Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Homeless

Najlepsze książki: zarys historii Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Homeless   

Ostatnimi czasy zająłem się na nowo polską historią. Ponieważ wychowałem się za granicą, nie miałem okazji formalnie uczyć się polskiej historii (np. w liceum lub gimnazjum). Nigdy nie miałem więc większych możliwości (ani zresztą nawet zaangażowania) do dogłębnego zapoznania się z polską historią.

Czas to zmienić…

Na dobry początek, potrzeba mi jednak książki (lub książek) ogólnych – przedstawiających szybki zarys polskiej historii. Zanim zacznę budować wiedzę czytając książki na specyficzne tematy (II RP, Jałta, Stan Wojenny, etc.) muszę wyrobić sobie dobry fundament z wiedzy ogólnej.

Fundament ten musi być solidny, dlatego właśnie nie chcę tracić czasu czytając książki które są kiepskie, stronnicze, lub niekompletne. Albo po prostu nudne! ;)

Idealna książka/książki której szukam:

- Pokrywa około: 1914-2005+

- Naukowa, ale ciekawie napisana

- Obiektywna

- Oferująca kompletny i przejrzysty rozkład najważniejszych wątków

- Na poziomie uniwersyteckim, ewentualnie licealnym rozszerzonym

- Wydana w j. polskim lub j. angielskim

Z góry dziękuję za pomoc!

H.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Obiektywna

To bodajże N. Davis napisał w "Europie", że historyk zawsze kłamie. Nie jestem z zawodu historykiem, zatem nie wiem, ale coś pewnie w tym jest. ;) Każda książka z tego gatunku jest także projekcją poglądów autora. Czasami nadmiernie widoczną. Ale nie odrzucał bym a priori książek tendencyjnych, bo niektóre z nich czyta się całkiem nieźle.

Osobiście z najnowszych wydawnictw ogólnych cenię sobie najbardziej to: A. L. Sowa, Historia polityczna Polski 1944-1991, Kraków 2011. Pasuje mi w niej mała dawka konformizmu i chyba (jednak) duża dawka obiektywizmu. Przynajmniej w mojej ocenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweli   

Z angielskich trudno mówić w kwestii najlepszych, bo nie ma ich jakoś specjalnie dużo, np.:

N. Davies, God's Playground. A History of Poland, vol. II, 1795 to Present, Oxford 2005;

The History of Poland since 1863, ed. R.F. Leslie, Cambridge 1983;

A.J. Prażmowska, A History of Poland, Basingstoke 2011 (ogólna książka z Palgrave).

P. Stachura, Poland 1918-1945. An Interpretative and Documentary History of the Second Republic, Milton Park - New York 2004;

A. Kemp-Welch, Poland under Communism. A Cold-War History, Cambridge 2008.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Książka Andrzeja Paczkowskiego "Pół wieku dziejów Polski 1939-1989" została wydana po angielsku w USA (Half-century of Polish History 1939-1989; info ze strony IPN). Z książki tej uczyłem się do egzaminów i jest bardzo dobra - napisana w sposób zrozumiały, przedstawia najważniejsze wydarzenia, postaci i zjawiska z lat 39-89.

Edytowane przez master86

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.