Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lancaster

Pułkownik Redl

Recommended Posts

Czytać się czyta; ja na ten przykład wciąż nie zostałem przekonany co do jego narodowości (pochodzenia).

Przecież możesz założyć nowy temat o organizacji, zwyczajach armii wielonarodowej na przykładzie Armii Austro-Węgierskiej.

Czytać się czyta; ja na ten przykład wciąż nie zostałem przekonany co do jego narodowości (pochodzenia).

Przecież możesz założyć nowy temat o organizacji, zwyczajach armii wielonarodowej na przykładzie Armii Austro-Węgierskiej.

Kwestie narodowości Redla dałem pod osąd Kolegów z bratniego Forum , może się pojawią nowe fakty , jak znalazłeś Wiedeń w odniesieniu do rodziny Pułkownika ?

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=89448&hl=

To tylko informacja gdzieś rzucona na jakimś forum, zatem do zweryfikowania.

A by jeszcze zamieszać, to informacja o ojcu - jako zawiadowcy też nie jest pewna.

To tylko informacja gdzieś rzucona na jakimś forum, zatem do zweryfikowania.

A by jeszcze zamieszać, to informacja o ojcu - jako zawiadowcy też nie jest pewna.

?????? To zmieszałeś , kto twierdzi ze zacnym urzędnikiem kolejowym nie był ?

Накануне Первой мировой войны дело полковника австрийского Генерального штаба Редля стало самым сенсационным из всех шпионских дел. Информация о предательстве этого высокопоставленного чиновника отличалась завидным разнообразием, что нередко приводило к самым настоящим недоразумениям. И конечно же, официальной версии, предоставленной австро-венгерскими властями, не верил никто, но зато даже самые фантастические имели колоссальный успех. Ситуация не прояснилась и в наши дни, так что впору сейчас говорить о самой настоящей загадке ХХ века.

…Альфред Редль, согласно одним версиям, родился в семье скромного аудитора гарнизонного суда в городе Лемберге (Львове), согласно другим - железнодорожного служащего в Комароме в Чехии. Существуют и другие, не менее правдоподобные версии, однако мы будем придерживаться самых распространенных. В пятнадцать лет будущий предатель стал учеником кадетского корпуса, затем блестяще закончил офицерское училище и вскоре был зачислен в Генеральный штаб. В 1900 году, уже в чине капитана, Альфреда Редля командировали в Россию для "…усовершенствования в языке и изучения обстановки". Насколько успешно он справился с полученным заданием, говорит его повышение по службе - Редль был назначен помощником начальника разведывательного бюро Генерального штаба генерала барона Гизля фон Гизлингена, который поручил ему возглавить агентурный отдел бюро, отвечавший за контрразведывательные операции.

…Естественно, новоиспеченным начальником австро-венгерской контрразведки тотчас заинтересовалась русская разведка. Узнав о новом назначении Редля и сопоставив это с его характеристикой и некоторыми другими данными (как, например, склонность к гомосексуализму, расточительность и прочие минусы), руководитель русской военной разведки Варшавского военного округа полковник Батюшин поручил одному из вербовщиков задание завербовать Редля. Вербовка прошла успешно, а иначе и быть не могло - Редль настолько сильно нуждался в средствах, что ему было все равно, интересам какой державы служить.

/za:

http://macbion.narod.ru/spies/redl0.htm

/

Na bratnim Forum , padły glosy ze Niemiec lub "Austriak "( czyli Niemiec) :huh:

Jedyne czego się obawiam ze pewien zwolennik Wielkiej Ukrainy po Kraków ( najlepiej pod rządami Habsburgów ) tropem tematu tu zajrzy , przeczyta moje oceny pod adresem jego ukochanej Monarchii i skończy się karczemna awanturą ( jak niemal zawsze ) .

Ale odnośnika na Historie nie podałem .

No dobrze zostawiamy sprawę narodowości Pułkownika bez rozstrzygnięcia i wracamy do pierwotnego zagadnienia , zdrajca czy ofiara prowokacji ?

Po "zdemaskowaniu" Pułkownika ( sama akcja tej operacji , w pewnych momentach przypomina kiepski scenariusz filmowy niż rzeczywistą akcje kontrwywiadu ) , w nocy zbiera się "komisja " ( kto ja upoważnił , i do czego , kto desygnował jej członków ? ) , która powodowana podobno słowami Najjaśniejszego Pana "...Załatwić tak, by nikt się nie dowiedział..." daje szpiegowi bron i czas na honorową śmierć ( ten może nawet pisać dowolnie wybrane listy pożegnalne ) . Po samobójczej śmierci Redla , cud i niewidy , żydowski dziennikarz z Pragi Egon Erwin Kisch znikąd się o całej "aferze "dowiaduje i publicznie ja ogłasza .

Można by powiedzieć , kretyńska Monarchia - kretyńskie reguły , gdyby nie to ze Austriaków , aż o tak wielki idiotyzm bym nie posądzał , mamy oto szpiega ( faktycznego szefa kontrwywiadu ) z szerokim dostępem do najbardziej strzeżonych informacji państwa i jego sojuszników ( Niemiec ) i co , nawet go nie przesłuchujemy ? Nie chcemy się dowiedzieć czy działał sam ? Nie interesuje nas co i kiedy wrogowi wydał ? Dziwi to Kolegów , mnie także .

Inna sprawa , chcemy utrzymać sprawę w tajemnicy , wiec miast upozorować wypadek , dajemy szanse na "śmierć honorową " , a szczegóły afery wkrótce zna cały kraj i zagranica .

Cuchnie mi ta sprawa , cuchnie prowokacjami , w kiepskim naddunajskim stylu .

Edited by lancaster

Nie rozstrzygając kwestii narodowości i wiarygodności informacji, to Ryszard Świątek w "Lodowa ściana: sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918" podaje: "syn Franza i Mathildy Redl. Ojciec pochodził z Wiednia (ur. 1820 w Wiedniu-Mariahilf)".

Co do informacji o domu (z posta nr 5) to warto zauważyć, że oprowadzający powiada: "rzekomo". No i komentarz pod filmikiem zdaje się być błędny.

A co z losem jego sześcioro rodzeństwa?

Jeden z braci poszedł również "pod pagony", jeden miał być architektem, kolejny prawnikiem, jeden poszedł w ślady ojca, obie córki miały zostać nauczycielkami.

żeby nie było lancasterze, że zapominam o twych tematach

;)