Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wschodni

Święta religijne jednej religii dniami wolnymi od pracy w... świeckim państwie...

Rekomendowane odpowiedzi

Wschodni   

W Konstytucji mamy zapis o neutralności religijnej Państwa. Święta państwowe - wiadomo, mają łączyć wszystkich Polaków bez względu na wyznanie. Żyjemy w Polsce, więc wydaje się być naturalne nie tyle obchodzenie świąt państwowych, co dni wolne od pracy w te dni. Zostawmy te święta.

Ale jak do neutralności religijnej i światopoglądowej Państwa Polskiego mają się dni wolne od pracy w święta religijne? (dodajmy, że tylko jednej religii, bo katolickie).

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zyxu   

"Około 95 proc. badanych Polaków deklaruje się jako katolicy", dlatego też wszyscy mają wolne w określone (bo przecież nie wszystkie) święta katolickie.

Co do innych wyznań/religii:

"Pracownicy innego wyznania niż rzymskokatolickie mają prawo do dni wolnych podczas ich świąt. Oznacza to, że w razie złożenia odpowiedniego wniosku mogą mieć wolne od pracy zarówno w święta katolickie, jak i w dni będące świętami ich religii czy wyznań.

Dni wolne od pracy są zagwarantowane przepisami ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Wskazane w tej ustawie dni wolne pokrywają się albo ze świętami państwowymi, albo ze świętami katolickimi. Niemniej jednak wolne w tych dniach mają wszyscy pracownicy, bez względu na wyznawaną religię. Oznacza to, że w święta Bożego Narodzenia wolne będzie miał również pracownik, który nie jest wyznania rzymskokatolickiego. Pracodawca wiedząc o tym, nie może polecić mu pracy w te dni na normalnych zasadach. Dla takiego pracownika będzie to również praca w święto, którą należy zrekompensować przez udzielenie innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli taka rekompensata nie jest możliwa – pracownikowi należy wypłacić dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia (czyli w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową – 100% stawki godzinowej za każdą godzinę pracy w święto). Niezależnie od tego, czy pracownik w święto pracował 1 czy 8 godzin, i tak należy mu się cały dzień wolny.

(...)

Pracownicy należący do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego mają prawo do zwolnienia od pracy bez prawa do wynagrodzenia w celu obchodzenia świąt prawosławnych w dniach:

7 stycznia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

8 stycznia – drugi dzień Bożego Narodzenia,

19 stycznia – Chrzest Pański,

7 kwietnia – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny,

drugi dzień Wielkiej Nocy,

19 sierpnia – Przemienienie Pańskie,

28 sierpnia – Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny (art. 14 ustawy o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego).

Można założyć, że pracownik, który należy do Kościoła Prawosławnego, wolałby mieć wolne od pracy 7 i 8 stycznia, zamiast 25 i 26 grudnia. Pracodawca może się zgodzić na taką zamianę tylko pod jednym warunkiem, że grudzień i styczeń to miesiące jednego okresu rozliczeniowego.

(...)

Pracownik, który o takie dni wolne zawnioskuje, musi liczyć się z obowiązkiem ich odpracowania, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracownik, który chce obchodzić swoje święta niepokrywające się z dniami ustawowo wolnymi od pracy, musi złożyć do pracodawcy stosowny wniosek w terminie przypadającym co najmniej na 7 dni przed datą zwolnienia. Pracodawca, godząc się na takie rozwiązanie, powinien jednocześnie zawiadomić pracownika o warunkach odpracowania takiego dnia najpóźniej na 3 dni przed świętem będącym przedmiotem wniosku.

Może zdarzyć się i tak, że święta religijne pracownika wypadają cyklicznie w określonym dniu każdego tygodnia czy miesiąca. W takiej sytuacji pracodawca i pracownik powinni ustalić indywidualny rozkład czasu pracy, który pozwoli pracownikowi na obchodzenie świąt bez konieczności składania każdorazowo wniosku o udzielenie wolnego na każdy tydzień." źródło

Neutralność światopoglądowa realizuje się tu przez danie możliwości świętowania zgodnie z własnym sumieniem. Jeśli państwo nakazywałoby pracować w każdej fabryce czy kopalni w Boże Narodzenie, to powodzenia należałoby życzyć rządowi, który by coś takiego przeforsował. Wtedy państwo nie byłoby neutralne - negowałoby swobodę kultu etc.

Neutralność to nie udawanie, że religii nie ma, ostentacyjne pomijanie jej, ignorowanie czy co kto woli. Państwo, mimo rozdziału od Kościoła (i religii wszelkich), może iść obok tegoż Kościoła w zgodzie. Po co się zwalczać?

Inna rzecz - neutralność ładnie widać np. po kapelanach wojskowych. Reprezentują różne wyznania i żadne nie jest bardziej uprzywilejowane, wszyscy mogą uczestniczyć w uroczystościach wojskowych. Parę lat temu oglądałem uroczystości państwowe na Powązkach, uczestniczyli w nich i odmawiali modlitwy: ksiądz, pop, pastor i rabin.

Kolejny przykład - nikt nie broni powiesić w szkole ikony zaraz obok krzyża, ot kwestia tolerancji i specyfiki terenu (vide Podlasie).

P.S. Gwoli ścisłości: katolicyzm to wyznanie, nie religia.

Edytowane przez zyxu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Ale jak do neutralności religijnej i światopoglądowej Państwa Polskiego mają się dni wolne od pracy w święta religijne?

Dobrze się mają.

(dodajmy, że tylko jednej religii, bo katolickie).

To myślisz, że Lancaster Bożego Narodzenia nie obchodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Nie obchodzę świąt chrześcijańskich mimo że mam w tym czasie dni wolne. Nic na ten stan rzeczy poradzić nie mogę. Gorzej jest z życzeniami w te najpopularniejsze święta, bo każdy musi na wszelki wypadek dobrze życzyć i to bywa irytujące.

Najbardziej zadziwa mnie wolne w święto Trzech Króli. Wszak żaden król u wezgłowia małego Jezusa się nie pojawił,a święto jest i ma się dobrze. Jak w bajce, niby wszyscy wiedzą że czegoś takiego nie było, ale święto państwowe aby to coś uczcić jest.

I jak tu wierzyć że Polska jest krajem nautralnym światopoglądowo. Bzdura.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

Wiadomo, że Boże Narodzenie jest obchodzone nie tylko przez katolików, ale to dzięki katolicyzmowi jest to dzień wolny od pracy. Albo inaczej - przez katolicyzm jest to dzień wolny od pracy.

Ten filmik pokazuje jaką mamy neutralność religijną w naszym kraju...: http://www.youtube.com/watch?v=SP5CCWbrOV4

Osobiście uważam, że dniami ustawowo wolnymi od pracy powinny być tylko święta państwowe (3 maja, 15 sierpnia {wtedy obchodzone jest również katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny}, 11 listopada) i święta międzynarodowe (1 stycznia i 1 maja).

Sam fakt, że spośród świąt religijnych czy wyznaniowych (jak zwał tak zwał) tylko święta katolickie są ustawowo dniami wolnymi od pracy dyskryminuje pozostałe wyznania. Pozostałe Kościoły i Związki Wyznaniowe potrzebują do tego specjalnych ustaw. Czy to jest sprawiedliwe? Wystarczy spojrzeć obiektywnie. Wiadomo - każdy chce mieć jak najwięcej dni wolnych i przy tym jak najwięcej zarabiać. Gdyby zrobić referendum i zapytać się ludzi ile dni w roku chcieliby mieć wolnego to 99% deklarowałoby 365 dni w roku... Tu nie chodzi o likwidację świąt i zakaz ich obchodzenia. Państwo nie może zlikwidować święta religijnego. Tylko dana religia może zlikwidować swoje święto. Przez wiele lat święto Trzech Króli było normalnym dniem pracy i nic wielkiego się nie stało. Tak powinno być w państwie prawdziwie świeckim. Oczywiście można by też pójść w drugą stronę i ustanowić dniami wolnymi od pracy święta wszystkich religii oficjalnie zarejestrowanych w Polsce. Ciekawe tylko czy w ogóle wtedy pracowalibyśmy...

W zamian za obowiązkowe dla wszystkich dni wolne od pracy wolałbym mieć więcej dni urlopu przysługującego na rok. Przynajmniej wtedy sam bym decydował kiedy chcę zrobić sobie dzień wolny od pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Sam fakt, że spośród świąt religijnych czy wyznaniowych (jak zwał tak zwał) tylko święta katolickie są ustawowo dniami wolnymi od pracy dyskryminuje pozostałe wyznania.

To Boże Narodzenie i Wielkanoc są świętami tylko i wyłącznie katolickimi? Dla mnie to nowość!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

To Boże Narodzenie i Wielkanoc są świętami tylko i wyłącznie katolickimi? Dla mnie to nowość!

Czy Ty nie umiesz czytać?

Napisałem w pierwszym zdaniu, że to jasne, iż nie tylko katolicy obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale to przez katolicyzm te święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. To katolicyzm sprawił, że te dni są wolne. Dociera?

PS. Prawosławni nie obchodzą Bożego Narodzenia z katolikami. Nie zawsze też obchodzą razem Wielkanoc.

Edytowane przez Wschodni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
to przez katolicyzm te święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy

Nie "przez" ale "dzięki".

Schizmatycy owszem stosują kalendarz juliański więc i święta obchodzą w innych terminach, ale już heretycy świętują zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Dlatego i Boże Narodzenie i Wielkanoc nasz forumowy Ketling (czyli Lancaster) obchodzi razem z prawowiernymi papistami. Dociera?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

Nie "przez" ale "dzięki".

Schizmatycy owszem stosują kalendarz juliański więc i święta obchodzą w innych terminach, ale już heretycy świętują zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Dlatego i Boże Narodzenie i Wielkanoc nasz forumowy Ketling (czyli Lancaster) obchodzi razem z prawowiernymi papistami. Dociera?

Inaczej mówiąc - to dzięki katolicyzmowi dniami wolnymi od pracy są te święta.

Wiem o tym wszystkim już od dawien dawna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Widzisz ile inni mają do zawdzięczania Katolikom? To dzięki im mogą cieszyć się tak wspaniałymi świętami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zyxu   

Wiadomo, że Boże Narodzenie jest obchodzone nie tylko przez katolików, ale to dzięki katolicyzmowi jest to dzień wolny od pracy. Albo inaczej - przez katolicyzm jest to dzień wolny od pracy.

A w Rosji dzięki prawosławiu, w Niemczech dzięki protestantom i katolikom, w Anglii...... chrześcijanie chcą świętować, są większością (>90%), więc ustanawiają dany dzień jako święto, jako wolne.

Ten filmik pokazuje jaką mamy neutralność religijną w naszym kraju...:

Ten filmik pokazuje idiotyczną akcję wieszania symboli religijnych żeby "coś" pokazać. Tylko co? Po co komu gwiazda Dawida, gdzie nie ma Żydów? Swego czasu działało forum jakiegoś awanturnika, który mianował się rzecznikiem praw ucznia. Toczyła się tam dyskusja z domorosłymi prawnikami (wy)znawcami konstytucji o miejsce krzyża (katolickiego gwoli ścisłości) w szkole. Jeden z dyskutantów wrzucił nawet zdjęcie, gdzie obok godła RP wisiał krzyż i ikona. Z tego co mówił nikomu to nie przeszkadzało, ponieważ społeczność była mieszana - prawosławna i katolicka. Każdy traktował to jako normalne, to Podlasie, pogranicze. Gdyby powiesić im dłoń Fatimy czy gwiazdę Dawida pewnie znaliby to za coś dziwnego i niepotrzebnego. A tak swoją drogą ciekawe jak rozwiązano tą sprawę w Bohonikach i Kruszynianach.

Sam fakt, że spośród świąt religijnych czy wyznaniowych (jak zwał tak zwał) tylko święta katolickie są ustawowo dniami wolnymi od pracy dyskryminuje pozostałe wyznania. Pozostałe Kościoły i Związki Wyznaniowe potrzebują do tego specjalnych ustaw. Czy to jest sprawiedliwe?

Pewnie, że można było stworzyć ustawę o świętach państwowych wolnych, świętach katolickich wolnych, prawosławnych etc. tylko po co? Odrębne ustawy/umowy zawarto ze stosunkowo małymi w porównaniu z katolicyzmem wyznaniami. Skoro >90% to katolicy, to od ręki, jedną ustawą załatwiono kwestię dni wolnych państwowych i katolickich.

Tu nie chodzi o likwidację świąt i zakaz ich obchodzenia. (...)Oczywiście można by też pójść w drugą stronę i ustanowić dniami wolnymi od pracy święta wszystkich religii oficjalnie zarejestrowanych w Polsce. Ciekawe tylko czy w ogóle wtedy pracowalibyśmy...

Nie o zakaz, ale o utrudnianie kultu. Jak idziesz do roboty na 8 h, jeśli nie więcej, to powstaje problem jak świętować. Szczególnie ciekawie wyglądałyby Boże Narodzenie i Wielkanoc po dniu w pracy...

W drugą stronę iść to absurd i nie ma co dyskutować o tym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wschodni   

Większość nie zawsze ma rację. Każdy o tym wie. Przykładem może być wyżej przywołane przeze mnie referendum. Gdyby zapytać Polaków, czy chcą mieć 365 dni w roku ustawowo wolnych od pracy, to większość odpowiedziałaby TAK. Tylko co dalej? Co z gospodarką? Wolność też ma swoje granice. Ważne jest tylko, aby każdy w tej wolności miał równe prawa i obowiązki. W przypadku Polski nie ma sprawiedliwości. Pisałeś coś wcześniej, że prawosławnym przysługuje 7 i 8 stycznia jako dni wolne od pracy, ale niepłatne. Uświadamiam Ci, że katolickie święta są dniami płatnymi. Dowód? Załóżmy, że w styczniu 2010 roku i w styczniu 2011 roku zarabiałem tyle samo. I chociaż w styczniu 2010 roku pracowałem jeden dzień więcej, a w styczniu 2011 roku jeden dzień mniej (bo weszło święto Trzech Króli), to dostałem takie samo wynagrodzenie zarówno w 2010 jak i w 2011 roku. Ja mam system wynagradzania miesięcznego. W tym roku w październiku będę pracował 23 dni, ale za to w grudniu tylko 19 dni. A wynagrodzenie wezmę takie samo zarówno za październik jak i za grudzień. A to dlatego, że w systemie wynagradzania miesięcznego święta są płatne.

Edytowane przez Wschodni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Wolność też ma swoje granice.

Święte słowa Szanowny Panie! Święte słowa!

I dlatego nie można dopuścić aby jacyś malkontenci zniszczyli tak wspaniałe Święta!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kolega Wschodni tu na forum po raz kolejny przywołuje problem którego nie ma. Jest, jeżeli Kolega zdefiniuje kościelne święto (państwowe) jako przywilej danej wiary, a nie wyraz ekonomii i efektywności całej społeczności. O państwie wyznaniowym można by od biedy mówić gdyby jakaś ustawa uzależniała wolne od wizyty w kościele. Ale tak nie jest.

Rzeczywistość jest natomiast taka, że nawet gdyby Boże Narodzenie nie byłoby ustawowo wolne, to czy Kolega tego dnia cokolwiek by załatwił w Polsce ? Zapewne mechanik samochodowy z radością przeglądnąłby Koledze auto, serwis przyjął mikser do naprawy. W urzędzie czekałaby wataha biuralistów stęsknionych Kolegi obecności. Świeży chleb i masełko też zapewne Kolega by kupił rano.

A tak ustanawiając tego dnia wolne, państwo wcale nie uprzywilejowało tych, którzy wzięli sobie tego dnia wolne, tylko udzieliło czytelnej informacji, że jak daleko Ci do kościoła, to jedź tego dnia na narty, kupiwszy wcześniej prowiant i smary do nart.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Uświadamiam Ci, że katolickie święta są dniami płatnym.

Uświadamiam CI, że są to niepłatne dni, kiedy pracujesz na stawce godzinowej. Może chcesz się założyć ?

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.