Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kolekcja Stanisława Poniatowskiego

Recommended Posts

Poszukuję listy dzieł malarstwa w kolekcji Stanisława Poniatowskiego, podobno było w niej 13 Rembrandtów, 1 da Vinci, 4 Rubensów, 1 Tycjan etc. czy posiada ktoś wykaz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam katalog dostępny jest w AGAD w Archiwum księcia Józefa Poniatowskiego i Marii Teresy Tyszkiewiczowej, katalog został opublikowany i omówiony przez Tadeusza Mańkowskiego w: "Galerja Stanisława Augusta" (Lwów 1932).

Wcześniejszy katalog to: "Classes des Sujets du Catalogue des Tableaux du Roi en 1784"

Nie było w kolekcji trzynastu Rembrandtów - to jedynie wedle króla miało ich tyle być, wedle nowszych badań bez wątpienia był nasz władca w posiadaniu dwóch dzieł tego malarza: "Uczonego przy pulpicie" i "Dziewczyny w ramie obrazu".

Oryginalność Tycjana nie jest pewna, przyjmuje się że był oryginalny ze względu na ceną (500 dukatów) za jaką zakupił król ów obraz zatytułowany "Andromeda" za namową Giuseppe Dall’Oglio.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, na Ciebie można liczyć zawsze w poszukiwaniach, a ten katalog z AGAD w internecie dostępny nie jest? Poszukam tej książki na aukcjach.

Mnie interesuje też jakie konkretnie dzieła z tej kolekcji są w innych zbiorach, jedna z londyńskich galerii "odziedziczyła" wiele dzieł z tej kolekcji - jakie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej uczciwie odziedziczyła (jeśli chodzi o Dulwich Picture Gallery), cudzysłów jest niepotrzebny - wreszcie król nie zapłacił za zebrane przez marchandów obrazy.

Proponuję po prostu zerknąć do katalogu jaki wydał Noel Desenfans:

http://books.google.pl/books?id=xWEGAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zapłacił, ale dlatego, że abdykował i Polska została rozebrana na kawałki. To straszna strata dla naszej kultury... Szkoda, że nie zdołano ich dostarczyć do Polski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak z kronikarskiego obowiązku, bo w sumie żadna to wskazówka ułatwiająca poszukiwania, istniał jeszcze jeden spis.

Powstał on kiedy Marceli Bacciarelli oprowadzał Napoleona po Zamku Królewskim.

Oryginał się nie zachował, za to na kopii, uczynionej ręką Fryderyka Bacciarelli znajdują się adnotacje jakie obrazy kazał cesarz zabrać do Francji.

Dokument był zatytułowany: "Explication des Tableaux, Portaits et Bustes des homes illustres qui se trouvent dans les principaux appartemens du Chateau Royal a Varsovie, 1807", wspomina o nim na łamach MSH jego potomek Aleksander Bacciarelli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno nie była publikowana do 1996 roku, a i później chyba też nie, stąd moja uwaga, że żadna to wskazówka.

Sama kopia pochodziła z archiwum rodzinnego, autor w kolejnych artykułach miał się zająć ową nieznaną spuścizną archiwalną (m.in. dziejami kolekcji króla po jego wyjeździe do Grodna, długami króla itp.), ale nie wiem czy to uczynił, bo na łamach MSH w kolejnych numerach nic takiego nie widziałem.

Najlepiej zwrócić się do rodziny bezpośrednio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do kolekcji Poniatowskiego może zerknąć do pozycji:

J. Sowiński "Wędrówki przedmiotów - kolekcje i kolekcjonerzy"

"Generalny inwentarz mebli i innych ruchomości znajdujących się w Zamku Królewskim sporządzony w marcu 1795 roku" oprac. N. Ładyka.

Czy dotrzeć do materiałów o kolekcji króla zgromadzonych przez Mariana Morelowskiego dla Komisji Rewindykacyjnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.