Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Konstanthinos XI

Wojny Batorego o Inflanty

Rekomendowane odpowiedzi

Pod Nowogrodem stanęły początkowo wojska kniazia Rostowskiego w liczbie ok. 7000 ludzi, a prócz tego pod Gdowem zgromadzono posiłki moskiewskie dla Pskowa, które należało najpierw unieszkodliwić, co się zresztą udało. Potem już była zima i tęgie mrozy, a nam brakowało furażu i żywności. Polsko-Litewskie oddziały oddziały aprowizacyjne zapuszczały się w okolice Nowogrodu Wielkiego, ale tam już były wtedy wspomniane wojska moskiewskie.

W połowie grudnia Spytek Jordan na rozkaz króla przeprowadził rajd rozpoznawczy pod Nowogród, gdyż stamtąd spodziewano się moskiewskiej odsieczy dowodzonej przez kniazia Nikitę Romanowicza. Około Bożego Narodzenia Jordan dotarł na przedmieścia Nowogrodu Wielkiego, paląc jeden z monasterów i wywołując panikę w samym mieście. Podejrzenia odsieczy moskiewskiej okazały się mocno przesadzone, tym nie mniej, Zamoyski musiał penetrować tereny na różnych kierunkach, aby odciąć Psków i zabezpieczyć się przed ewentualną odsieczą. W grudniu też miała miejsce "wycieczka" garnizonu Pskowskiego, toczyły się równolegle negocjacje. W styczniu 1582 roku podpisano rozejm, więc nie za bardzo było jak i kiedy oraz po co organizować wyprawę na Nowogród.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pod Nowogrodem stanęły początkowo wojska kniazia Rostowskiego w liczbie ok. 7000 ludzi, a prócz tego pod Gdowem zgromadzono pisiłki moskiewskie dla Pskowa, które należało najpierw unieszkodliwić, co się zresztą udało. Potem już była zima i tęgie mrozy, a nam brakowało furażu i żywności.

tylko kiedy? Można było taki rajd wysłać już na przełomie sierpnia i września np. Z 5000-6000 kawalerii, co drugi z piechurem... Wg mnie gdyby zabezpieczyć dojście do miasta od północy, północnego-zachodu, gdzie we wrześnio dostał się oddział rosyjskich strzelców, miałoby sie większe szanse na zwycięstwo. Wg mnie Batory powinien spróbować zdobyć Zapskowie, a później z niego ostrzeliwać kreml. Ale to IMHO

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tylko kiedy? Można było taki rajd wysłać już na przełomie sierpnia i września np. Z 5000-6000 kawalerii, co drugi z piechurem...

Drogi Konstanthinosie, przecież wtedy miał właśnie miejsce rajd "Pioruna", który dopiero pod koniec października przybył do obozu królewskiego pod Pskowem. Wcześniej przygotowywano się do szturmu o czym pisałem, który miał miejsce początkiem września. Potem przygotowywano się do kolejnego szturmu na koniec października. Walki o zdobycie Pskowa zakończyły się dopiero początkiem listopada. Nie zapominajmy znowu o problemach aprowizacyjnych i braku prochów. Wierz mi, że nie było jak ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomarzyć można, ale primo, Radziwiłł nie miał takich rozkazów, secundo, dysponował tylko jazdą, tertio, nie miał zapasów na blokadę miasta, quarto, pod Nowogrodem stały już bliżej nie rozpoznane wojska moskiewskie. Sama jazda więc niewiele mogła zdziałać, a piechota była potrzebna pod Pskowem. Spodziewano się moskiewskiej odsieczy, więc nie można było sił oblężniczych uszczuplić. Najprościej rzecz ujmując, nie mieliśmy środków (finanse, prochy, żywność, furaż, działa) na tak szeroko zakrojoną operację. Albo Psków, albo Nowogród, dwa na raz nie było szans. Rozumiem co Ci chodzi po głowie, pomysł bardzo dobry, jednakże nierealny do wykonania.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Aby oderwać się trochę od tego gdybania "co by było gdyby...", albo "a ja to bym na jego miejscu..." to wrzucę spis sił strony polskiej biorący udział w kampanii (narazie tylko pierwszej, może potem dodam resztę), ponieważ sądzę, że również jest dosyć ciekawę jak Batory poradził sobie w stosunkowo krótkim czasie stworzyć tak liczne wojsko, biorąc pod uwagę że w konflikcie z Gdańskiem nie był wstanie wystawić przeciwko zbuntowanemu miastu odpowiedniej ilości wojska.

Korona:
wojska nadworne 1934 żołnierzy
kwarciani 750 żoł.
polska jazda zaciężna 3700 żoł.
jazda węgierska 1577 żoł.
jazda niemiecka (rajtarzy) 100 żoł.
piechota kozacka 530 żoł.
piechota wybraniecka 614 żoł.
węgierska piechota nadworna 1023 żoł.
polska piechota zaciężna 1775 żoł.
węgierska piechota zaciężna 994 żoł.
piechota niemiecka 2736 żoł.
poczty prywatne i wolontariusze 5000 żoł.

Litwa:
jazda 3220 żoł.
piechota 6330 żoł.
poczty magnatów 10000 żoł.
pospolite ruszenie szlachty litewskiej 11000 żoł.

Do tego można dodać około 2000 Kozaków zaporoskich, służących ochotniczo, oraz jednostki które działały nie w ramach głównej armii, lecz w kierunkach pomocniczych - około 3000.
Do tego dodajemy załogi zamków przygranicznych.

ogółem 56 000 żoł.

Widać w tym podziale jak wiele piechoty udało zebrać się Batoremu, co świadczy że od początku był przygotowany raczej nie do walnej bitwy, a do oblegania wroga w zamkach. Mnie osobiście ciekawi jedynie owo pospolite ruszenie z Litwy - jest to błąd żródła z którego czerpałem ten spis czy może pospolitacy litewscy brali udział poza granicami państwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Widać w tym podziale jak wiele piechoty udało zebrać się Batoremu, co świadczy że od początku był przygotowany raczej nie do walnej bitwy, a do oblegania wroga w zamkach. Mnie osobiście ciekawi jedynie owo pospolite ruszenie z Litwy - jest to błąd żródła z którego czerpałem ten spis czy może pospolitacy litewscy brali udział poza granicami państwa?

Nie sądzę by Batory i jego oficerowie wogole liczyli na jakieś wielkie walne bitwy - zdawano sobie sprawe, że kampania skupi się na oblężeniach.

Co do pospolitego ruszenia - nie jest to błąd, brało udział we wszystkich trzech kampaniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.