Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
jancet

Materiały wybuchowe

Recommended Posts

jancet   

W sumie nie wiem, gdzie należałoby to umieścić. Najbardziej pasowałoby do działu "dowcip miesiąca", tyle że nie mamy takiego działu, a rzecz bardzo poważna, co śmieszności jej nie ujmuje.

Nie powiem, żebym na bieżąco śledził prace komisji sejmowych, ale dziś wcześnie wróciłem do domu i, obierając ziemniaki, włączyłem sobie TVP info. A tu bezpośrednia relacja z nadzwyczajnego posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Pan przedsiębiorca, Jan Bokszczanin, z całą powagą omawia zalety oferowanych przez siebie urządzeń, konkretnie twierdzi, że jest niemal nieomylne, choć jednak wyszczególnia okoliczności, gdy "głupieje". Ale "tylko na kilka minut" - zastrzega się. Po czym puentuje: "Przy pomocy tego urządzenia wykryto ślady materiałów wybuchowych sprzed tysięcy lat".

Cytuję z pamięci, więc składnia może była inna, sens taki jak powyżej.

Nie chciałbym tu przenieść dyskusji na temat, gdzie trotyl był, a gdzie go nie było oraz jak działa taki detektor, co może, a czego nie może - bo to tematy na forum chemików, a nie nasze.

Natomiast warto byłoby zwrócić uwagę panu Bokszczaninowi, że tysiąc lat temu materiałów wybuchowych w Europie raczej nie było, a w każdym razie, nie było tych, opartych na związkach nitrowych, jak trójnitrotoluen (TNT, trotyl), nitrogliceryna czy dynamit, będący formą tej ostatniej. Zaś czarny proch strzelniczy może i istniał 1000 lat temu, ale składał się z węgla, saletry i siarki, czyli substancji dość często występujących w przyrodzie.

Jeżeli przy użyciu tych urządzeń wykryto ślady materiałów wybuchowych sprzed tysięcy lat, to znaczy, że urządzenie to jest zdolne do wykrycia ich śladów wszędzie, gdzie zażyczy sobie zleceniodawca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

Powiedzmy że właściciel tego urządzenia się po prostu pomylił ;) Każdemu się zdarza i nie ma co robić wielkiego halo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
maxgall   

Jeżeli przy użyciu tych urządzeń wykryto ślady materiałów wybuchowych sprzed tysięcy lat, to znaczy, że urządzenie to jest zdolne do wykrycia ich śladów wszędzie, gdzie zażyczy sobie zleceniodawca.

Nie. To dowód na to, że tysiące lat temu istniały cywilizacje o wiele bardziej rozwinięte niż się nam wydawało.

Przecież wyraźnie podałeś że urządzenie głupieje tylko na kilka minut, a nie na tysiące lat.

;)

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.