Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
LaraDelBelomondo

Trzęsienie ziemi w 1443

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji na temat trzęsienia ziemi w Krakowie w 1443, z relacji Jana Długosza wynika, że waliły się nawet budynki. To możliwe? Czy znamy coś więcej informacji na ten temat? To trzęsienie musiało być także wyczuwalne w innych krajach. Ktoś oprócz Długosza o tym napisał i co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   
Zdecydowanie najsilniejsze i najsławniejsze zarazem trzęsienie ziemi w historii polskiego średniowiecza miało miejsce 5 czerwca 1443 r., godz. 15–16. Jego siłę w skali MKS-64 szacuje się na VII°. Najpełniejszy a zarazem najbardziej sugestywny obraz tych wydarzeń przekazuje nam Kalendarz Krakowski: „Roku pańskiego 1443 w czasie trwania soboru bazylejskiego, 5 czerwca o godzinie trzynastej stało się wielkie trzęsienie ziemi w pośród strasznych grzmotów, tak że w mieście Krakowie wszystkie mury od trzęsienia jakby zwalić się miały i straszny sprawiały łoskot, a w wielu miejscach na murach i sklepieniach pokazały się nie małe szpary i pęknięcia, leciały cegły i kamienie. (…) Wówczas to spadło sklepienie u św. Katarzyny”. Katalog… Pagaczewskiego* przedstawia je następująco: „1443, czerwiec 5.,15-16h. Trzęsienie ziemi na Śląsku. Obszar makrosejsmiczny objął Środkową Europę. We Wrocławiu i okolicy szczególnie silne szkody w budynkach, w Brzegu spadła część sklepienia kościoła farnego, a w Krakowie zawaliło się sklepienie kościoła św. Katarzyny. W innych miejscowościach polskie lekkie szkody w budynkach. Silnie odczute w Czechach (Bohemia), Hradec Králové i na Morawach (…). Możliwe, że epicentrum znajdowało się na Przedgórzu Sudeckim (…)”. Ponadto liczne wiejskie kominy nie wytrzymały siły trzęsienia i popękały lub pospadały. Obok kościoła św. Katarzyny ucierpieć miał także kościół św. Andrzeja.

*Pagaczewski J., Katalog trzęsień ziemi w Polsce w latach 1000-1970, [w]: Materiały i prace Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 1972.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sienia_ziemi_w_%C5%9Bredniowiecznej_Polsce

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cytat z: R. M. Łuczyński, Chronologia dziejów Dolnego Śląska, Wrocław 2006, s. 502:

 

"1443

05.06 - ok. godz. 13.00 odnotowano trzęsienie ziemi we Wrocławiu i w okolicznych miastach

05.06 - w wyniku trzęsienia ziemi w Brzegu runęły sklepienia nad głównym ołtarzem kościoła św. Mikołaja"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JaroWars napisał:

Cała Kotlina Panońska zatrzęsła się 5 czerwca 1443 r., z siła 5,6 Richtera

 

Tylko jak oszacowano te: 5,6?

Nie tylko Kotlina Panońska, w Krakowie też to odczuto... jak powiadał nasz kronikarz:

"Roku 1443, 5 czerwca po południu stało się wielkie drżenie ziemi w pośród strasznych grzmotów tak, że w mieście Krakowie wszystkie mury od trzęsienia jakby zwalić się miały i straszny sprawiały łoskot, a w wielu miejscach na murach i sklepieniach pokazały się niemałe szpary i pęknięcia, leciały cegły i kamieni".

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Tylko jak oszacowano te: 5,6?

Pewnie kierowali się "objawami" przedstawionymi w relacjach z epoki. Aczkolwiek dziwi ta dokładność po przecinku.

Może są i jakieś inne metody - pomiary znanych przesunięć skał, uszkodzeń budynków? Podobno trzęsienie zostawia też jakieś ślady dendrologiczne. Ale stawiałbym na szacunek - tak to ówcześni opisali, zatem zaliczamy do tego przedziału

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.04.2012 o 3:40 PM, Amica napisał:

Możliwe, że epicentrum znajdowało się na Przedgórzu Sudeckim

 

To chyba zostało już zakwestionowane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.