Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kk89

Mikrokredyty - inicjatywa Muhammada Yunusa

Mikrokredyty  

2 members have voted

 1. 1. W 2006 roku Pokojową Nagrodę Nobla dostał Muhammad Yunus

  • Słusznie dostał Nobla
   2
  • Nie słusznie
   0
  • brak zdania
   0
 2. 2. Mikrokredyty czy pomogą Polskiej gospodarcze

  • Pomogą
   2
  • Nie pomogą i nie sprawdzą się naszym kraju
   0
  • Nie wiem
   0


Recommended Posts

kk89   

W 2006 roku Pokojową Nagrodę Nobla dostał Muhammad Yunus, założyciel Grameen Bank, banku bangladeskiego, specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów.Z mikrokredytu korzystają przede wszystkim kobiety. Ocenia się, że w muzułmańskim Bangladeszu stanowią one aż 97% wszystkich kredytobiorców. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że kobiety częściej spłacają zaciągnięte kredyty niż mężczyźni. Korzyści wynikające z mikrokredytów są bezpośrednie oraz pośrednie. Przede wszystkim mikrokredyt daje kobietom możliwość wejścia na rynek pracy. W tradycyjnym społeczeństwie muzułmańskim kobieta podlega mężczyźnie, który jest głową domu i to jemu przypada rola utrzymywania rodziny. Dzięki mikrokredytowi kobieta ma szansę się usamodzielnić, gdyż sama zaczyna zarabiać na swoje utrzymanie. Możliwe staje się rozpoczęcie własnego biznesu – sprzedawanie gazet na chodniku, czyszczenie butów, założenie zakładu fryzjerskiego lub prowadzenie własnego sklepu wielobranżowego. Dzięki takiej aktywności zawodowej kobiety są w stanie utrzymać się i wynająć pokój w slumsach.

Dlatego też w niektórych krajach afrykańskich niechęć władz do mikrokredytu bierze się z obawy przed możliwą emancypacją kobiet. Dodatkowe dochody dają szansę na kształcenie dzieci - często zdarza się, że rodzina nie inwestuje w edukację dziewczynek i dlatego wiele zawodów jest dla nich zamkniętych. Środki finansowe pozyskane dzięki mikrokredytom pozwalają na pracę zarobkową kobiet, a to z kolei umożliwia finansowanie edukacji ich dzieci. Mikrokredyty dają więc wiele korzyści pośrednich.Mikrokredyt ma formalnie bardzo słabe zabezpieczenie, gdyż niewymagany jest zastaw ani stałe zatrudnienie. Mała wiarygodność kredytowa kredytobiorców stanowi specyfikę mikrokredytu. Mimo to odsetek niespłaconych kredytów szacuje się jedynie na 5%.

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie spłaty mikrokokredytu. W kenijskiej kasie pożyczkowej Jamii Bora, aby otrzymać mikrokredyt, należy udowodnić, że się na niego zasługuje, poprzez zaoszczędzanie przynajmniej 50 szylingów (2 zł) tygodniowo. Dopiero gdy uzbiera się tysiąc szylingów, można wystąpić o pożyczkę. Ponadto pożyczkobiorcy są sprawdzani - żyją oni zazwyczaj w zamkniętych społecznościach, w których wszyscy się dobrze znają, dzięki czemu łatwo sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca nie wydaje zbyt dużo pieniędzy np. na alkohol. Działa także presja grupy, gdyż aby otrzymać kredyt w Jamii Bora, pięć osób musi zagwarantować jego spłatę.Osoby korzystające z usług instytucji udzielających mikrokredyty z reguły pozytywnie oceniają ich wpływ. Susan Sayori, klientka Jamii Bora, kenijskiej kasy pożyczkowej, mówi:

Mikrokredyt pomaga, nie upokarzając. Dzięki Jamii Bora przestałam myśleć jak żebrak. Nikt nie może wydobyć ubogiego z nędzy. Tylko on sam może to zrobić.Mikro kredyty są idealnym sposobem na rozwój gospodarczy i pomagają wyjść biedy wielu ludziom. Ten pomysł sprawdził się Indiach i innych biednych krajach. To sprawdzi się Polsce i innych krajach. Państwo posiada sporo pieniędzy i większość marnuje. Lepiej te pieniądze dać ludziom na założenie firmy. Mikro kredyty będą bardziej efektywne niż pomoc z UE. Nie potrzeba tylu urzędników i formalności. Przykłady komu mogą pomóc. Grupa rolników chce założyć spółdzielnie by zyskać więcej pieniędzy ale nie dostanie kredytu od banku . Działalność rolnica ma wysoki stopień ryzyka a zyski są niewielkie. Dzięki mikrokredytowi kupią maszyny i nawozy. Dzięki zyskom kupią więcej produktów i zatrudnią ludzi. Zyska państwo i ci ludzie. Pewna osoba prowadzi budkę z jedzeniem i chce kupić nowy sprzęt. Ma za małe dochody by bank pożyczył mu pieniądze. Dzięki mikro kredytowi zwiększy swoje zyski. Rolnik chce zwiększyć plony ale ma za małe dochody. Dzięki mikrokredytowi zwiększy swoje zyski. Wszystkich tych przypadkach państwo zyskuje bo ludzie ci kupią więcej rzeczy i wzrośnie konsumpcja. Spadnie bezrobocie. Polska powinna stworzyć taki bank . Powinien być kontrolowany przez to miasto całkowicie lub mieć większość udziałów. Jego celem nie powinno być zarabianie pieniędzy tylko wspieranie przedsiębiorczości i dlatego kredyty powinny mieć formę mikro pożyczek. Bank pożycza nie wielkie sumy na nie wielki procent. To zachęci do zakładania firmy szczególnie pomoże rolnikom. Choć zyski kredytów będą nie wielkie to dzięki niemu wzrośnie liczba firm i zyski miasta. Ta możliwość przyda się małym firmą i i rolnikom bo tym grupą trudno uzyskać kredyt bo mają za małe dochody . Dodatkowo ceny żywności podczas kryzysu bardzo spadają. Bo nie posiadają własnych funduszy na rozwój i nie są stanie unowocześnić swojej firmy i

do brania kredytów zniechęcają ich odsetki które zabierają większość zysków.

Dlatego osoby które chcą założyć firmę i przedstawią koszty i czym firma ma się zajmować mogą dostać mikrokredyt i za kredyt muszą płacić określony procent od zysków. Branża turystyczna , branża spożywcza i sprzedaż towarów 10%. Sprzedaż i produkcja produktów regionalnych 5%. Branża transportowa 10%. Wydobywanie surowców 20%. Zanim będą dzielić się zyskiem to mają czas by rozwinąć działalność. Powstaną nowe firmy które zatrudnią ludzi to zwiększy wzrost gospodarczy. Dziś Banki mają spore zyski a zyski te nie służą krajowi tylko właścicielom Banku. . Banki te nie powinny inwestować na giełdzie. Na giełdzie można zyskać dużo i stracić. Straty mogą być bardzo duże i społeczeństwa nie strać by pokryć długi Banków. Udziały mogą zyskać firmy z USA i Rosji. Firmy USA kontrolują Żydzi którzy pieniądze przekazują Izraelowi. Izrael wydaje pieniądze na Armie która sposób brutalny morduje Arabów i na ich ziemi buduje osiedla. Arabowie żyją w nędzy i muszą kupować własnej ziemi wodę i żywność. Mają zakaz poruszania się po swojej ziemi. Teoretycznie mogą odzyskać majątek ale osadnicy nie uznają wyroku sądu. Rosją rządzą Oligarchowie którzy są przestępcami i Żydami. Przez Fikcyjne spółki okradają okradają ludzi i firmy które zainwestowały ich akcje. Pokazują fikcyjne wyniki tej firmy . Gdy akcje osiągną wysokie ceny firma znika. Pieniędzy nie da się odzyskać. Bo firma nie istnieje i ma skomplikowaną strukturę.

Każdy Land Niemczech posiada własny bank. Dzięki temu nie musi pożyczać pieniędzy od zwykłych banków . Dzięki temu nie płacą wysokich odsetek. Dzięki temu miasta ta inwestują drogi i łatwiej im spłacać swoje długi. Gdyby prowadzić to naszym kraju to szybciej powstały by drogi i pieniądze które posiadają miasta służyłyby rozwojowi. Dodatkowo by uniknąć zbyt wysokich długów miasto nie może mieć więcej długów niż 50% budżetu. Jeśli potrzebuje więcej to może pożyczyć pieniądze od banku wojewódzkiego.Dzięki temu Niemcy łatwiej spłacą swoje długi bo mają własne banki.Mikrokredyty są tańsze i bardziej skuteczne od programów Unijnych. Od UE też można dostać pieniądze na założenie firmy. Tylko by je dostać trzeba wypełnić sporo dokumentów i najważniejsze spełnić odpowiednie kryteria i za to dostać punkty. Ta osoba musi być kobietą lub mężczyzna najlepiej wieku 40 lub 50 lat. Bezrobotna lub Bezrobotny. Młoda wykształcona osoba nie dostanie żadnych pieniędzy. Te osoby które dostaną pomoc zakładają firmę ale do momentu gdy nie muszą jej oddawać od razu ją likwidują. Te osoby nie są zdolne do kierowania firmą i dodatkowo wystawiają fikcyjne faktury i ten sposób mają pieniądze UE i od zwrotnego VAT . Korzystają na tym urzędnicy których jest sporo i budynek którym pracują jest drogi utrzymaniu. Mikrokredyty pomagają ludziom przedsiębiorczym założyć firmę i ten sposób państwo oszczędza na zasiłkach i zyskuje podatki i mniejsze bezrobocie. Zamiast uczyć i szkolić bezrobotnych lepiej pomóc osobą myślącym założyć firmę. Nawet jak założy sklep spożywcy to i tak zyska państwo . Musi oddać kredyt i dlatego musi zarabiać. Jak zarobi wyda pieniądze i zyskają inne firmy. Zmniejszy się bezrobocie bo ta firma musi zatrudnić ludzi i ci ludzie też zarobią i wydadzą pieniądze. Chłopi też nie posiadają pieniędzy na rozwój gospodarstwa i nie są stanie że swojego gospodarstwa przeznaczyć pieniędzy na rozwój ledwo mają na życie. Pomoc UE jest niewielka i pokrywa tylko koszty. Trzeba wziąć kredyt i wtedy UE da pozostałą część ale zanim to nastąpi trzeba czekać i przejść wiele kontroli które następują bardzo szybko po sobie. Nieważne że kilka dni temu była kontrola i wszystko jest dobrze. Musi być następna. Ale chłop musi zanim dostanie spłacić kredyt. Wielu rolników ma za małe gospodarstwa by dostać dopłaty.Mikrokredyty mogą też służyć do zaludnienia wyludnionych obszarów. Po sprowadzeniu na te obszary rodaków z Rosji i Kaukazu , Ameryki Południowej ludzie ci od tego banku dostają kredyt i dzięki niemu inwestują maszyny lub założą firmy i później ratach oddadzą kredyt. USA Stany Południowe i Brazylia dawały osadnikom ziemie ale musi spłacić kredyt i później go spłacili .

Te kredyty mają na celu pomaganie ludziom a nie zysk. Te kredyty pomagają ludziom wyjść z nędzy i dzięki firmą które założą spadną wpływy radykalnego islamu i zwiększenie wykształcenia powoduje spadek zbyt wysokiego przyrostu naturalnego bo zamiast bezmyślnie się rozmnażać i przekazywać dzieciom biedę to skupią się nie na liczbie dzieci ale zapewnieniu im wykształcenia. Obecnie pomoc tym krają polega na dawanie ryby a nie wędki. Często ta pomoc jest zbędna np nowoczesne protezy są potrzebne ale służba zdrowia jest zacofana. Sponsorują też aborcje która nic nie daje bo przyrost naturalny jest i tak wysoki. Zamiast sponsorować sterylizacje i ustalić że każdy może posiadać maksymalnie 3 dzieci. Zyskują firmy aborcyjne i dostają za to sporo kasy i dodatkowo testują na kobietach maszyny i leki do aborcji. Każde miasto kontroluje Bank Wojewódzki który pilnuje by Banki tych miast nie przekroczyły 50 % długów i może dać im zgodę na większe długi lub udzielić specjalnej pożyczki np naprawa wałów przeciw powodziowych

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

W dniu 5.01.2012 o 11:49 AM, kk89 napisał:

Środki finansowe pozyskane dzięki mikrokredytom pozwalają na pracę zarobkową kobiet, a to z kolei umożliwia finansowanie edukacji ich dzieci

 

No to może łyżka dziegciu... 

Arundhati Roy, indyjska feministka, anty-systemowiec, krytyczka poczynań wielkich banków i korporacji, a nawet organizacji z sektora NGO, które w większości uznaje za propagandową tubę tychże korporacji, zatem żadna zwolenniczka kapitalistycznych banków. O mikrokredytach w swym kraju podaje:

"Wiele lat później te pomysły [chodzi tu ideę Credit Union Movement Edwarda Filene'a z 1919 r. - dopisek mój]  przesączyły się na zubożałą prowincję Bangladeszu, gdzie Mohammad Yunus i Grameen Bank dali głodującym wieśniakom dostęp do mikrokredytów. Konsekwencje były przerażające. Firmy udzielające mikrokredytów są odpowiedzialne za setki samobójstw - w 2010 roku w stanie Andhra Pradesh zabiło się 200 ludzi.Ogólnokrajowy dziennik opublikował ostatnio list pożegnalny 18-latki, która musiała oddać swe ostatnie 150 rupii z czesnego zastraszającym ją pracownikom firmy mikropożyczkowej. List był krótki: 'Pracuj ciężko i zarabiaj pieniądze. Nie bierz kredytów'.

Bieda może przynieść spore zyski i kilka Nagród Nobla".

/tejże "Kapitalizm. Opowieść o duchach", "Krytyka Polityczna", nr 37-38,, s. 33/

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Myślę, że na to nakłada się mentalność tych ludzi.

W czasach gdy pracowałem dla armatora z Dubaju miałem kontakty z Hindusami, Pakistańczykami, Nepalczykami i z ludźmi z Bangladeszu (Nie wiem jak się nazywa obywatel Bangladeszu).

Tragiczną ciekawostką jest to, że wszyscy najemni robotnicy z tych krajów w momencie przyjazdu do Emiratów spadali do roli półniewolników i to nie przez działania Arabów czy zachodnich przedsiębiorców a z powodu działań ich rodaków którzy organizują rekrutację, transport oraz robotnicze hostele w samych Emiratach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.