Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
da1ria

Totalitaryzm w państwach a policja polityczna

Rekomendowane odpowiedzi

Teza o tyle nieprawdziwa, że np. w III Rzeszy Gestapo i SD wcale nie były liczne, a trudno zakwalifikować SS, Orpo czy Kripo do właściwych "formacji policji politycznej", choć wykonywały w pewnej mierze i takie zadania.

Abstrahując od tej uwagi...

Organy wszelakie, a zwłaszcza policja polityczna miały za zadanie utrzymać taki a nie inny reżim, władzę.

Skoro w totalitaryzmie starano się kontrolować jak największe obszary życia społecznego, a i prywatnego - zatem koniecznym do tego było posiadanie odpowiednich służb czuwających nad tym.

Służb typujących podejrzanych, eliminujących zagrożenie, kontrolujących w jakim kierunku zachodzą zmiany.

William Kornhauser zdefiniował taki strój następująco:

"Dyktatura totalitarna wymaga totalnej dominacji, która nie jest ograniczona ani prawem, ani kodeksem (jak w tradycyjnych autorytaryzmach), ani nawet granicami funkcji rządowych (jak w klasycznych tyraniach), gdyż zaciera ona rozróżnienie pomiędzy państwem a społeczeństwem. Totalitaryzm ograniczony jest tylko potrzebą utrzymania wielkiej liczby ludzi w państwie w stanie pełnej aktywności".

By osiągnąć wspomnianą totalną dominację - potrzeba wielu służb ( wielu ich funkcjonariuszy), niekoniecznie - policji politycznych. Służby te niezbędne są by osiągnąć totalność penetracji ideologii, która obejmuje wszelkie aspekty życiowej egzystencji.

Im więcej aspektów chce się kontrolować - tym więcej potrzeba kontrolerów.

Hannah Arendt ukazuje strukturę władzy w systemie totalitarnym... jako cebulę, której środek stanowi partia, a ta otoczona jest "organizacjami osłonowymi": organizacjami młodzieżowymi, kulturalnymi, sportowymi, tak aby zwykły człowiek miał słabe rozpoznanie, co się dzieje w "jądrze ciemności".

By owe organizacje odpowiednio spełniały swe zadanie - i je trzeba infiltrować nieustannie i kontrolować - a to zadanie dla służb wszelakich.

Jak chce Leszek Kołakowski jedną z cech totalitaryzmu jest powszechność posługiwania się kłamstwem, czy to grupowym czy instytucjonalnym. Kłamstwo może być rozpowszechniane aktywnie i wprost, albo poprzez cenzurę.

By kłamstwo mogło się utrzymać potrzebne są służby dbające o to by prawda nie rozpowszechniła się w powszechnym obiegu społecznym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Akurat ta teza o potrzebnych w totalitaryźmie wielu policjach politycznych nie jest zła, bo totalitaryzm nie ma samokontroli, stąd musi ją wytworzyć w inny sposób. Czyli stary problem: kto skontroluje kontrolujących, kto przypilnuje pilnujących. Tu są dwa sposoby: hierarchiczna rozbudowa struktur w górę (policja, superpolicja, nad-superpolicja itd) lub konkurencja wzajemnie nie lubiących się równorzędnych organów policyjnych o zachodzących na siebie kompetencjach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.