów muzealnych w Polsce", maj 2009/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wandalizm dotyka wszelkie muzea:

Wandale w muzeach

Bill Anderson z Art Guard:

"The sad paradox is that to really protect it, you need plexiglass. But if you put it under glass and behind ropes, you might as well just show it in a catalogue".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Może to trochę nie w temat, ale ochrona zabytków to nie tylko bezpośrednia ochrona w salach muzealnych ale także konserwacja zabytków oraz ochrona tych jeszcze nie wydobytych. Tu trwa od dłuższego już czasu dyskusja między środowiskami tzw eksploratorów lub też szabrowników oraz ich przeciwników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś dla Albinosa ;)

Ostatni audyt bezpieczeństwa ekspozycji w MPW wypadł niezwykle źle, przez kilka miesięcy sprawdzano szczelność ochrony ekspozycji.

Okazało się, że można wynieść wszystko: audiobooki, protokoły ekshumacji, przedmioty schowane za przyśrubowaną pleksi itd.

Audytorzy wpadli... ale nie w ręce ochrony, a szatniarza, który zareagował na próbę wyniesienia karabinu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Coś dla Albinosa

W sensie, że Albinos ma spróbować coś wynieść dla siebie z MPW? Coś tam pewnie by się znalazło, co by Albinosa zainteresowało, ale... mi się książki powoli zaczynają buntować z powodu lekkiej ciasnoty, a jakbym jeszcze taki eksponat z MPW przytachał, to dopiero miałbym rewolucję.

Audytorzy wpadli... ale nie w ręce ochrony, a szatniarza, który zareagował na próbę wyniesienia karabinu.

No i brawo dla pana szatniarza!

A tak przy okazji. Tego typu audyty są robione jakoś regularnie (np. co dwa lata), czy raczej jak komu wpadnie do głowy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jeżeli ktoś wyniesie zabytek, to nie ulega on zniszczeniu, czyli ochrona (zabytku) zadziałała. Dla liberała, po "prywatyzacji" (zabytku), powinna nawet być bardziej efektywna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wyrafinowane to dla mnie, chyba, że zagwarantujesz że każdy taki akt "prywatyzacji" nie zakończy się zniszczeniem, a jakaś część dzieł zabytkowych, które zostały skradzione uległo zniszczeniu: czy to wskutek strachu przed wykryciem, czy jako akt wandalizmu itp.

Jak rozumiem postulujesz pozostawienie muzeów samopas?

Co liberał myśli o prawie własności? Bo muzea posiadają również prywatne depozyty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak rozumiem postulujesz pozostawienie muzeów samopas?

Ależ nie. Po prostu to co opisujesz nie powinno być w tym temacie. Muzeum nie służy do ochrony zabytków a do ich eksponowania. A eksponowanie nie służy ochronie zabytków, bo tam się pętają tacy różni, macają, wydrapują napisy, chuchają, pocą się itd., a to wszystko, razem z promieniami UV, oddziałuje negatywnie na zabytki ruchome i nieruchome. A jak ktoś taki zabytek wyniesie, to go ukryje, jak nie w sejfie to co najmniej w jakiejś szafie (bo nie będzie go trzymał na widoku). Więc nie ma UV, i są same korzyści dla trwałości zabytku. Oczywiście wpadki przy pracy są i trafia się jakiś bęcwał co zniszczy, ale ile tego jeszcze niszczeje w muzeach ?

Poza tym zabytek, jakikolwiek, jest sprzeczny z drugą zasadą termodynamiki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Trochę inne zjawisko ale dosyć popularne.

Jeśli nabyłeś obiekt zabytkowy w jakimś atrakcyjnym miejscu to najlepiej doprowadzić go do ruiny aby skreślić go z listy i wtedy można na atrakcyjnej działce zbudować co się chce.

Tak mi to przyszło na myśl bo właśnie u nas dopalają się zabytkowe młyny. Drugi raz w ciągu trzech lat. Ciekawe co tam ma powstać? Pewnie nowa galeria handlowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.