Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

amon   

W listopadzie roku 361 Julian znajdował się w mieście Naissus , i tam otrzymał wiadomość o śmierci Konstancjusza II.. Zaraz też napisał do Euteriosa " żyjemy , ocaleni przez bogów..."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Doskonale, prawidłowa odpowiedź!

Naissus to obecnie Nisz.

Bardzo proszę amonie, Twoja kolej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi o cesarza Marcusa Aureliusa Carusa, zmarłego latem 283 roku. Wiekszość źródeł istotnie podaje jako rzyczynę śmierci uderzenie pioruna w namiot, w którym chory cesarz odpoczywał, jednakże relacje ówczesnych są niejasne. List osobistego sekretarza też nie rozwiewa wątpliwości: "Potem nieustanna wibracja błyskawic i piorunów, niby gwiazdy ognistej, wszystkim nam odebrała świadomość tego, co dzieje się wokół. Nagle rozległ się krzyk: Cesarz nie zyje! A stało się to właśnie po owym piorunie, który najbardziej przeraził wszystkich.". Podejrzewa się też zamach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Vissegerd, mógłbyś zatwierdzić lub odrzucić odpowiedź nazaa (oczywiście w zależności od poprawności) i kontynuować quiz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj! Przepraszam Was najmocniej, to wszystko przez mój urlop :oops:

Oczywiście, odpowiedź Nazyy jest jak najbardziej poprawna ;)

Dodam tylko, że najpierw strasznie Septymiusz bluźnił nad tymi zwłokami i wyśmiewał je. Odciętą głowę odesłano do Rzymu, gdzie wbito ją na pal i wystawiono na widok publiczny.

Bardzo proszę Nazaa, Twoja kolej i jeszcze raz przepraszam za zwłokę ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Oczywiście, odpowiedź Nazyy jest jak najbardziej poprawna ;)

To ja od początku wiedziałam, trudno wszak żeby Krawczuk się mylił ;P

Rankiem 20 listopada 130 roku cesarz Hadrian i jego żona Sabina odwiedzili słynny ze swojego "śpiewu" posąg Memnona. Jedna ze służących Sabiny dopuściła się aktu wandalizmu i na lewej nodze posągu wypisała krótki wierszyk z błędami ;P Wierszyk ten jednak ma wartość historyczną, bo podaje, kiedy dokładnie wizyta się odbyła. Jak miała na imię owa służąca? Dodam, że imię to dość pospolite ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ejże! A czy przypadkiem Julia Balbilla nie napisała, że było to 21 listopada? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Vissegerd zadajesz :mrhappy:

A co do tej daty to oczywiście sprawdziłam i oczywiście masz rację, a na swoje wytłumaczenie mam to, że w błąd wprowadził mnie Krawczuk ;P Sprawdzałam w jego "Poczcie cesarzowych rzymskich" i tam właśnie jest 20 listopada, natomiast (tak dla porównania) "Poczet cesarzy rzymskich" podaje, że właśnie 21. Nie wiem, czy to Krawczuk się machnął, czy może błąd w druku zrobili, ale tak się nie robi ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Diabli wiedzą kto się machnął ;)

Pytanie - Czyje nazwisko było bite na monetach rzymskich za czasów republiki (pod koniec, tj. od połowy II w. p.n.e.)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Również, ale... Nie o taką odpowiedź chodzi, były bardzo różne nazwiska, między innymi sławetnego Brutusa. Podpowiem tylko, że wiązało się to z pewnym urzędem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.