Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
da1ria

Totalitaryzm w państwach a policja polityczna

Recommended Posts

Teza o tyle nieprawdziwa, że np. w III Rzeszy Gestapo i SD wcale nie były liczne, a trudno zakwalifikować SS, Orpo czy Kripo do właściwych "formacji policji politycznej", choć wykonywały w pewnej mierze i takie zadania.

Abstrahując od tej uwagi...

Organy wszelakie, a zwłaszcza policja polityczna miały za zadanie utrzymać taki a nie inny reżim, władzę.

Skoro w totalitaryzmie starano się kontrolować jak największe obszary życia społecznego, a i prywatnego - zatem koniecznym do tego było posiadanie odpowiednich służb czuwających nad tym.

Służb typujących podejrzanych, eliminujących zagrożenie, kontrolujących w jakim kierunku zachodzą zmiany.

William Kornhauser zdefiniował taki strój następująco:

"Dyktatura totalitarna wymaga totalnej dominacji, która nie jest ograniczona ani prawem, ani kodeksem (jak w tradycyjnych autorytaryzmach), ani nawet granicami funkcji rządowych (jak w klasycznych tyraniach), gdyż zaciera ona rozróżnienie pomiędzy państwem a społeczeństwem. Totalitaryzm ograniczony jest tylko potrzebą utrzymania wielkiej liczby ludzi w państwie w stanie pełnej aktywności".

By osiągnąć wspomnianą totalną dominację - potrzeba wielu służb ( wielu ich funkcjonariuszy), niekoniecznie - policji politycznych. Służby te niezbędne są by osiągnąć totalność penetracji ideologii, która obejmuje wszelkie aspekty życiowej egzystencji.

Im więcej aspektów chce się kontrolować - tym więcej potrzeba kontrolerów.

Hannah Arendt ukazuje strukturę władzy w systemie totalitarnym... jako cebulę, której środek stanowi partia, a ta otoczona jest "organizacjami osłonowymi": organizacjami młodzieżowymi, kulturalnymi, sportowymi, tak aby zwykły człowiek miał słabe rozpoznanie, co się dzieje w "jądrze ciemności".

By owe organizacje odpowiednio spełniały swe zadanie - i je trzeba infiltrować nieustannie i kontrolować - a to zadanie dla służb wszelakich.

Jak chce Leszek Kołakowski jedną z cech totalitaryzmu jest powszechność posługiwania się kłamstwem, czy to grupowym czy instytucjonalnym. Kłamstwo może być rozpowszechniane aktywnie i wprost, albo poprzez cenzurę.

By kłamstwo mogło się utrzymać potrzebne są służby dbające o to by prawda nie rozpowszechniła się w powszechnym obiegu społecznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Akurat ta teza o potrzebnych w totalitaryźmie wielu policjach politycznych nie jest zła, bo totalitaryzm nie ma samokontroli, stąd musi ją wytworzyć w inny sposób. Czyli stary problem: kto skontroluje kontrolujących, kto przypilnuje pilnujących. Tu są dwa sposoby: hierarchiczna rozbudowa struktur w górę (policja, superpolicja, nad-superpolicja itd) lub konkurencja wzajemnie nie lubiących się równorzędnych organów policyjnych o zachodzących na siebie kompetencjach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.