Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Pawiak pomścimy - likwidacje katów Pawiaka

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Przeglądając wykazy skazanych na śmierć przez KWP nie trudno zauważyć, że całkiem sporą grupę - spośród tych warszawskich likwidacji - zajmują kaci Pawiaka. Na karę śmierci skazani zostali m.in.: SS-Obersturmführer Herbert Jung, SS-Oberscharführer Franz Bürkl, SS-Sturmmann Ernst Weffels, SS-Scharführer Engelbert Frühwirth, SS-Oberscharführer Otto Zander, SS-Sturmscharführer Gustaw Hiersemann, SS-Scharführer Abusch Müller, SS-Sturmmann Joseph Krumschmidt, SS-Sturmann Kurt Naporra, wachmajsterki Jadwiga Podhorodecka, Olga Narewska, Krysta Golos, a także odpowiedzialni za przesłuchania z referatu IV A 3C SS-Hauptscharführer August Kretschmann, SS-Scharführer Stephan Klein (zastrzelony przez przypadek, celem akcji miał być SS-Scharführer Engelbert Frühwirth, jednak sytuacja zmusiła wykonawców do zastrzelenia Kleina zanim mogli potwierdzić jego tożsamość, tak czy inaczej Klein zapewne i tak w końcu zostałby przekazany "do robienia", jako że znajdował się na liście akcji "Główki") oraz z referatu IV 3D SS-Obersturmführer Joseph Lechner i SS-Rottenführer Albert Milke.

Zastanawia mnie tutaj jedno. Jakie były konsekwencje tych akcji dla samych więźniów na Pawiaku? Z jednej strony egzekucje - niby w zemście - a z drugiej relacje dt. zmiany zachowań wachmajstrów, którzy na krótki czas mieli łagodnieć. Tak było chociażby po śmierci Bürkla, najgorszego chyba z nich wszystkich. Ale czy za każdym razem wyglądało to w podobny sposób? No i kolejna rzecz, czy zachowały się jakieś dokumenty dt. reakcji władz niemieckich na te konkretne likwidacje? Zander poza Pawiakiem ponoć chodził z trzema pistoletami, przy czym jeden miał odbezpieczony. A jak zachowywali się inni? Wiadomo jak komentowali te wydarzenia między sobą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto by zobaczyć jak czas takich egzekucji został odnotowany przez więźniów, choćby w: "Wspomnienia więźniów Pawiaka" oprac. Anna Czuperska-Śilwicka.

A dokumentacji niemieckiej nie znajdziesz, szukałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem specjalistką, ale temat mnie zainteresował, wręcz wstrząsnął okrucieństwem okupanta. Mnie zastanawia jedno, a mianowicie konsekwencje dla więźniów, czy nie było tak, że zawsze za śmierć Niemca oni odpłacali kilkukrotnie większymi egzekucjami na Polakach? Czy Niemcy nie połapali się, że pracujący w więzieniu Polacy pomagają w typowaniu oprawców do odstrzału? Z chęcią przyglądać się będę tematowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Odpłacali, a przynajmniej tak to tłumaczyli. Chyba że ktoś wierzy w to, że bez odpowiedzi ze strony Polaków Niemcy zachowywaliby się jak baranki.

Czy Niemcy nie połapali się, że pracujący w więzieniu Polacy pomagają w typowaniu oprawców do odstrzału?

Połapali się, stąd m.in. starano się, aby informacje o niektórych likwidacjach nie były umieszczane w "Biuletynie Informacyjnym", tak aby zminimalizować ryzyko odwetu niemieckiego na polskiej załodze Pawiaka.

Warto by zobaczyć jak czas takich egzekucji został odnotowany przez więźniów, choćby w: "Wspomnienia więźniów Pawiaka" oprac. Anna Czuperska-Śilwicka.

No to sprawdzam już od jakiegoś czasu (plus Pawiak był etapem w oprac. R. Domańskiej i Za murami Pawiaka Wanata), ale to jednak są wspomnienia pisane po latach, tak więc zdarzają się rozbieżności. Dlatego m.in. miałem nadzieję na to, że w niemieckich dokumentach może coś jest. Ale skoro piszesz, że nie ma... to chyba pozostaje mi ograniczyć się do tych wspomnień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przykładem wspomnianych powyżej działań dezinformujących było przesłanie wyroku śmierci na Hiersemanna 16 marca 1944 r., który zmarł wcześniej, w sierpniu roku poprzedniego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.