Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Adiik

Pytanie o Śląśk

Rekomendowane odpowiedzi

Adiik   

Przygotowując się do matury z historii natrafiłem kilka razy na tematy maturalne związane z zaborami np. scharakteryzuj rozwój gospodarczy ziem polskich pod zaborami. Tutaj pojawia się problem czy do ziem polskich pod zaborami zaliczyć Górny i Dolny Śląsk , tylko Górny a może tylko Dolny? W repetytorium maturzysty z Grega opisany jest również Górny Ślask z przemysłem węglowym, Wojciechem Korfantym itd. Oczywiście na Śląsku zamieszkiwała ludność przyznająca się do polskości ale z tego co wiem obszar ten nie był pod panowaniem polskim przed zaborami nie licząc początków X wieku. Czy ktoś moze mi pomóc? Nie chciałbym stracić bezsensownie punktów wspominając o tym w rozprawce lub pomijając owy region.

Edytowane przez Adiik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dolnego bym nie zahaczał, ale już z Górnym mam zgryz. Jeżeli na pisemny pisz bez, jak będzie inaczej wygrasz po oprotestowaniu. Ale na ustnym starałbym się być bardziej elastyczny. "Wprawdzie Górny Śląsk ..., ale ..." Bo to hasło o pruskim zaborze na Śląsku ma się dobrze i a nuż będziesz dla odpytującego rewizjonistą ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adiik   

Ale na ustnym starałbym się być bardziej elastyczny. "Wprawdzie Górny Śląsk ..., ale ..." Bo to hasło o pruskim zaborze na Śląsku ma się dobrze i a nuż będziesz dla odpytującego rewizjonistą ?

matura ustna z historii została wycofana już kilka lat temu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Ech... historycznie rzecz biorąc Dolny Śląsk [łącznie z Opolszczyzną] odpadł od Polski dawno dawno temu. Za czasów rozbicia dzielnicowego. W ramach różnych takich spektakularnych, dostał się w ręce niemieckie. Bodajże działo się to w XVIII w. Ale mogę się mylić specem nie jestem. W czasach zaborów zasadniczo propagowanie polszczyzny i tak dalej istniało na dwóch Śląskach : Górnym i Cieszyńskim. Ten pierwszy to zabór pruski, ten drugi - austriacki. Górny Śląsk obejmował to co tradycyjnie pojmuje się pod tym hasłem - a więc bez Zagłębia. W jego skład [Śląska] nie wchodziła m.in. Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, co do Czeladzi pewien nie jestem. Ale granicą jest mała rzeczka przepływająca przez Czeladź [brynica?]. To co na zachód - to Śląsk, to co na wschód - to Zagłębie, bądź Galicja. Miasta śląskie to m.in Katowice, Chorzów,, Siemianowice, Bytom... i pozostałe po zachodniej stronie województwa. Górny Śląsk a Śląsk Opolski to mniej więcej granica dzisiejszego woj. śląskiego i opolskiego. Potem jest jeszcze Dolny Śląsk... Cieszyński zaś jest podzielony w zasadzie między Polskę i Czechy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to masz zgryz. A w podstawowych podręcznikach jak się to opisuje ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Tomasz N: jak mnie pamięć nie myli - to w podręcznikach jest Górny Śląsk w tym sensie w jakim go opisałem [czyli zabór pruski], Cieszyński - jako "przytylnik" do tego co działo się w Galicji, głównie że istniała jakaś tam odnoga PPS-u, potem czasem wspominany ni z tego ni z owego i dlaczego, w momencie kiedy II RP i Czechosłowacja toczyły o to boje... O Zagłębiu cisza - bo Kongresówka, bo może coś w kwestiach gospodarczych, o Wrocławiu - że ktoś tam istniał a kilku po polsku mówiło...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że Śląsk Opolski to właściwie wymysł PRL (nie licząc czasów "śląskiego" rozbicia dzielnicowego, kiedy to niemal każde większe miasto było samodzielnym księstwem). Dawniej, tzn. w czasach panowania pruskiego, to co teraz nazywamy Śląskiem Opolskim należało niemal w całości do Dolnego Śląska. Jeżeli chodzi o "polskość" pod zaborami to należy zauważyć, że na najmocniej zniemczonej części Śląska a więc na "obecnym" Dolnym Śląsku, jeszcze w początkach XIXw. we Wrocławiu po polsku mówiła niemal co dziesiąta osoba! (wyczytałem to w jakimś artykule o historii tej części Polski). Niemniej jednak, nie należy wiązać ziem Dolnego Śląska z Polską w okresie rozbiorowym. W temacie @Adiika proponowałbym zatrzymać się tylko na Górnym Śląsku(oraz Cieszyńskim) wspominając najwyżej co nieco o Dolnym. Jako, że temat dotyczy rozbiorów nie ma raczej sensu opisywać konflikt polsko-czechosłowacki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Duch Gór napisał:

Dawniej, tzn. w czasach panowania pruskiego, to co teraz nazywamy Śląskiem Opolskim należało niemal w całości do Dolnego Śląska.

A ja myślałem, że Górny się kończył na Nysie (Kłodzkiej).

P.S. Ten avatar z Munstera ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że Górny się kończył na Nysie (Kłodzkiej).

Matko, masz rację, nie przeczytałem posta po napisaniu. Naturalnie dzisiejszy Śląsk Opolski w większości był częścią GÓRNEGO Śląska. Tak to jest gdy myśli się o Dolnym a winno pisać o Górnym.

P.S. Ten avatar z Munstera ?

Wzór wzięty z mapy Helwiga.

Edytowane przez Duch Gór

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli dobrze mi się zdawało, że go widziałem na jakiejś starej mapie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Glasisch   

Witam;

Ech... historycznie rzecz biorąc Dolny Śląsk [łącznie z Opolszczyzną] odpadł od Polski dawno dawno temu. Za czasów rozbicia dzielnicowego. W ramach różnych takich spektakularnych, dostał się w ręce niemieckie. Bodajże działo się to w XVIII w. Ale mogę się mylić specem nie jestem. W czasach zaborów zasadniczo propagowanie polszczyzny i tak dalej istniało na dwóch Śląskach : Górnym i Cieszyńskim. Ten pierwszy to zabór pruski, ten drugi - austriacki. Górny Śląsk obejmował to co tradycyjnie pojmuje się pod tym hasłem - a więc bez Zagłębia. W jego skład [Śląska] nie wchodziła m.in. Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, co do Czeladzi pewien nie jestem. Ale granicą jest mała rzeczka przepływająca przez Czeladź [brynica?]. To co na zachód - to Śląsk, to co na wschód - to Zagłębie, bądź Galicja. Miasta śląskie to m.in Katowice, Chorzów,, Siemianowice, Bytom... i pozostałe po zachodniej stronie województwa. Górny Śląsk a Śląsk Opolski to mniej więcej granica dzisiejszego woj. śląskiego i opolskiego. Potem jest jeszcze Dolny Śląsk... Cieszyński zaś jest podzielony w zasadzie między Polskę i Czechy.

pozdr

duża pomyłka. Cały Śląsk od historycznej Brynicy na Wschodzie po Nysę Łuzycką nigdy nie był pod żadnym zaborem, bo to nikt inny tylko właśnie Kazimierz Wielki zrzekł się go na rzecz czeskich Luksemburczyków, którzy chętniej jednak siedzieli we Wiedniu. Stał się czeski, potem austriacki, pruski i niemiecki. Ot wszystko i to jest zgodne z prawda, więc jaki zabór, chyba tylko ten od roku 1945. Jeszcze jedno, Śląsk Opolski to wytwór gomułkowskiej propagandy, nie było czegoś takiego przed tym, bo nie znam takiego niemieckiego określenia, jakiego tam "separatyści" używają. "Oppelner Schlesien", toż to chore i wbrew gramatyce języka niemieckiego, jak już to "Oberschlesien - Oppeln", a czegoś takiego nie znam. Opole jest nadal historyczną stolicą Górnego Ślaska, Katowice kulturalna a Bytom należy do jednych z najstarszych miast tego regionu, a jego powolny upadek zaczął się po po tzw. "powrocie do macierzy", też chore określenie.

Edytowane przez Glasisch

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Glasisch: pisałem o czasach zaborów, a nie o zaborze. Czasy zaborów to od końca XVIII w do pocz. XX-go. Zgadza się praw formalnie [!] zrzekł się Kazimierz Wielki, bo realnie Śląsk odpadł dużo wcześniej.

O tym, że Śląsk Opolski - to wymysł gomulkowski - nie wiedziałem, lecz jako że sama nazwa funkcjonuje w tzw. obiegu - to tez nie niej wspomniałem. To, że Bytom wygląda jak miasto tuż po wojnie albo tsunami, jest winą PRL-u i jego polityki. Wielu Ślązaków - wyjechało, zdobyć paszport niemiecki nie było trudno, zaś nowo przybyli zachowywali się raczej jak goście z serii "po nas choćby potop" czyli zarobić i wyjechać. Jest to tak na dobrą sprawę cecha wielu osiedleńców na ZZiO.

To trochę tak jak użytkowanie parku maszynowego "do zwycięstwa" a potem na złom.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.