Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Polska i NRF 1949-1955

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Kurierem - Pieczątka na piśmie

pod nią pokwitowanie dla kuriera z 14.08

z prawej kancelaria- wprowadzenie do rejestru 18.08.

Z tekstu wynika, że II sekretarz ambasady w Berlinie był szefem Misji Wojskowej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Spróbowałem jeszcze raz, może lepsza jakość.

konsul3.jpg

brak pierwszej litery w słowie Consulate destrukt od dziurkacza

datowanie potwierdza następne pismo:

konsul4.jpg

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Znalazłem gdzieś, że Rada Kontroli wydała ok 180 ustaw, z czego 140 jednomyślnie. Więc nie było wymogu jednomyślności. Zatem zachodni alianci mogli sobie w trójkę wydawać ustawy. Ale mam kłopot z numeracją. Jeżeli ta z 1945 r. ma numer 10, a o likwidacji państwa pruskiego z 1947 r. nr 46, to jakim cudem ta z 1949 r. ma nr 13 ? Czyżby te bez sowietów od marca 1948 r. miały nową numerację ?

edit:

----------------------------

Ten ambasador to mógł być w NRD, Polska uznała i nawiązała stosunki dyplomatyczne z NRD w 1949 r.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
o jakim cudem ta z 1949 r. ma nr 13 ?

Nie "siedzę" w temacie, ale wydaje mi się, że odpowiedź może być prosta. Bo był to akt prawny wydany nie przez Allied Control Council (z ZSRR), ale przez Allied High Commission (bez ZSRR). Stąd nowa numeracja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Też tak uważam, ale autor artykułu przywołanego przez Secesjonistę pisze, że to była ustawa SRK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A co do ambasady w Berlinie ? Czy to mogła być NRD-owska ? Bo to byłoby nawet logiczne, ale podleglość konsulatu generalnego w Monachium ambasadzie polski w NRD dla mnie byłby pewną niespodzianką

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, jak już pisałem "w sprawie nie siedzę" i nie mam za bardzo czasu przeglądać internet i książki dot. tej materii, ale wydaje mi się (podkreślam - wydaje), że sprawa znowu może być dosyć prosta. Po zakończeniu wojny na okupowanym terytorium, które wkrótce miało stać się RFN, powstawały polskie (ale także np. czechosłowackie) konsulaty, przy akceptacji mocarstw okupacyjnych, chociażby do zajmowania się polskimi "dipisami". Kojarzę, że były one (tzn. owe polskie konsulaty) nie tylko w Monachium, ale także w Bochum, Frankfurcie, Hamburgu, Hannowerze itp. Istniały jeszcze zapewne przez jakiś, krótki okres przejściowy po formalnym utworzeniu RFN. Później, z oczywistych powodów (tzn. nawiązania przez Polskę relacji dyplomatycznych z NRD, a nie RFN), jak sądzę przestały funkcjonować - w efekcie odpowiednich działań mocarstw zachodnich i władz Bundesrepubliki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Na pewno przestał istnieć. Jak się dowiedziałem z protokołu posiedzenia komisji Sejmu RP z 20 maja br:

"Kandydatka na stanowisko Konsula Generalnego RP w Monachium Justyna Lewańska:

Szanowny panie przewodniczący, szanowna Komisjo, szanowne panie i panowie posłowie. Chciałabym w skrócie przedstawić informację na temat monachijskiego okręgu konsularnego, w tym na temat Polonii tam zamieszkałej.

Konsulat Generalny w Monachium powstał w 1994 roku. Obejmuje dwa kraje związkowe, czyli landy, Bawarię i Badenię-Wirtembergię. Na terenie obu krajów związkowych zamieszkuje około 25 milionów mieszkańców, w tym około 89 tysięcy to są Polacy. Ta liczba jest zdecydowanie zaniżona, ponieważ nie uwzględniono osób pochodzenia polskiego, które legitymują się podwójnym obywatelstwem bądź obywatelstwem niemieckim. Gdybyśmy uwzględnili te statystyki, to liczba osób pochodzenia polskiego w okręgu konsularnym w obu landach szacowana jest na poziomie około 200 tysięcy osób. ..."

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Art. 2 konwencji wiedeńskiej powiada, że zerwanie stosunków dyplomatycznych nie przynosi automatycznie zerwania stosunków

konsularnych, co działa też w drugą stronę: można mieć zerwane stosunki konsularne przy utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych.

Misje dyplomatyczne mogą również wykonywać funkcje konsularne.

Ciekawe zatem jak wyglądało to przed latami sześćdziesiątymi, doby końca wojny?

A nie można się zwrócić do MSZ z zapytaniem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś znalazłem, "zagooglajcie" w niemieckim "Google" pismo okólne Herwartha von Bittenfelda z 9 grudnia 1950 (nr 159) - Rundschreib des Ministerialdirigenten Herwarth von Bittenfeld vom 9. Dezember 1950 - na temat polskich i czechosłowackich konsulatów, jest chociażby w Akten zur auswärtigen Politik der Bundesrepublik Deutschland, 1949/50.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.