Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Basileus

Powstanie Bizancjum

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

"Bizancjum" nigdy nie powstalo. "Bizancjum" to jest wytwor historykow, glownie dziewietnastowiecznych.

Od zalozenia cesarskiego Konstantynopola nie bylo juz nigdy Bizantyjczykow, tylko Romaioi. Rzymianie. No i co z tego, ze greka mowili? Rownie dobrze mozna by dzis rzec, ze ponad dziewiecdziesiat procent Irlandczykow to nie sa Irlandczycy, skoro nie mowia po irlandzku....

To wlasnie Romaiowie przechowali kulture greko-rzymska (a element grecki byl ZNACZNIE bardziej wazki od rzymskiego, nota bene). To od nich nakradli Arabowie, od ktorych wiekow pare pozniej Europejczycy kradli, co sie dalo, ze starozytnej spuscizny.

Od pewnego momentu po prostu imperium Rzymian zmienia punkt osrodkowy.

Roma zostala zamordowana, ale jest Miasto Konstantyna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za początek istnienia Bizancjum mozemy uznać rok 395 oficjalny podział na Wschód i Zachód. Co jest rzeczą ważną pózniejsi mieszkańcy Oikumene uważali się za kontynuatorów imperium z czasów rzymskich. Dla nich tak naprawdę imperium nie upadło w 476 roku a ewoluowało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Mi się tam zdaje, ze o powstaniu Bizancjum można mówić w momencie w którym ichni władcy wyrzekli się aspiracji do zachowania terytorium i stolicy dawnego cesarstwa zachodniego, a więc gdzieś tak po upadku dynastii afrykańskiej i w momencie zaczęcia odczuwania przez to cesarstwo naporu Arabskiego. Jak dla mnie wtedy ostatecznie wykrystalizował się twór państwowy Bizancjum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Petro   

Furiusz, nie wiem czy tak można potraktować sprawę, Lu Tzy dobrze zaakcentował, że tamtejsi mieszkańcy czuli się Rzymianami więc trudno i wyrzekać się aspiracji do spuścizny Rzymu. To właśnie ten narastający konflikt między Cesarstwem Rzymskim na zachodzie, najpierw w Imperium Franków, a potem Rzeszy z popierającym go Papiestwem a Cesarstwem Rzymskim na wschodzie, napędził (oprócz chciwości) efekty IV krucjaty.

Zgadzam się też z wykluczeniem nazwy Bizancjum, chociaż to element pewnej symboliki historycznej, tak jak wciąż mówimy "Kampania wrześniowa".

A data - stanowczo 395 rok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Furiusz, nie wiem czy tak można potraktować sprawę, Lu Tzy dobrze zaakcentował, że tamtejsi mieszkańcy czuli się Rzymianami więc trudno i wyrzekać się aspiracji do spuścizny Rzymu.

A później powstał Trzeci Rzym. Jak dla mnie aspiracje do zachowania całości terytorium i zwierzchności nad nim czy chociaż tylko i wyłącznie fikcyjnej podległości jak dla mnie jest wyznacznikiem jedności państwa, tradycje czy odwoływanie się do tradycji nie jest jak dla mnie wyznacznikiem tego czy dane państwo jest już nowym tworem czy nie - przekładając na współczesność mamy Górne Węgry, których ludność uznaje się za spadkobierców Węgrzech i ma nawet dawna stolice tego kraju na swoim terytorium. Czy jest Wegrami? Nie jest słowacją ;) Ew. spór Macedonii i Grecji o prawa do nazwy Macedonia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A później powstał Trzeci Rzym. Jak dla mnie aspiracje do zachowania całości terytorium i zwierzchności nad nim czy chociaż tylko i wyłącznie fikcyjnej podległości jak dla mnie jest wyznacznikiem jedności państwa, tradycje czy odwoływanie się do tradycji nie jest jak dla mnie wyznacznikiem tego czy dane państwo jest już nowym tworem czy nie

Podobnie jak Bizancjum uważało się za jedynego spadkobiercę Rzymu, tak uważało się Cesarstwo niemieckie i Księstwo rosyjskie. Pojęcie Rzymu stało się synonimem jedności i supremacji w świecie. Oczywiście, że Bizancjum miało największe prawa do bycia spadkobiercą Rzymu, ale tak naprawdę było to imperium greckie, gdzie rzymski język, łacinę, wyparł grecki, koine a do zwyczajów i obyczajów weszły elementy wschodnie (kwestia basileusa).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

Etiopczycy do dzisiaj uznają się za jedynych spadkobierców egipskiego kościoła koptyjskiego, zniszczonego przez najazd Islamu, ale jakoś nikt nie nazywa ich Koptami, bo po piewsze koptyjskiego używają jedynie w liturgii, po drugie Etiopia leży wprawdzie niedaleko, ale jednak nie w Egipcie, a na domiar złego są czarni.

Średniowieczni królowie Francji mieli się za potomków Parysa i spadkobierców Troi, mimo że jej istnienia dowiódł dopiero Schliemann pod koniec XIX wieku.

Niektótrzy z nas są pewnie potomkami wiernych czytelników Chryzostoma Paska, jednak poza chwilową modą na sarmatyzm, nasz kraj nie nazywa się dzisiaj Rzeczpospolita Sarmacka, a szukanie korzeni wśród Sarmatów już dawno nam przeszło.

Kiedy ostatni Omajada przybył do Hiszpanii, uchodząc z rzezi swego rodu dokonanej przez zwycięskich Abbasydów i przejął władzę na zajętych przez muzułmanów terenach, tworząc kalifat kordobański, nie oznaczało to wcale automatycznej reaktywacji kalifatu Omajadów. Hiszpania to już nie Syria, Kordoba to nie Damaszek, a i ludność była zupełnie inną mieszanką. Polityczny legitymizm nie wystarczył, mimo że nawiązania i kontynuacje widać było na każdym kroku - w kulturze, nauce, sztuce i architekturze. Kalifat kordobański to już zupełnie inna jakość.

Dzisiejszych Włochów również nikt nie nazywa Rzymianami i nie traktuje jak spadkobierców rzymskiej tradycji, no może poza Duce i jego czarnymi koszulami.

Polityczny legitymizm, tradycje i pobożne życzenia to za mało, żeby wszystko było po staremu, jeśli miejsce, język i ludność się zmieniają. Imperium Rzymian umarło wraz z Rzymem, choć niewątpliwie agonia trochę potrwała.

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Sulmach przeczytałem twój post w zaciekawieniu, ale jak myślisz od kiedy możemy mówić o Bizancjum, a nie o Wschodnim Cesarstwie Rzymskim? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

Biorąc pod uwagę fakt, że począwszy od 476 roku, wraz z odesłaniem insygniów cesarskich do Konstantynopola przez Odoakra, tereny byłego Cesarstwa Zachodniego nie miały żadnej legalnej cesarskiej władzy zwierzchniej poza tą w Konstantynopolu i pamiętając o ciągle powtarzających się, bardziej lub mniej skutecznych próbach przywrócenia tejże władzy wymiaru realnego, a nie tylko nominalnego, uważam, że ostateczny finał tych prób, a co za tym idzie rzeczywista rezygnacja z idei przwrócenia Cesarstwa Rzymskiego w kształcie, który zawierałby w sobie jego kolebkę, przypada na rok 812, kiedy basileus Rangabes uznał Karola Wielkiego równorzędnym cesarzem Zachodu. Od tego czasu cesarze rezydujący nad Bosforem spoglądali na Zachód jedynie z nostalgią, nadzieją lub nienawiścią, a Konstantynopol uwolniony od brzemienia obowiązku przywrócenia Rzymu do jego dawnej świetności, zajął się swoimi sprawami, co tylko wyszło mu na dobre. I właśnie ten moment jest dla mnie początkiem Bizancjum.

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.