Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2011 - giełda pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam dokładnych statystyk, ale egzamin z historii przynajmniej kilka lat temu był szalenie popularny.

Jak nie stosunki międzynarodowe lub gospodarka, to np. stosunki z Kościołem Katolickim 1945-1989.

Zapraszam do tego artykułu:

https://historia.org.pl/index.php/projekty/projekty/matura-z-historii/2096-maturalne-wypracowania-z-historii-analiza.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Jarpen: kościół katolicki - odpada. Zbyt drażliwy temat, to jedno. Dwa: okres "powojenny" na mój gust wejdzie jedynie gdy zajdzie obawa, że wyciekną pytania. Jeżeli ja miałbym stawiać to:

1. Coś z odkryć geograficznych [albo jako rywalizacja polityczna, co pewniejsze, albo jako gospodarcze - co znacznie mniej gospodarcze]; do tego...

2. Do tego II w.ś. - ale pod względem politycznym czyli sytuacja / sprawa polska u wielkich mocarstw [tu akurat zwykle jest dawana jedna wykładnia postępowania, a i da się w to wcisnąć i Powstanie Warszawskie i akcję Burza...]

3 Albo / albo - bo nie jestem do końca przekonany - Piastowie i tutaj byłoby zamieszanie po Chrobrym do Odnowiciela lub Śmiałego - czyli przemiany społeczne, religijne i tak dalej, lub mniejsze prawdopodobieństwo Napoleon i jego okres, w nawiązaniu do historii Polski.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

podejrzewam, że są dwie listy: podstawowa i awaryjna. Przecież jeżeli jest obawa, że pytania wyciekną czy wyciekły to diabli biorą tajemnicę, i nawet w wieczór można sobie poprawić wiadomości. Stąd musi być lista awaryjna. I uważam, że jedynie na tej liście będą pytania dotyczące okresu po r. 56. a bywa że i nawet po ok. '45 r.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

FSO akurat teraz fantazjujesz : ) Jeśli by pytania wyciekły, to egzamin albo zostałby unieważniony w danej szkole, albo w całej Polsce. Jeśli wyciek był przed egzaminem to mógłby zostać przesunięty na późniejszy termin. Szkoły dostają wyłącznie nazwijmy to normalne arkusze. Gdyby trzeba było przekładać maturę, to procedurę dostarczenia trzeba by ponowić, a to nie tylko wysłanie arkuszy kurierem rano w dniu matury, ale również ich wydrukowanie. Nikt nie będzie na wszelki wypadek 400 tys. arkuszy drukował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

FSO akurat teraz fantazjujesz : ) Jeśli by pytania wyciekły, to egzamin albo zostałby unieważniony w danej szkole, albo w całej Polsce. Jeśli wyciek był przed egzaminem to mógłby zostać przesunięty na późniejszy termin. Szkoły dostają wyłącznie nazwijmy to normalne arkusze. Gdyby trzeba było przekładać maturę, to procedurę dostarczenia trzeba by ponowić, a to nie tylko wysłanie arkuszy kurierem rano w dniu matury, ale również ich wydrukowanie. Nikt nie będzie na wszelki wypadek 400 tys. arkuszy drukował.

aż 400 tys. osób tego nie pisze co najwyżej 40 tys. ale i tak drukowanie byłoby pracochłonne:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

400 tys miałem na myśli całą maturę, nie wiem ile pisze historię : ) Jeśli 10% to wg mnie niezbyt dużo. Może niektórzy nie wybierają przedmiotów dodatkowych, które kiedyś były obowiązkowe (chociaż jeden)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Powiem tak - dostałem telefon ok 10 wieczór jakie mają być pytania. To co "wyszło" następnego dnia było późniejsze w stosunku do tego na co stawiano o "jeden okres", czyli zamiast skutków II w.ś. [co miało być]- pisałem w poł. lat 90-tych temat o historii PRL [przemiany społ. - gosp. - polit. [chyba]] w okresie '56 - '81 Przy okazji to byl okres kiedy najbardziej mobilnym środkiem komunikowania się był telefon stacjonarny...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie widzę analogii. A różnica także w procedurach pomiędzy maturą starą a nową jest bardzo duża. Dzisiaj byłoby tak jak pisałem wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja trochę odbiegnę od tego tematu i chciałabym się o coś zapytać... Wczoraj pisałam maturę z WOS-u i zaskoczyły mnie tematy wypracowań. Analogicznie do poprzednich lat spodziewałam się tematów z tego samego worka np. o mediach, w tym roku jeden z tematów dotyczył Prezydenta RP a drugi prawa. Dla mnie było to zaskoczeniem. Czy mogę na historii spodziewać się tego samego? Dwóch całkowicie rozbieżnych tematów wypracowań?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak wg mnie takie rozbieżności są korzystne. Jest większa szansa, że któryś z tematów podpasuje maturzyście. Nie ma reguł dt. tego jakie być powinny być tematy maturalne oprócz zgodności z programem nauczania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anton   

I prawidłowo! Zakres materiału z historii jest ogromny, a matura wcale nie taka prosta. Może w tym roku zadania i samo wypracowanie będą w miarę przystępne, będzie można liczyć na jakiś dobry wynik.

Niestety im więcej się uczę, tym bardziej zdaję sobie sprawę, ilu rzeczy jeszcze nie wiem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.