Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dembi

Zjazd w Lewoczy 1494

Recommended Posts

dembi   

W 1494r. z inicjatywy Władysława króla Czech i Węgier odbyło się w Lewoczy spotkanie rodzinne Jagiellonów. Uczestniczyli w nim Władysław, Jan Olbracht( król Polski), Fryderyk(arcybiskup gnieznieński), Zygmunt I Stary (przyszły król Polski)o oraz Fryderyk margrabia Brandenburski maż Zofii, córki Kazimierza JAgiellończyka. Na zjeździe nie było tylko Aleksandra, który pozostał na Litwie. Jagiellonowie omawiali zagrożenie ekspansją Turecką. Szukano poparcia w zakonu infladzkiego (Kawalerów Mieczowych) w walce z Moskwą, natomiast przeciw Turkom miała wystąpić koalicja państw europejskich . Jagiellonowie mieli poważnego konkurenta njesli chodzi o tron Czech i Węgier, był nim Maksymilian I Habsburg. Co sądzicie o tym zjezdzie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

Ale jakie jest twoje pytanie dotyczące tego tematu?

Dwadzieścia jeden lat po tym zjeździe miał miejsce inny w Wiedniu . Założenia były takie , że jeśliby zabrakło męskich potomków Jagielonów na Węgrzech i w Czechach, państwa te miały przejść w strefę wpływów Habsburgów . Jak wiemy w niedługim czasie ostatni z Jagielonów Ludwik , zginą nie pozostawiając syna .

Na zjeździe nie było tylko Aleksandra, który pozostał na Litwie

Nie uważasz , że trochę bezsensowny jest zjazd w sprawie walki z Rosją bez głównego zainteresowanego ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
dembi   

Masz rację troche to było dziwne. Ale głownym założeniem tego zjazdu było wzmocnienie pozycji Jagiellonów w tych państwach dlateogo musieli poruszyć taki temat choc nie było na nim Aleksandra.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Na jakim źródle opiera siekolega twierdząc że Aleksandra nie było w lewoczy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dembi   

"HISTORIA POLSKI" Mariusza Markiewicza. A co w innych źródłach jest że Aleksander był w Lewoczy ja nei spotkałem sie z takimi źródłami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
A co w innych źródłach jest że Aleksander był w Lewoczy ja nei spotkałem sie z takimi źródłami.

W żadnym zgodnym z prawdą nie powinno być takiego sformułowania, nie pamiętałem po prostu czy Aleksander tam był wolał się upewnić, zwłaszcza że napisałeś że dyskutowano na niej kwestię moskiewskiewską i sposoby walki z Moskwą przy poparciu Kawalerów Mieczowych, dziwi mnie to sformułowanie jeśli znajduje się u Markiewicza ponieważ Jan Olbracht rozmawiał z Aleksandrem na temat pokoju z Moskwą i ślubu Aleksandra z Heleną Moskiewską. Wydaje mi się że zjazd w Lewoczy zakończył się we wrześniu 1494, wiem też że

ślub per procura w Moskwie odbył się w 1494, jest dla mnie wątpliwe żeby Jan ze swoim monstrualnie wielkim dworem dojechał ze Spiszu do Wilna dogadał się z bratem, wysłano posłów do Moskwy i omówiono wszystkie kwestie sporne zaledwie w 4 miesiące. Sądzę że rozmowy Jana z Aleksandrem odbyły się w 1493 i dlatego dziwi mnie po co szukać sprzymierzeńców do wojny z kimś z kim zamierza się podpisać pokój i związać dynastycznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.