Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

OORP "Orzeł" i Sęp

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

A gdzie przeczytałem , nie pomnę, że "Wicher' miał najlepsze wyniki w strzelaniach artyleryjskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Pozwolę sobie wrócić do mojego ulubionego :) wątku w tym temacie, czyli „zbyt dużych” okrętów podwodnych.

Przeglądając wczoraj jedna z książek z mojej biblioteczki natrafiłem na taki oto tekst:

„Poważną obawę budziła […] flota podwodna. […] jednostki te mogły być bardzo groźne. Jednak w konfrontacji z dobrze przygotowanym przeciwnikiem okazały się niesprawne technicznie i zbyt duże, a ich czas zanurzania – zbyt długi. Te niedostatki oraz niski ogólny poziom wyszkolenia załóg sprawiły, że nigdy nie stały się one więcej niż drobnym zmartwieniem, choć na początku wojny nikt tego nie był świadom.”

Jakże to podobne do tego co wielu pisze o naszych okrętach podwodnych.

Mam taką małą zagadkę: jakiej floty dotyczy ten cytat?

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Czyżby o U-booty typu IX?

Chodziło mi raczej o flotę, niż o konkretny typ okrętu.

Dodam że Kriegsmarine to nie jest ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Gdyby chodziło o flotę japońską, powyższy cytat miał by jeszcze jakiś sens, jednak w tym przypadku chodzi o flotę… włoską. Poniżej cały cytat bez wyciętych wcześniej fragmentów:

„Poważną obawę budziła wielka, licząca sto piętnaście okrętów, włoska flota podwodna. Wojna w Hiszpanii dowiodła, że jednostki te mogły być bardzo groźne. Jednak w konfrontacji z dobrze przygotowanym przeciwnikiem okazały się niesprawne technicznie i zbyt duże, a ich czas zanurzania – zbyt długi. Te niedostatki oraz niski ogólny poziom wyszkolenia załóg sprawiły, że nigdy nie stały się one więcej niż drobnym zmartwieniem, choć na początku wojny nikt tego nie był świadom.”

Wytłuszczone zdanie to jest dla mnie prawie mistrzostwo świata – nie wiem czy to zasługa autora czy tłumacza.

Zresztą nie tylko włoskie OP były „za duże”. Dostało się również brytyjskim submarynom. W podpisie pod zdjęciem HMS Olympus czytamy: „Okręt należał do przestarzałego typu, zbyt dużego do działań na Morzu Śródziemnym. Zatonął na minie w maju 1942.” (gdyby był mniejszy to pewnie by nie zatonął…)

Oczywiście w tekście nie ma ani słowa wytłumaczenia dlaczego były „zbyt duże”.

Przyjmując sposób rozumowania kolegi FSO można by rzec, iż morze Śródziemne również było kałużą…

(no tak, zapomniałem dodać skąd wziąłem ten "zacny" cytat: Bernard Ireland „Wojna na Morzu Śródziemnym”)

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.