Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Pawiak pomścimy - likwidacje katów Pawiaka

Recommended Posts

Albinos   

Przeglądając wykazy skazanych na śmierć przez KWP nie trudno zauważyć, że całkiem sporą grupę - spośród tych warszawskich likwidacji - zajmują kaci Pawiaka. Na karę śmierci skazani zostali m.in.: SS-Obersturmführer Herbert Jung, SS-Oberscharführer Franz Bürkl, SS-Sturmmann Ernst Weffels, SS-Scharführer Engelbert Frühwirth, SS-Oberscharführer Otto Zander, SS-Sturmscharführer Gustaw Hiersemann, SS-Scharführer Abusch Müller, SS-Sturmmann Joseph Krumschmidt, SS-Sturmann Kurt Naporra, wachmajsterki Jadwiga Podhorodecka, Olga Narewska, Krysta Golos, a także odpowiedzialni za przesłuchania z referatu IV A 3C SS-Hauptscharführer August Kretschmann, SS-Scharführer Stephan Klein (zastrzelony przez przypadek, celem akcji miał być SS-Scharführer Engelbert Frühwirth, jednak sytuacja zmusiła wykonawców do zastrzelenia Kleina zanim mogli potwierdzić jego tożsamość, tak czy inaczej Klein zapewne i tak w końcu zostałby przekazany "do robienia", jako że znajdował się na liście akcji "Główki") oraz z referatu IV 3D SS-Obersturmführer Joseph Lechner i SS-Rottenführer Albert Milke.

Zastanawia mnie tutaj jedno. Jakie były konsekwencje tych akcji dla samych więźniów na Pawiaku? Z jednej strony egzekucje - niby w zemście - a z drugiej relacje dt. zmiany zachowań wachmajstrów, którzy na krótki czas mieli łagodnieć. Tak było chociażby po śmierci Bürkla, najgorszego chyba z nich wszystkich. Ale czy za każdym razem wyglądało to w podobny sposób? No i kolejna rzecz, czy zachowały się jakieś dokumenty dt. reakcji władz niemieckich na te konkretne likwidacje? Zander poza Pawiakiem ponoć chodził z trzema pistoletami, przy czym jeden miał odbezpieczony. A jak zachowywali się inni? Wiadomo jak komentowali te wydarzenia między sobą?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto by zobaczyć jak czas takich egzekucji został odnotowany przez więźniów, choćby w: "Wspomnienia więźniów Pawiaka" oprac. Anna Czuperska-Śilwicka.

A dokumentacji niemieckiej nie znajdziesz, szukałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie jestem specjalistką, ale temat mnie zainteresował, wręcz wstrząsnął okrucieństwem okupanta. Mnie zastanawia jedno, a mianowicie konsekwencje dla więźniów, czy nie było tak, że zawsze za śmierć Niemca oni odpłacali kilkukrotnie większymi egzekucjami na Polakach? Czy Niemcy nie połapali się, że pracujący w więzieniu Polacy pomagają w typowaniu oprawców do odstrzału? Z chęcią przyglądać się będę tematowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Odpłacali, a przynajmniej tak to tłumaczyli. Chyba że ktoś wierzy w to, że bez odpowiedzi ze strony Polaków Niemcy zachowywaliby się jak baranki.

Czy Niemcy nie połapali się, że pracujący w więzieniu Polacy pomagają w typowaniu oprawców do odstrzału?

Połapali się, stąd m.in. starano się, aby informacje o niektórych likwidacjach nie były umieszczane w "Biuletynie Informacyjnym", tak aby zminimalizować ryzyko odwetu niemieckiego na polskiej załodze Pawiaka.

Warto by zobaczyć jak czas takich egzekucji został odnotowany przez więźniów, choćby w: "Wspomnienia więźniów Pawiaka" oprac. Anna Czuperska-Śilwicka.

No to sprawdzam już od jakiegoś czasu (plus Pawiak był etapem w oprac. R. Domańskiej i Za murami Pawiaka Wanata), ale to jednak są wspomnienia pisane po latach, tak więc zdarzają się rozbieżności. Dlatego m.in. miałem nadzieję na to, że w niemieckich dokumentach może coś jest. Ale skoro piszesz, że nie ma... to chyba pozostaje mi ograniczyć się do tych wspomnień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przykładem wspomnianych powyżej działań dezinformujących było przesłanie wyroku śmierci na Hiersemanna 16 marca 1944 r., który zmarł wcześniej, w sierpniu roku poprzedniego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.