Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Sny o potędze-aide-memoire rządu Arciszewskiego z 5 XII 1944 i plan "M"

Rekomendowane odpowiedzi

Wolf   

1943 rok .

Klęską III Rzeszy kończą się bitwy pod Stalingradem i Kurskiem ,alianci zwyciężają w Afryce i lądują na Sycylii,Armia Czerwona forsuje Dniepr ,zdobywa Kijów i zbliża się do przedwojennej granicy II RP.W Teheranie ustalono strefy operacyjne armii alianckich,podział Niemiec i Austrii na strefy okupacyjne i granicę wschodnią Polski na Linii Curzona.

Tymczasem w sztabie Polskiej Marynarki Wojennej w Londynie 30 grudnia 1943 ukończono opracowywanie planu,który może całkowicie zmienić losy Polski,Europy a nawet świata.Plan opracowany przez komandora Korytowskiego został w 1944 zaakceptowany przez wiceadmirała Świrskiego-dowódcę PMW.Świat jeszcze nie wie że na Bałtyku pojawi się nowe mocarstwo...

W 1944 RKKA zdobywa m.in Rygę,Tallin,Wilno i Mińsk dochodzi do Wisły,fiaskiem kończy się akcja "Burza" a klęską powstanie warszawskie ,w Polsce Lubelskiej rezyduje już popierane i oficjalnie uznane przez ZSRR PKWN.

5 XII 1944 rząd emigracyjny kierowany Tomasza Arciszewskiego wyciąga asa z rękawa i oficjalnie składa w Foreign Office aide-memoires.

"Rząd Rzeczpospolitej Polskiej jest przekonany że rząd Jego Królewskiej Mości jest zainteresowany przyszłością Morza Bałtyckiego po wojnie(...)Rząd Polski przypuszcza ,że Wielka Brytania dążyć będzie do do zapewnienia sobie wolności wstępu na te morza zarówno w czasie pokoju,jak i w czasie wojny(...).Rząd Polski przyjmuje dalej,że dla Wielkiej Brytanii pożądany byłby dla tych celów naturalny sojusznik w tej części Bałtyku ,gwarantujący współdziałanie z Wielką Brytanią i posiadający flotę wojenną zdolną do współdziałania oraz odpowiednio rozbudowaną bazę wojenno-morską.Rząd Polski gotów jest do tej współracy, zaś wybrzeże Polski przez jej geograficzne położenie stanowi najkorzystniejsżą bramę dla krajów Europy środkowo-wschodniej....

Zatwierdzony w PMW 5 XII 1944 i przedstawiony Brytyjczykom w aide-memoires przez rząd Arciszewskiego Plan M przewidujący rozbudowę floty w okresie 1945-1960 przewiduje m.in:

-za wszelką cenę należy zabezpieczyć Bałtyk i zapewnić wolność dróg Morze Północne-Bałtyk oraz Zatoka Gdańska-Szwecja

-utrzymanie niepodległości państw bałtyckich

-zapobieganie naturalnej supremacji morskiej ZSRS na Bałtyku

-współpraca ze Szwecją w kwestii zabezpieczenia południowego Bałtyku

-Niemcy mogą szybko odbudować swój potencjał militarny ,Rosja Sowiecka dysponuje już wyjątkowo silną flotą w związku z tym Polska przy pomocy brytyjskiej musi położyć nacisk na rozbudowę MW.

-Polska powinna wraz ze Szwecją dokonać podziału sfery wpływów

-zakładana linia polskiego wybrzeża ,ciągnie się od Kłajpedy(przyłączonej do Polski)po Świnoujście wraz z włączoną do Polski Rugią i Bornholmem ,który miał być wielką bazą polsko-brytyjską.

Główne bazy Polskiej Marynarki Wojennej to Szczecin-Świnoujście,Królewiec -Piława,Gdynia -Hel.

Projektowany tonaż rozbudowanej floty to 325 tysięcy ton,etaty kadrowe to 15000 oficerów i 23000 podoficerów marynarzy.Lotnictwo morskie miało po rozbudowie składać się z 26 dywizjonów(549 samolotów).Personel lotniczy określono na 819 oficerów oraz 10 683 podoficerów i marynarzy.Obrona wybrzeża: 5300 oficerów i 146000 podoficerów i marynarzy.Przewidywano m.in możliwość blokady przez PMW Leningradu.

Co sadzicie o zatwierdzonym w XII 1944 planie M i aide-memoires rządu Arciszewskiego złożonym w Foreign Office 5 XII 1944?

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Chodzi ci o to, że Arciszewski nie chciał Wrocławia i Szczecnia w granicach Polski, tylko domagał się etnicznie polskich ziem ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Nie chodzi mi o ocenę wyrażonego publicznie stanowiska premiera Arciszewskiego z 17 grudnia 1944-a o ocenę zatwierdzonego u schyłku 1944 Planu M i złożonego Brytyjczykom/Foreign Office aide-memoires z dnia 5 grudnia 1944.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Jeszcze małe ad vocem -już przed wojną Świrskiemu i jego zwolennikom w PMW nie brakowało fantazji -zakładano rozbudowę floty o pancerniki,lotniskowce,budowę wielkiej floty itd.Znacznie gorzej natomiast było z realiami -możliwościami finansowymi biednego państwa ,zapleczem stoczniowo-remontowym i możliwościami kadrowymi PMW oraz priorytetami sił zbrojnych(rodzajów sił zbrojnych) -i miejscem jakie w tych priorytetach zajmowała marynarka wojenna .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wolf: te sny o potędze nie były snami, były to rojenia pijanego wariata. Nie jest niczym nowym, że w każdym obozie rządzącym są tacy marzyciele chcący coś zrobić by od morza do morza... Gorzej, że tacy wariaci byli w ówczesnym Londynie normą, gorzej że wszyscy oni traktowali swoje rojenia za rzeczywistość a najgorzej że informowali o tym wszem i wobec każdego zainteresowanego w tym także Rosjan, gdyż nie wątpię że informacje o czymś takim dochodziły do wszystkich zainteresowanych. Przy okazji - może także z takich powodów rządu lubelski był traktowany jako spokojny, merytoryczny i poważny?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

FSO-owszem systematyczne wręczanie Anglosasom takich memorandów upewniło ich ostatecznie ,że ekipa Arciszewskiego zupełnie utraciła kontakt z rzeczywistością,ze światem realnym i popieranie tej ekipy nie rokuje żadnego postępu w rozwiązaniu spraw polskich i uniknięcie rozłamu w koalicji alianckiej,,że jedyną grupą na jaką mogą stawiać Anglosasi są politycy skupieni wokół b.premiera Mikołajczyka pozostający już wówczas poza rządem emigracyjnym (Grabski,Stańczyk,Kot,Banaczyk ,Grosfeld itd).

Natomiast co do wspieranego całą mocarstwową potęgą ZSRR rządu lubelskiego( uznawany przez ZSRR stworzony pod jego protektoratem PKWN był surogatem rządu acz nieuznawanego przez świat w tym USA i Wielką Brytanię acz w grudniu 1944 de facto uznanego przez Francję )-Anglosasi już końca od lipca 1944 przyjmowali że powstanie nowy rząd koalicyjny(w proporcji 50:50 jak doradzał premierowi Mikołajczykowi ambasador brytyjski w ZSRR co Mikołajczyk zignorował )-nowy ,koalicyjny rząd Polski ,kierowany przez Mikołajczyka .Jesienią 1944 "akcje" Mikołajczyka w projektowanym rządzie spadły do 1/3.Wiosną 1945 gdy oficjalnie uznany przez ZSRR Rząd Tymczasowy RP podpisał z ZSRR układ o współpracy na okres dwudziestoletni-akcje od miesięcy pozostającego już poza rządem emigracyjnym Mikołajczyka spadły do 1/4 (25% tek dla jego zwolenników i teki wicepremiera w rządzie warszawskim ).Churchill doskonale rozumiał(i mówił to jesienią 1944 Mikołajczykowi) że PKWN/ekipa lubelska (pomimo nikłych początkowo wpływów w społeczeństwie i niewielkich początkowo możliwości)jest na miejscu-w Polsce i jak to ujął Churchill "wgryza się w teren" prowadzi np mobilizację a jego adwersarze z Hotelu Rubens-są na emigracji setki mil od Polski,że czas nie działa na korzyść emigracji ani Mikołajczyka ,że ekipa lubelska organizuje i umacnia swoją władzę w terenie .W tej sytuacji Churchill uważał że bez szybkiego powstania koalicyjnego rządu i powrotu polityków-emigrantów z Londynu do kraju celem rozpoczęcia dzialalności jawnej ekipa lubelska przechwyci pełną kontrolę nad społeczeństwem a potem jako władza de facto- pozyska sobie jego poparcie.

Natomiast wspomniane aide-memoire z 5 XII 1944 oferujące Brytyjczykom bazy na Bałtyku połozone na terytorium kilku państw z których to baz rząd emigracyjny nie kontrolował ani jednej,ani metra wybrzeża morskiego,ani jednego portu )i inne podobne memoranda (jak np to przygotowane przez rząd Arciszewskieo na konferencję w Jałcie)było dla Anglosasów jeszcze jednym dowodem ,że ekipa premiera Arciszewskiego straciła wszelki kontakt ze światem realnym,wszelki kontakt z rzeczywistością -że nie należy na nią stawiać a jedyną alternatywą ,którą można popierać jest Mikołajczyk i jego grupa pozostająca już wówczas poza rządem emigracyjnym.Amerykanie także jesienią 1944 wstrzymali przyjazd swojego ambasadora do rządu emigracyjnego uznając ekipę Arciszewskiego za kartę zgraną-bez jakichkolwiek szans na objęcie władzy w Polsce. Francja w grudniu 1944 uznała de facto(chociaż nieoficjalnie) władze PKWN do którego wysłała przedstawiciela Francji .

Co do dochodzenia informacji/takich memorandów do wszystkich zainteresowanych-Brytyjczycy otrzymali to memorandum z 5 XII 1944 oficjalnie,do Amerykanów dotarł komentarz a ZSRR miał w Foreign Office niezły wywiad( m.in Donald Maclean )możliwe że też otrzymywał kopie/streszczenie tych dokumentów.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.