Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jannos

1. Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki

Rekomendowane odpowiedzi

Jannos   

Witam. Na wstępie zaznaczę, że w temacie winno być "im. Tadeusza Kościuszki", ale limit liter, zrobił swoje. Mam do Was prośbę. Czy mógłby mi ktoś przybliżyć historię danej jednostki? Zależy mi na tym, gdyż był w niej mój pradziadek. Może jest jakaś lista żołnierzy, żeby potwierdzić taką informację? W internecie, nie mogłem wiele znaleźć na ten temat. Wiem jedynie, że jednostka została stworzona w ZSRR w roku 1943 w Sielcach nad Oką. Ta rzeka też jest ważna, gdyż osoba, która mi o tym opowiadała, św. już pamięci, mówiła, że dywizja przekraczała Okę. Dywizja ta brała udział w Bitwie pod Lenino, oraz w Bitwie o Berlin. Nic więcej nie wiem. sad.gif Pytam się Was, bo wierzę, że ktoś ma pojęcie o tym, a bardzo chciałbym potwierdzić, to że mój pradziadek, walczył w tej dywizji. Mogę liczyć na jakąś pomoc? Z góry dziękuję i przepraszam, jeżeli to zły dział, ale wydał mi się odpowiedni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

O samym LWP(a co za tym idzie, jego czołowej jednostki) w latach 1945-90 powstało sporo prac.

Jutro poszukam tytułów u siebie i postaram się Ci je spisać. ;)

Zależy, co Cię interesuje - relacje i wspomnienia, czy też może działania dywizji?

Bo z relacji niestety mam tylko z okresu bitwy o Berlin.

Jeśli wziął udział w walkach o Berlin, być może mam jego relację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam. Na wstępie zaznaczę, że w temacie winno być "im. Tadeusza Kościuszki", ale limit liter, zrobił swoje. Mam do Was prośbę. Czy mógłby mi ktoś przybliżyć historię danej jednostki? Zależy mi na tym, gdyż był w niej mój pradziadek. Może jest jakaś lista żołnierzy, żeby potwierdzić taką informację? W internecie, nie mogłem wiele znaleźć na ten temat. Wiem jedynie, że jednostka została stworzona w ZSRR w roku 1943 w Sielcach nad Oką. Ta rzeka też jest ważna, gdyż osoba, która mi o tym opowiadała, św. już pamięci, mówiła, że dywizja przekraczała Okę. Dywizja ta brała udział w Bitwie pod Lenino, oraz w Bitwie o Berlin. Nic więcej nie wiem. sad.gif Pytam się Was, bo wierzę, że ktoś ma pojęcie o tym, a bardzo chciałbym potwierdzić, to że mój pradziadek, walczył w tej dywizji. Mogę liczyć na jakąś pomoc? Z góry dziękuję i przepraszam, jeżeli to zły dział, ale wydał mi się odpowiedni.

Brakuje tu kilku istotnych informacji:

stopień

czy wspominano nazwiska innych kolegów służących razem z pradziadkiem

i najistotniejsze: czy przeżył wojnę

jeśli tak czy był członkiem jakiejś organizacji kombatanckiej

czy miał jakieś odznaczenia

Poczytać można o samej Dywizji, ale to nie pozwoli Tobie ustalić czy był żołnierzem.

List całościowych nie ma, choćby dlatego że wiele dokumentów zaginęło bądź zostało zniszczone.

Poszukiwania można rozpocząć od kontaktów z odpowiednią organizacją kombatancką co często daje efekty.

Prawdziwe poszukiwania to już duże samozaparcie - czyli archiwum CAW.

A to jest 10 zespołów archiwalnych z 2 250 aktami archiwalnymi, z czego 1 Warszawska Dywizja im. Tadeusza Kościuszki to 722 j.a. co gorsza nie były poddane one selekcji aby zachować stan poprzedni.

Dla ciebie istotniejsze mogą być (uporządkowane) zespoły archiwalne dowództw piechoty, a zwłaszcza ich akta spraw personalnych (kary, odznaczenia, nominacje, sytuacje wyjątkowe, stany osobowe, straty bezpowrotne, ranni, polegli - zwłaszcza dla 3, 6 i 8 DP itp.) czyli 320 j.a.

Dla 4 i 10 DP praktycznie brak tego typu akt.

Skoro Sielce to w grę wchodzą generalnie; tu niech się wypowiedzą specjaliści; 1, 2 i 3 DP?

Akta personalne w CAW to zasadniczo:

zespoły III-7-165, 290, 303, III-23-83, 142 do 146, III-75-57

Przed podbojem CAW warto się zapoznać z dwiema publikacji, by wiedzieć jak to jest zorganizowane, jak się w tym poruszać i gdzie szukać:

J. Malczewski "O zawartości zasobu aktowego ludowego Wojska Polskiego"

Inwentarz akt ludowego Wojska Polskiego. Jednostki bojowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Jakby coś, ja też jestem zainteresowany w uzyskaniu informacji o źródłąch, bo pradziadek mojego kolegi też w tej dywizji wojował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jannos   

A więc tak. Dziadek Wojnę przeżył. Co do stopnia i odznaczeń, to nie bardzo mam już skąd czerpać informację. Ostatnio zmarła jedyna tak osoba. Wiem, że Krzyż Virtuti Militari otrzymał. Bo cała dywizja otrzymywała go za działalność. Stopień prawdopodobnie oficerski. Tak słyszałem w relacjach dalszych rodzin. Właśnie dlatego został wysłany na Sybir wraz z rodziną. Mam zdjęcie dziadka w mundurze... Nie wiem czy może to w czymkolwiek pomóc, ale jeśli tak, to powiedzcie, to nadeślę. I bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi nadesłane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A więc tak. Dziadek Wojnę przeżył. Co do stopnia i odznaczeń, to nie bardzo mam już skąd czerpać informację. Ostatnio zmarła jedyna tak osoba. Wiem, że Krzyż Virtuti Militari otrzymał. Bo cała dywizja otrzymywała go za działalność. Stopień prawdopodobnie oficerski. Tak słyszałem w relacjach dalszych rodzin. Właśnie dlatego został wysłany na Sybir wraz z rodziną. Mam zdjęcie dziadka w mundurze... Nie wiem czy może to w czymkolwiek pomóc, ale jeśli tak, to powiedzcie, to nadeślę. I bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi nadesłane.

Zdjęcie nie zaszkodzi, a jest ono z września czy już z późniejszego okresu w DP im. Tadeusza Kościuszki?

Wiem, że Krzyż Virtuti Militari otrzymał. Bo cała dywizja otrzymywała go za działalność.

To pewne nieporozumienie. Krzyż (Złoty IV klasy) otrzymała dywizja, a nie wszyscy jej żołnierze, na takiej samej zasadzie jak uhonorowanie Krzyżem miata Warszawy nie czyni kawalerami orderu wszystkich jej mieszkańców.

Jeśli był oficerem we wrześniu to będzie trochę łatwiej, trzeba iść od swej miejscowości (dziadka) i do jakiego zgrupowania mógł być przyporządkowany, w jakiej formacji (specjalności) mógł uczestniczyć.

Jeśli dziadek przeżył to trzeba sprawdzić czy nie był czasem członkiem ZBOWiD-u, mogły się zachować jego wnioski o przyjęcie gdzie powinien opisać przebieg swej służby.

Pytam się Was, bo wierzę, że ktoś ma pojęcie o tym, a bardzo chciałbym potwierdzić, to że mój pradziadek, walczył w tej dywizji

i

A więc tak. Dziadek Wojnę przeżył.

To wreszcie chodzi o dziadka czy pradziadka? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tu muszę poprawić. Otóż żołnierz ten otrzymał Srebrny Medal ''Zasłużonym na Polu Chwały''. Na zdjęciu w dodatku nie ma zaznaczonych żadnych stopni(nawet podoficerskich).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tu muszę poprawić. Otóż żołnierz ten otrzymał Srebrny Medal ''Zasłużonym na Polu Chwały''. Na zdjęciu w dodatku nie ma zaznaczonych żadnych stopni(nawet podoficerskich).

Na jakim zdjęciu Andreasie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jannos   

Właśnie sam miałem je wrzucić. A co do pytania dziadka czy pradziadka, mówię już ogólnie dziadka, bo po co na każdym kroku nadmieniać, że to pra. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jannos   

Nie było z tyłu na nim daty. Ale mogę szacować, że jest to po wojnie. Gdyż tutaj widać mężczyznę już w podeszłym wieku. A gdy wojna się kończyła pradziadek miał mniej więcej 41 lat. Więc raczej tak nie wyglądał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie było z tyłu na nim daty. Ale mogę szacować, że jest to po wojnie. Gdyż tutaj widać mężczyznę już w podeszłym wieku. A gdy wojna się kończyła pradziadek miał mniej więcej 41 lat. Więc raczej tak nie wyglądał.

Co do medalu to oczywiście Andreas ma rację, co do tego że był oficerem to chyba tylko legenda opowieści rodzinnych na zdjęciu nie ma dystynkcji, a zakładanie pasa oficerskiego do zdjęć pamiątkowych to dość typowe zachowanie.

Mundur też prawdopodobnie nie jest oryginalnym sortem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jannos   

To oczywiste, że pewne ubarwienia miały miejsce. Szczególnie, że osoby z którymi miałem możliwość rozmawiać, mogły pamiętać wszystko tylko oględnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę - poszukiwania trzeba rozpocząć od lokalnego oddziału Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.