Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

Komunizm i faszyzm. Cele, różnica i podobieństwa

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka drobiazgów które nie rozstrzygają i pewnie nikogo nie przekonają, ale warte odnotowania jako ciekawostki.

Joan Wakefield, była jedną z wielu młodziutkich kobiet (siedemnaście lat), które wciąż; pomimo brunatnych zmian; były wysyłane przez swe rodziny na naukę do Niemiec. Miała studiować germanistykę na berlińskim uniwersytecie, rezolutna i ciekawska panna uczestniczyła w wielu propagandowych spotkaniach nazistów. Na jednym z takich spotkań wstała i zapytała jednego z prelegentów by objaśnił jej różnicę narodowym socjalizmem a komunizmem. Zapadła głucha cisza.

Denis de Rougemont, szwajcarski eseista i myśliciel, około 1935 r. podjął pracę na frankfurckim uniwersytecie, na zdziwienie swych przyjaciół miał odpowiedzieć, że Hitlerowi i jego systemowi trzeba przyjrzeć się w jego własnym środowisku, w Niemczech. Co ciekawe Rougemont starał się na bieżąco notować swe obserwacje, ale odczekał dwa lata z ich publikacją, by sprawdzić; we własnym mniemaniu; czy jego opinie wytrzymały próbę czasu. Do Niemiec przybył w pełnym przekonaniu, że hitleryzm to ruch prawicowy. Czym dłużej przebywał w Niemczech tym mniej był pewny tego wstępnego przekonania, wedle niego najwięcej przeciwników ówczesnego systemu widział pośród tych których uważał za prawicowców. Zaczął sobie zadawać pytanie: "le régime est-il de gauche ou de droite?". Przy czym Szwajcar uznał. że niemiecki reżim jest znacznie bardziej na lewo, niż by to się spodobało Francuzom, a burżuazyjno-prawicowe środowiska w Niemczech uważają go za bardziej lewicowy, niż jest.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.