Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

riv   

chodzi o imię urzędnika odpowiedzialnego za bicie monety?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak (raczej nazwisko, albo imię i nazwisko) :mrhappy:

Dodam tylko, że takich urzędników było zawsze trzech, triumwirów monetarnych - tresviri aere argenta auro flando feriundo, powoływanych przez Senat Republiki. Było to dość podrzędne stanowisko, zwykle powierzane młodzieńcom z arystokratycznych rodów.

Twoja kolej Drogi riv ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

To może coś z Egiptu.....

Był dzieckiem Ramosego i Hatnofret, pochodził z okolicy Armant w Górnym Egipcie.

Karierę rozpoczął w armii, później w administracji państwowej. Należy do najlepiej znanych urzędników egipskich. To ostatnie zdanie pewnie znacznie ułatwi odpowiedź.....o ile nie spali całkiem pytania....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Ostatnie zdanie...prawda? Odpowiedź oczywiście prawidłowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eee... ja po rodzicach skumałem :mrgreen:

Wigintiwirat składał się z 20 stanowisk urzędniczych wchodzących w skład czterech kolegiów. Jakich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

wigintiwirat-rozpoczynał on karierę młodego przedstawiciela stanu senatorskiego, który musiał przejść przez jedno z dwudziestu stanowisk wchodzącyh w skład czterech kolegiów urzędniczych: oto te kolegia.

-kolegium trzech do wykonywania egzekucji,

-kolegium dziesięciu do ustalania statusu prawnego obywateli,

- kolegium trzech nadzorujące bicie i odlewanie monety-złotej, srebrnej i brązowej,

-kolegium czterech do nadzoru nad drogami publicznymi;

Dodam jeszcze ,że ustawą, która regulowała kolejność sprawowanych urzędów była wydana w roku 180 p.n.e. lex Villia annalis. A chodzilo o to aby nie robiono zbyt szybko kariery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Dzięki, to teraz, żeby nie bylo za łatwo:

co to jest pihatu ? Prosiłbym o dokładną odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy nie były to jakiegoś typu okręgi administracyjne w starożytnej Babilonii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W języku akkadyjskim oznacza dokładnie "okręg" (ew. dystrykt). Może też oznaczać gubernatora, satrapę. Np. niejaki Nehemiah, poddany króla perskiego Artakserksesa został gubernatorem (peha) Jerozolimy. Inne określenia jego funkcji to "bel-pahati" oraz "pihatu", również zdaje się w akkadyjskim. Jego zadaniem było odbudowanie murów miasta. Tutaj chyba jednak chodzi o zarządcę, gubernatora, coś w tym stylu. Tyle wiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Odpowiedź prawidłowa, to okręg administracyjny w Babilonii.

dodam,że że faktycznie słowo to pochodzi z akadyjskiego, ale byla to nazwa okręgu, lub całej prowincji w czasach panowania Kasytów. Czyli Kadrinazi udzielił prawidłowej odpowiedzi. Powiem szczerze, że nie słyszałem aby Persowie używali tej nazwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

'Ateńczycy potrafią co roku wygrzebać dziesięciu generałow, ja przez tyle lat znalazłem tylko jednego'. Ktory władca i o jakim generale tak powiedział (proste, ale to moje ulubione starożytne państwo ;))

[ Dodano: 2008-07-08, 14:22 ]

A wydawało mi się proste... no nic, mała podpowiedź. Generał o ktorym mowa przeżył swojego krola, ktory tak go zachwalał. Nie dał jednak rady krolewskiemu synowi, został zamordowany na jego rozkaz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Krol ktory kazał zamordować starego generała, przeszedł do historii pod dwoma przydomkami - geograficznym i niemałym :king:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.