Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
master86

Studia historyczne i kariera naukowa

Rekomendowane odpowiedzi

master86   

Witam!

Studiuję historię, jestem po 1 roku (studia licencjackie, profil nauczycielski, wstępnie wybrana specjalizacja: stosunki międzynarodowe).

Mam mały problem,który mnie nurtuje od kilku dni. Szukałem po internecie na różnych forach i tematach w stylu "co potem ?".

Od jakiegoś czasu mam ostrą "zajawkę" na starożytny Egipt (jako dzieciak również się nim interesowałem, teraz do niego wróciłem). Myślałem, czy by nie ukierunkować się na to (wcześniej mocno interesowałem się Trzecią Rzeszą). Patrzyłem na różne kierunki/specjalizacje i czytałem najróżniejsze opinie internautów: wydział orientalistyki w Warszawie, archeologia we Wrocławiu- choćby te dwa przykłady.

Egiptologia- trudny kierunek (głównie lingwistyczny) a potem tylko siedzenie za biurkiem i tłumaczenie hieroglifów.

Archeologia- masz szansę na wyjazd, jak jesteś wyjątkowo uzdolniony, a jak nie to łazisz po polach zbierasz kamienie.

Rzecz w tym, że myślę o zawodowym zajęciem się historią. Nie planuję zostawać nauczycielem w podstawówce/gimnazjum/liceum- do tego trzeba mieć talent/predyspozycje/powołanie.

Co zatem zostaje? Licencjat -> magisterium a potem... doktorat? Pomocnik naukowy na uczelni, wykładowca?

Zdania są niezwykle podzielone: jedni mówią, że wszystko jest możliwe; inni, że studiowanie historii w dzisiejszych czasach to samobój. Rzecz w tym, że marzę o pracy dającej mi przyjemność i idącej w parze z pasją (ciężkie do spełnienia, ale chyba nie niemożliwe). Co moglibyście o tym napisać? Jakieś porady? Pomysły? Jak mogłaby wyglądać praca "speca" od Egiptu?

Pozdrawiam!

P.S. Temat wałkowany wielokrotnie, ale mam już taki mętlik...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jeśli chodzi o badanie historii starożytnego Egiptu to w moim przekonaniu najwięcej możliwości ma papirologia. Po śmierci prof. A. Świderkówny mam poczucie, że w tej dziedzinie jest wakat (mimo że jest wielu wybitnych badaczy tutaj, to jednak nikt nie dorównał ś.p. profesor).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Nie jestem historykiem, ale podejrzewam, że skupienie się na jakiejś specjalizacji, jak wspomniany Egipt i jednoczesna nauka współczesnego języka komunikacyjnego naszej cywilizacji tj. angielskiego, może dać ci efekt.

Możesz być po prostu bardziej potrzebny - jeśli nie nad Wisłą to gdzieś indziej - niż 90% absolwentów historii, dla których rzeczywiście te studia nic nie wnoszą.

Gdybym znał ten truizm 6 lat temu, pewnie też skończyłbym historię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie ma co ukrywać Twoje plany są ambitne. Cóż, stare porzekadło głosi, że jeśli się tylko czegoś chce... jednak nie oszukujmy się, zostanie naukowcem nie jest takie proste, wymaga to wiele pracy i samozaparcia. Jeśli tak bardzo interesuje Cię Egipt, to podążaj w tym kierunku, mało znane tematy jak uważam zawsze mają szansę zaistnieć dzięki ludziom, którzy podjęli się ich badania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

master86 - nie przejmuj się tym, że pytasz. To bardzo dobrze, że masz wątpliwości którymi chcesz się podzielić z innymi osobami, szukając wsparcia czy dobrej rady. Twoje wątpliwości są w zupełności zrozumiałe. Niestety, nie wiem do końca jak ci pomóc czy też jaką dobrą radę ci "sprzedać". Wybrałeś szalenie interesujący kierunek, ale też jest to pewnego rodzaju "kula u nogi", gdyż ogranicza twoje możliwości zarobkowe w przyszłości... zwłaszcza, że pasjonujesz się starożytnym Egiptem. Gdyby te zainteresowania oscylowały wokół XX wieku, to zawsze pozostawałaby jeszcze w obiegu instytucje publiczne: IPN czy Archiwa Państwowe, a tak to będziesz miał o wiele trudniej. Jednakże wszystko zależy od tego jakie masz faktycznie predyspozycje i w jakim charakterze chcesz pracować. Bo przykładowo możesz zostać np. urzędnikiem czy prowadzić własną działalność gospodarczą, a dodatkowo pisać artykuły o Egipcie dla czasopism historycznych lub nawet książki naukowe o tematyce starożytnego Egiptu. Wszystko zależy czy czujesz się na siłach, aby podążyć właśnie taką drogą. Zawsze w obwodzie masz jeszcze doktorat i pozostanie na uczelni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Dzięki za odzew.

Wszyscy szukają tego, czym chcą się zajmować. Śmiesznie to zabrzmi, ale moje zainteresowanie Egiptem okazało się czasową fascynacją. Wróciłem do tego, czym się od kilku ładnych lat interesowałem- Trzecią Rzeszą. Dziwny to przeskok, dwie jakże odmienne rzeczy.

Współgra to z tym, co pisał dziurawe_papcie- na temat XX wieku. Zobaczymy co z tego wyniknie...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.