Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się te mundury z Niemcami kojarzą...

Wszystkie? I czy na pewno? Człowiek na pierwszym planie z krwawiącą głową i pistoletem w dłoni również? Skojarzenie nie najgorsze jednak...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wygląda na masakrę, mundur oficera na pierwszym planie podsuwa mi jednostki kozackie Wehrmachtu(granatowe spodnie z czerwonymi lampasami). Zresztą z tyłu jest jakaś tablica, a na niej widnieje ''SSSR''. Czy to nie są własowcy schwytani przez komunistów?

[ Dodano: 2008-07-26, 13:58 ]

A może jakieś wywózki na wschód? Żołnirze z tyl€ wciągają ludzi na wagony, a widac tam grupy prześladowane przez Sowietów- Niemcy, duchowni, ''burżuje''...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dość blisko Andrea$ie, ale nie. To na prawdę bardzo znane zdarzenie i bardzo bulwersujące...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Hm, żołnierze wyglądają na Francuzów albo na Greków, ewentualnie na brytyjską żandarmerię, karabiny to Enfieldy lub MAS-y, czołgi nie przypomniają żadnego znanego mi typu. Oficer na pierwszym planie wygląda na oficera jednostek kozackich Wehrmachtu, obok leży Nagant, jest kilku Niemców w mundurach, a z tyłu jest tablica z jakimś tekstem i podpisem ''SSSR'', mnóstwo ludnosci cywilnej oraz duchowni daleko w tle.

Nie wiem, moze wskazówka Viss? :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Okay. W jednym z odcinków o agencie 007 (GoldenEye) jest mowa o tym zdarzeniu, jeden z agentów MI6 ma coś z tym wspólnego. Faktycznie chodzi o Kozaków, rzecz dzieje się w Austrii w 1945. Teraz powinno być już łatwe :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyżby wydarzenia z obozu w Peggetz z przełomu maja/czerwca 1945 roku kiedy to Brytyjczycy wydali Rosjanom tysiące żołnierzy kozackich i ich rodzin? Dochodziło tam do dantejskich scen...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Blisko Kadrinazi, bardzo blisko... W zasadzie prawie odpowiedziałeś. Prosiłbym jeszcze o miejscowość i konkretną datę, o której mówi obraz i ciutkę dokładniejszy opis tego konkretnego zdarzenia.

Obóz się zgadza :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i teraz mam dylemat, bo Kadrinazi był w zasadzie pierwszy, tyle, że "prawie" odpowiedział, a Andrea$ był drugi i podał źródło... Oczywiście, chodziło o Linz i wydarzenia z 28 maja, kiedy to żandarmeria brytyjska dokonała zbrodni na Kozakach, a w ogóle alianci ich zdradzili. Najbardziej przykre jest to, że do USSR deportowano również tych Kozaków czy Rosjan, którzy nigdy nie byli obywatelami tego kraju, w tym białogwardyjskich generałów.

Więc co do kolejnego pytania, to hmmm... Na prawdę nie wiem, który z Was, ale zgodnie z regułami quizu wychodziłoby na to, że jednak Andrea$. Wybacz Drogi Kadrinazi :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a czy (biorąc pod uwagę zacytowany opis) rysunek nie przedstawia czasem sytuacji z 1 czerwca 1945 roku z kaplicą w Peggetz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja jednak jestem obiektywny i powiem tak: Kadrinazi odpowiedzial, a ja znalazłem tylko odpowiedź do hasła ''Peggetz'', i Wam zostawiam wybór. Mozecie odpowiedziec pro forma na moje pytanie albo od razu mozemy przejsc na pytanie od Kadrinaziego.

Co za wydarzenie znajduje się na zdjęciu w moim avatarze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co za wydarzenie znajduje się na zdjęciu w moim avatarze?

Słabo widze, wzrok już nie ten :D Wydaje mi się, że widzę tam żołnierzy WP z 1939 roku - może kapitulacja Westerplatte (strzał na oślep)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

IMHO to przekracznie granicy rumuńskiej po 17 września...

Co do Linzu, to autor obrazu, Serge Korolkoff zatytułował go "Betrayal of Cossacks at Lienz" i chodzi o wydarzenia z 28 maja, kiedy to żandarmeria brytyjska dokonała zbrodni na Kozakach, bijąc ich i mordując. Kozacy opierali się repatriacji, wcześniej uzgodniono, że nie zostaną wydani Sowietom.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.