Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Wojna w Korei - uzbrojenie

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Witam. Tak jak mi napisaliście założyłem nowy temat. Chcę rozpocząć dyskusję na temat uzbrojenia wojsk obu stron w czasie wojny w Korei. Na początek może podyskutujmy o czołgach?

Jak wiadomo wojna w Korei pozwoliła wypróbować nowy sprzęt który powstał po IIWŚ. Najbardziej popularnymi czołgami tego okresu i chyba najlepszymi były amerykański czołg M-47 i jego odpowiednik radziecki czołg T-54.

Czołgi miały już nowe systemy celowania i były gotowe do walk w nocy dzięki noktowizorom. Czołgi były nadal rozwijane i obie strony chciały aby ich czołg dominował na polu walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Ad personam wycięte - Q

Ale wracając do meritum.

Najbardziej popularnymi czołgami tego okresu i chyba najlepszymi były amerykański czołg M-47 i jego odpowiednik radziecki czołg T-54.

Primo, zapamiętaj, że w amerykańskiej nomenklaturze wojskowej, oznaczenia pojazdów wojskowych piszemy bez myślnika, a więc nie M-47 a M47, choć zdarzają się wyjątki, bo np. pojazdy opracowane tylko dla piechoty morskiej i nie używane przez wojska lądowe, mają już w oznaczeniu myślnik, np. AAVP-7A1, LAV-25 itp.

Secundo, nie było żadnych T-54 w Korei.

Czołgi biorące udział w konflikcie to M4A3E8/M4A3(76)W, M26 i M46, A41 Centurion, inne lżejsze konstrukcje po stronie wojsk ONZ. Korea używała wozów T-34/85, pewnie były tam też T-34/76 choć fotografii nie widziałem, jak również ponoć wozy IS-3.

Czołgi miały już nowe systemy celowania i były gotowe do walk w nocy dzięki noktowizorom.

Nie pisz o czymś o czym pojęcia nie ma, nie było ani systemów kierowania ogniem ani noktowizji.

Fragment wycięty - prowadzenie zbędnych sporów i dyskusji jest niemile widziane - Q

Z treścią merytoryczną postów interlokutorów można się nie zgadzać, można podważać ich wiarygodność, jednak zawsze należy robić to w sposób w miarę uprzejmy, czyli przestrzegać zasad forumowego bon-tonu. Nawet silne wzburzenie spowodowane poziomem merytorycznym wypowiedzi któregokolwiek z Użytkowników tego nie usprawiedliwia. To tak na przyszłość.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

No to trochę głupio napisałem o tych czołgach. Szukałem w internecie i znalazłem informację, że T-54 było wykorzystywane w wojnie koreańskiej...

Parę uwag:

1.Zwracaj uwagę na pisownię (przymiotniki piszemy z małej litery, ponadto uważaj na bł.składniowe).

2.Nie piszemy "w internecie pisało" tylko precyzujemy, gdzie jaką informację znaleźliśmy (czyt. wrzuć link, z którego zaczerpnąłęś te informacje).

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
Szukałem w internecie i znalazłem informację, że T-54 było wykorzystywane w wojnie koreańskiej...

Nie nie było czołgów T-54 w Korei, co nawet na głupiej Wikipedii w języku angielskim jest napisane.

T-54 i T-55 zostały wcielone do wojsk lądowych Korei Północnej dopiero pomiędzy 1967 a 1970.

Edytowane przez Tankfan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

No dobra, to które czołgi były lepsze? Radzieckie czy amerykańskie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Więcej zniszczonych zostało wozów proweniencji sowieckiej...

Zresztą już wielokrotnie poruszano temat dlaczego wozy amerykańskie z okresu IIWŚ były lepsze od sowieckich z tamtego okresu.

Koreańczycy z północy nie mieli nic co mogłoby dorównać M4A3E8/M4A3(76)W czy M26 lub M46. IS-3 też padały.

Na dobrą sprawę ZSRR nie miał czołgów mogących dorównać zachodowi aż do połowy (mniej więcej) lat 60 i pojawienia się T-64A. Potem mieli lepszy sprzęt aż do lat 1979-1980 kiedy to w Niemczech i USA wprowadzono do służby M1 i Leo2A0/A1... w roku 1987 NATO przejmuje definitywnie inicjatywę wprowadzając M1A1HA i Leo2A4 późnych partii produkcyjnych... i tak już zostało do dziś choć Rosjanie i Ukraińcy wciąż mają maszyny porównywalne pod wieloma względami z zachodnimi.

To tak pokrótce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A jak wyglądało uzbrojenie czołgów obu stron? Jak bardzo się różniło od czołgów z okresu IIWŚ? Czy od czasów IIWŚ do wojny w Korei był jakiś duży przełom w technologii czołgów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

W Korei jakiegoś wielkiego przełomu nie było bo wozy tam walczące były konstrukcjami z czasów IIWŚ. Jedyne co mogłoby być nowością na zachodzie to stosowanie na większą skalę amunicji APDS i HEAT, zaś po stronie Korei tylko HEAT.

Zaś co do samego uzbrojenia. M4A3E8/M4A3(76)W używał armaty kalibru 76mm oznaczonej jako M1A1, miała niezłe osiągi jak i po wojnie produkowano do niej już naprawdę dobrą amunicję. Wozy M26 używały armaty M3 kalibru 90mm. M46 armaty M3A1 tego samego kalibru.

T-34/85 używał armaty ZiS-S-53 kalibru 85mm, samo działo było niezłe ale amunicja przeciwpancerna powodowała że osiągi spadały nawet poniżej osiągów armaty M1A1 kalibru 76mm.

IS-3 używał armaty D-25T kalibru 122mm, ale działo w roli broni przeciwpancernej takie sobie było, ogólnie IS-3 był bardziej wozem przełamania mającym niszczyć umocnienia, siłę żywą itp. bardziej miękkie cele, co jednak nie oznacza że pocisk wystrzelony z tego działa nie robił krzywdy bo robił i to sporą, tyle że aby z tego trafić w czołg trzeba było się trochę nastrzelać.

Ups, przepraszam w Korei używane były IS-2 a nie IS-3, mój błąd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

To co więcej można mówić o czołgach? Szkoda że inni nie piszą. Nie ma o czym tutaj dyskutować bo jak mówiłeś czołgi bardzo się nie zmieniły. Przełom pewnie nastąpi w wojnie w Wietnamie. A więc nie był stosowany nowy sprzęt do celowania czy noktowizor?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
To co więcej można mówić o czołgach?

Tych z przed generacji powojennej II+ i generacji powojennej III niewiele bo w zasadzie byli to w prostej linii "potomkowie" wozów z okresu IIWŚ. I niewiele w konstrukcji się zmieniło.

Przełom pewnie nastąpi w wojnie w Wietnamie.

Przełom nastąpił w ZSRR w 1962/1963 kiedy powstały prototypy T-64A.

Zresztą w czasie wojny Jom Kippur Izraelscy wojskowi byli pod wielkim wrażeniem Syryjskich T-62 wyprodukowanych w ZSRR, szczególnie imponowała im siła ognia armaty 2A20 kalibru 115mm o gładkim przewodzie lufy. A także to że wozy wyposażone były w system aktywnej noktowizji (dziś system przestarzały i nie używany, zastąpiła go noktowizja pasywna i termowizja).

T-62 był też pierwszym wozem na świecie wyposażonym w system filtro-wentylacji chroniący załogę przed skutkami rażenia broni ABC.

Natomiast T-64A był pierwszym czołgiem wyposażonym w pancerz wielowarstwowy zawierający materiały nie metalowe, tzw. Kombinacja-K, a także był pierwszym czołgiem na świecie w którym zastosowano z powodzeniem wystrzeliwane z lufy przeciwpancerne pociski kierowane, choć w tej materii pierwsi byli Amerykanie z ich MGM-51 używanym w czołgu M551 a następnie w M60A2, niestety projekt nie wypalił.

Zresztą Amerykanie znacznie wcześniej eksperymentowali z pancerzami wielowarstwowymi zawierającymi materiały nie metalowe... choć w zasadzie bardziej poprawna nazwa to pancerz z rdzeniem nie metalowym, również nic z tego nie wyszło, a szkoda.

T-64A w swoim czasie górował także siłą ognia nad każdym innym czołgiem na świecie, uzbrojony był bowiem w armatę 2A26 (o ile nie pomyliłem się co do oznaczenia) kalibru 125mm o gładkim przewodzie lufy. Z niej to wywodzi się późniejsza seria armat 2A46.

A więc nie był stosowany nowy sprzęt do celowania czy noktowizor?

Późniejsze wozy Amerykańskie jak M48 miały już specjalne dalmierze oraz przeliczniki balistyczne, ale de facto do pojawienia się w wozach nowszych generacji skomputeryzowanych systemów kierowania ogniem z laserowymi dalmierzami, to strzelanie niewiele zmieniło się od czasów IIWŚ. Co prawda niektóre wozy starszych generacji w swych nowszych wersjach rozwojowych, nowe SKO i dalmierze laserowe miały jako wyposażenie standardowe.

Natomiast noktowizor nigdy chyba nie był traktowany jako docelowy środek obserwacyjny czołgu w warunkach niskiej widoczności, znacznie lepszy jest termowizor, zresztą dziś np. w armiach zachodnich, to kanał noktowizyjny w głównym celowniku działonowego jest podstawowym środkiem obserwacji, zaś kanał dzienny traktowany jest jako drugorzędny, termowizora używa się tak za dnia jak i w nocy, bowiem zapewnia lepszą widoczność i dzięki niemu szybciej da się wykryć cel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Jeśli chodzi o armaty czołgowe wojny koreańskiej, nie zapominajmy o brytyjskich Centurionach Mk.III. Ich uzbrojenie stanowiła tzw. armata 20-funtowa (83,8 mm), niezwykle potężna i wykręcona. Pocisk ppanc. APDS wystrzeliwała ona z prędkością pocz. 1465 m/s (!) dalece przewyższając pod względem balistycznym inne ówczesne armaty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bosy1992   

Witam wszystkich. Chciałbym spytać jakich czołgów ciężkich używały siły Korei Północnej, oraz skąd macie takie informacje (szukam już informacji o tym od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć)? Były to IS-2 czy IS-3? Oraz jak wypadły One w porównaniu z czołgami amerykańskimi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Były to IS-2 czy IS-3?

Nie słyszałem, by używali IS-ów. A jeśli tak, to tylko IS-2. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bosy1992   

Kolega Tankfan wspominał że były używane:) Ja właśnie też nie mogę nic o tym znaleźć. A dlaczego jeżeli już to miałyby to być IS-2?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Kolega Tankfan wspominał że były używane:) Ja właśnie też nie mogę nic o tym znaleźć. A dlaczego jeżeli już to miałyby to być IS-2?

Jeśli były, to oczywiście przepraszam, w temacie Korei tak mocno nie siedzę, acz nie przypominam sobie koreańskiego IS-a.

A dlaczego IS-2? Sowieci sprzedawali Koreańczykom swój stary sprzęt. IS-3 w momencie wybuchu wojny koreańskiej był nadal stosunkowo nowatorskim pojazdem, i szczerze wątpię, by AR chciała się nim dzielić z kimkolwiek innym. Państwa Bloku Wschodniego też go w tym czasie nie użytkowały. Najpowszechniejszym tankiem Koreańczyków był stary, dobry T-34/85.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.