Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Polacy w Iranie

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku mija 70. rocznica przyjęcia przez Iran ponad 100 tys. Polaków. Śledziłem jedną z dyskusji, w której spierały się dwa obozy. 1 uważa, że ludność Irańska i władza tamtejsza przyjęła nas bardzo ciepło. 2. uważa, że tylko tamtejsza władza przyjęła nas ciepło i ochraniał nas przed nieufną ludnością, która nie była pozytywnie nastawiona do Polaków. Kto ma rację?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Znałem jedną osobę, która jako dziecko trafiła z sowietów do Iranu a potem do Kenii Pobyt wspominała bardzo miło i nic nie wspominała o jakiejś nieżyczliwości.

No ale nie wiem w jakim zakresie również Iranu tyczył znany wierszyk Broniewskiego o sąsiednim Iraku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

2. uważa, że tylko tamtejsza władza przyjęła nas ciepło i ochraniał nas przed nieufną ludnością, która nie była pozytywnie nastawiona do Polaków. Kto ma rację?

A tak konkretniej - kto tak uważał i podał taką reakcję ludności tamtejszej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z zawodnej pamięci i na zasadzie totalnego przypuszczenia: to chyba Wańkowicz coś wspominał o polskich prostytutkach, które radzieccy wypuścili z obozów, trafiły do Andersa, a w Iranie szybko znalazły sobie zatrudnienie. Może one miały wpływ na opinię o Polakach w konserwatywnym, perskim społeczeństwie? Podobnie, jak swego czasu polsko-żydowskie prostytutki (wraz z handlem kobietami) wyrabiały nam opinię w Ameryce Łacińskiej?

Natomiast, jeżeli przywołuję z mroków pamięci jakieś polskie relacje, to raczej nie przypominam sobie żalu do Persów, raczej radość z opuszczenia ZSRR. Wolność, owoce, kąpiel w Morzu Kaspijskim itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wańkowicz z tymi "wypuszczonymi prostytutkami" znacząco się rozfantazjował, atoli problem faktycznie istniał.

Zwracały na to uwagę polskie władze, w dokumentach pisząc o tym, że brak mężczyzn sprawiał: "nadmiar zainteresowań

erotycznych".

Poseł Karol Bader opisując wizytę w Isfahanie odnotowywał:

"Pokusa jest wielka, bo przy ogromnej ilości samotnych kobiet, żołnierze amerykańscy, czy też tubylcy nie folgują ani na chwilę i przypuszczają ataki ze wszystkich stron. Zjawisko to jest zresztą pospolite i jeszcze bardziej jaskrawo występuje na jaw w Ahwazie".

/J. Wróbel "Uchodźcy polscy ze związku Sowieckiego 1942-1950", Łódź 2003, s. 89; za: HI, MSZ, 194, Sprawozdanie posła RP w Teheranie K. Badera z wizytacji skupisk polskich w Isfahanie, 21 IV 1944 r./

A delegat NIK S. Widomski pisał o Polkach zatrudniających się jako kelnerki w różnorakich lokalach:

"Ponieważ jest faktem, że zawód kelnerek w takich zakładach przenika się z prostytucją zawodową, ponieważ jest faktem, iż wojskowa policja angielska w wielu przypadkach zarzucała władzom polskim niedostateczne przeciwdziałanie, a poza tym, na tym tle dają się zauważyć przejawy akcji sowieckiej w kierunku kompromitowania żywiołu polskiego, pozwalam sobie podać pod rozwagę pana Posła potrzebę zorganizowania (...) akcji której zadaniem byłoby zapobieganie dalszemu rozkładowi moralnemu wśród naszego uchodźstwa".

/tamże, s. 90; za: HI, MSZ, 585, Pismo delegata NIK na obszar Bliskiego Wschodu S. Widomskiego do Poselstwa Polskiego w Teheranie z 13 VIII 1943 r./

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.