Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomek91

Nowa Mega Metropolia - Silesia?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   

Budżet: kilkanaście miliardów złotych, liczba mieszkańców: grubo ponad dwa miliony, obszar: dorównujący Londynowi. Tak wielka ma być Silesia. Miasto, w którego granicach znajdą się Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Gliwice i kilka mniejszych. Co im to da? Przede wszystkim ułatwi dostęp do kieszeni inwestorów ze świata, których łatwiej będzie przyciągnąć tak dużej aglomeracji niż np. niewielkim Tychom działającym w pojedynkę.

Dane zaczerpnięte ze strony dziennik.pl

Co o tym pomyśle sądzicie ???? Czy jesteście za czy przeciw ????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
faw   

Słyszałem o tym. Zaskakujący pomysł, ale jakby nie patrzeć, bardzo dobry.

Te miasta śląskie tak naprawdę są skupione wokół siebie (często mylone śą ze sobą jak Katowice z Chorzowem), więc terytorialnie pomysł bardzo dobry. Gospodarczo także, gdyż decyzje nie podejmowane byłyby jednostkowo (tak jak dotąd, 17 gmin), ale wszystko zostałoby scentralizowane, co by było wielkim plusem dla rozwoju.

Minusów raczej nie dostrzegam.

Tylko kwestia nazwy. Silesia kojarzy nam się ze śląskiem niemieckim. Osobiście uważam, że żyjąc w kraju polskim, nowe miasto powinno otrzymać nazwę polską, skoro polskie jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Silesia to nazwa łacińska, po niemiecku to jest Schlesien. Pomysł jest dobry ale ma bardzo wiele wad, w sumie to nie jestem pewien czy on jest dobry. Faw jako plus wymienia centralizację dla mnie to jest minus, teraz każda gmina przyciąga do siebie firmy. Powiedzmy że jest 17 firm każda teraz wybrałaby inną gminę, po zmianie firmy trafiłyby do 2-3 specjanie wydzielonych stref ekonomicznych, bardzo zyskałby obszary wokół tych stref, ale sytuacja innych pogorszyłaby, gdyby firmy zainwestowały w innych gminach ludzie mieliby olbrzymie problemy z dojazdem. Jak dla mnie konkurencja o inwestora jest lepsza niż centralne planowanie gdzie inwestor ma zainwestować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
faw   
Silesia to nazwa łacińska, po niemiecku to jest Schlesien.

Ok, zwracam honor.

Jak dla mnie konkurencja o inwestora jest lepsza niż centralne planowanie gdzie inwestor ma zainwestować.

Ale przynajmniej całość miała byś jakąś renomę. Markę. Przyciągnęłoby to więcej inwestorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

:mrgreen: dobre Naprawdę sądzisz że np. Niemcy zaczęliby tłumnie inwestować na górnym sląsku tylko dlatego że nie inwestowaliby w katowicach tylko w silesi? Na jakiej podstawie tak sądzisz? O jakiej ty marce i renomie gadasz? Renomę zdobywa się latami a Ty myślisz że wystarczy zwykła zmiana nazwy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby pomysł przeszedł :P chociażby ze względu na różnice w rozwoju poszczególnych członów nowego miasta chociażby Katowice - Dąbrowa Górnicza czy Sosnowiec. Nie bardzo też rozumiem dlaczego jedno wielkie miasto z wielkimi problemami miałoby mieć większe szanse na przyciągnięcie inwestycji niż mniejsze konkurujące ze sobą gminy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Nie sądzę aby pomysł przeszedł

Nie bądz taki pewny PIS umie zaskakiwać szkoda że in minus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
faw   
Nie bądz taki pewny PIS umie zaskakiwać szkoda że in minus

PiS akurat ma tu niewiele do gadania, bo to będzie decyzja samorządowa, a nie wszędzie rządzi PiS (w tych przypadkach chyba w mniejszości).

Odnośnie, tego, co mówicie, to całość o tyle będzie lepiej przyciągała, iż stanowiła by bardziej stabilny i solidniejszy rynek dla inwestorów. Poza tym, całość mogłaby wydawać pieniądze z jednego budżetu na promowanie regionu na świecie. Wspólny budżet to też kolejny plus, dzięki temu decyzje nt. całego regionu będą podejmowane wspólnie i tak np. będzie jedna decyzja jeśli chodzi o budowę dróg w regionie, a przy systemie jaki jest teraz, każda gmina robi to po swojemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
PiS akurat ma tu niewiele do gadania, bo to będzie decyzja samorządowa, a nie wszędzie rządzi PiS (w tych przypadkach chyba w mniejszości).

Decyzję o takiej fuzji może podjąc chyba tylko mswia albo marszałek województwa, szczerze mówiąc to nie wiem.

Odnośnie, tego, co mówicie, to całość o tyle będzie lepiej przyciągała, iż stanowiła by bardziej stabilny i solidniejszy rynek dla inwestorów.

Nie rozumiem o czym piszesz, wydaje mi się że używasz pojęć których nie rozumiesz.

Poza tym, całość mogłaby wydawać pieniądze z jednego budżetu na promowanie regionu na świecie.

Czy po to żeby promować górny Śląsk trzeba łączyć wszystkie miasta jakie w nim się znajdują?

Wspólny budżet to też kolejny plus, dzięki temu decyzje nt. całego regionu będą podejmowane wspólnie i tak np. będzie jedna decyzja jeśli chodzi o budowę dróg w regionie, a przy systemie jaki jest teraz, każda gmina robi to po swojemu.

Dokładnie tak, obecnie każda gmina realizuje przedsięwzięcia, którę ją interesują, a po połączeniu dojdzie do sytuacji w której w pewnej dawnej gminie inwestycji może nie być wcale. Nasz komunistyczno-nacjonalistyczny rząd nie rozumie(podobnie niestety część społeczeństwa) że ważniejsze od inwestycji krajowych są inwestycje lokalne, pieniądze z UE są dzielone w ten sposób że 80% idzie na projekty centralne np. autostrady a 20% na lokalne, a powinno być odwrotnie.

P.S a słyszeliście o projekcie Duopolis?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Luan   
P.S a słyszeliście o projekcie Duopolis?

Pewnie coś nam o tym zaraz powiesz :mrgreen:

Dokładnie tak, obecnie każda gmina realizuje przedsięwzięcia, którę ją interesują, a po połączeniu dojdzie do sytuacji w której w pewnej dawnej gminie inwestycji może nie być wcale.

Masz rację, ale wydaje mi się, że stara dobra zasada "duży może więcej" może się sprawdzić. Słyszałem trochę jak marne są budżety mniejszych gmin w tym rejonie. To dałoby im dostęp do większej ilości pieniędzy i możliwość wybicia się. Mogłyby się odbić od dna. Z drugiej strony mieszkaniec bogatej gminy może zadać pytanie "A dlaczego moje pieniądze miałyby pójść na inwestycje w innej gminie?"... :| Taki sam problem jest teraz z Warszawą, należącą do woj. Mazowieckiego.

Wydaje mi się, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o pomyśle, bo to co podały media, to nic...

A zresztą mnie tylko interesuje, by tam stworzyli duże miasto, przenieśli stolicę, to może ceny mieszkań w wawie spadną (tak wiem, marzenie ściętej głowy....ale mi za parę lat mieszkanko się przyda :P )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Genialny pomysł, wielka metropolia, wszystko ładnie, pięknie, ale.... nierealne.

Kto z samorządowców w tych, że miastach się na to zgodzi? O nieeeeee, żaden Polski polityk nie odda władzy z własnej woli :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Ja jestem ZA. Uważam, że pomysł super-miasta jest jak najbardziej do przyjęcia. Myślę, że w dużym stopniu ułatwi to życie mieszkańcom tych miast, usprawni administrację i zwiększy siłę ekonomiczną regionu... Tylko pytanie jest jedno - czy czasem wrogo nastawieni do siebie mieszkańcy poszczególnych miast będą na tyle inteligentni i przebojowi, żeby przełamać wzajemną niechęć i wrogość kultywowaną od niepamiętnych czasów? Bo w tym przypadku, to właśnie współpraca będzie kluczem do sukcesu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

W sumie to sie zgadza, bo metropolia ro:

Gęsto zaludniony obszar składający się z kilku/kilkunastu miast.

Miasta te połączone są więzami funkcjonalnymi i ekonomicznymi.

Ale:

Miasto centralne obszaru metropolitalnego tworzy tzw. hub - centrum rozrządowe całego obszaru, przez które przebiegają wszystkie linie komunikacyjne.

Na Śląsku takiego miasta nie ma, są Katowice, ale tam każdem miasto ma autonomię i są ma równych prawach nie ma jednego wybijającego się miasta.

Warszawa to chyba też obszar metropolitalny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Warszawa to chyba też obszar metropolitalny.

Warszawa owszem, co i raz "wchłania" w swoje granice mniejsze miasta i robi z nich dzielnice. Przykładami mogą być Ursus czy Rembertów ( teraz Warszawa-Ursus i Warszawa- Rembertów )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.