Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bartek97

II Wojna Brytyjsko-Afgańska

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

A może by tak rozwinąć temat? Ja wiem, że wymagam dziwnych rzeczy, ale jednak warto powiedzieć coś więcej na ten temat... Ot choćby po to, żeby ewentualni dyskutanci wiedzieli od czego zacząć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bartek97   

Oczywiście przepraszam bardzo

II wojna brytyjsko-afgańska 1878 - 1880.

Po zwycięskiej wojnie z Turcją w latach 1877-1878 centralna Azja stała się centrum zainteresowania Rosji, która od roku 1868 podporządkowała sobie zachodni Turkmenistan. W czerwcu 1878 Rosjanom udało się ku niezadowoleniu Brytyjczyków, wysłać pełnomocnika do Kabulu, gdzie rządy sprawował emir Szer Ali Chan, trzeci syn Dost Mohammada.

Wywołało to protest wicekróla Indii Lorda Lyttona, który wysłał w odpowiedzi do Kabulu swojego reprezentanta generała Neville Chamberlaina. Jego misja zakończyła się jednak niepowodzeniem. Generał zatrzymany przez Afgańczyków, zmuszony został do powrotu. W odpowiedzi na to Brytyjczycy wysłali znaczne siły do Afganistanu. Po wkroczeniu armii brytyjsko-indyjskiej Szer Ali zbiegł do Rosji, gdzie uzyskał obietnicę pomocy. Emir zmarł jednak w lutym 1879 w miejscowości Mazar-i Szarif.

Jak myślicie czy Afgańczycy mogli wygrać wojnę, czy wynik bitew mógł być inny piszcie co wiecie.

Czemu Rosjanie czynnie nie uczestniczyli w wojnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bartek97   

Jest to bardzo ciekawy temat a przy okazji polecam fajną stronę o wojnach brytyjskich

www.britishbattels.com (ang)

Owszem ale większość źródeł podaje wygraną Brytyjczyków (pełną bądź w ograniczonym stopniu) a poza tym sytuację w Afganistanie udało się w miarę ustatkować Brytyjczykom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bartek: opis owej wojny pachnie mi dokładnie tak samo jak każdej kolejnej. Jakiś tam władca podporządkowuje się najeźdźcy, podpisując układy. Rok później się buntuje, wycofując się z zajętych terenów. Po tym wszystkim Brytyjczycy zostają z papierem w ręku mówiącym coś o kontroli polityki zagranicznej Afganistanu. De facto całe panowanie nad Afganistanem sprowadzało się do kontrolowania Kabulu, posiadania garnizonu w kilku większych miejscowościach ot i wszystko. Kilka lat po wojnie, Brytyjczycy zostali pogonieni z Kabulu, a Afganistan de facto był krajem niezależnym i taką politykę prowadził...

Gdzie tu wiktoria?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bartek97   

Owszem to prawda.

Aktualnie w takim razie proponuję rozmowę na temat bitwy o Kabul.

Co wy na to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.